Pirmųjų dantukų priežiūra: ką svarbu žinoti tėvams?

Pirmųjų dantukų priežiūra: ką svarbu žinoti tėvams?

09. Apr 16:37 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Pirmieji kūdikio dantukai – šventė namuose. Tačiau šį džiugų etapą dažnai lydi ir gausa klausimų, kylančių tėvams – kaip gi tuos pirmuosius dantukus prižiūrėti? Juolab, kad turbūt dar dažnas mūsų bent kartą išgirstame iš senolių, jog pieninių dantų apskritai valyti nereikia.

Tiesa ar mitas? Į šiuos klausimus atsako gydytoja odontologė, tėvystės programos „Augame kartu“ lektorė Daiva Pociūtė ir „Mažas didelis gyvenimas“ autorė bei tėvystės programų bendraautorė Miglė Rimeikė.

Kada gi pradėti rūpintis vaikų dantukais?

„Dažniausiai sutinkamos rekomendacijos – kūdikių burnos higiena pradėti rūpintis išdygus pirmąjam dantukui. Tačiau naujausios studijos rodo, kad bakterijos, sukeliančios kariesą, kūdikių burnoje atsiranda dar prieš išdygstant pirmiesiems dantims. Tad būtų tikslinga reguliariai pavalyti burną dar nesant dantukų. O išdygus pirmąjam – jau būtinai“, – pataria odontologė.

Dygstant dantims, labai patogu pradėti juos valyti su sterilia marle, apvyniojus ją aplink pirštą arba silikoniniu antpirščiu – kūdikiui jis primins kramtuką ir maloniai masažuos dantenas, o jums bus lengva patekti į burnytę. „Tokiu būdu galite be didelio streso pratintis prie paties dantukų valymo proceso. Taip pat, vieną tokį antpirštį galite duoti mažyliui žaisti pačiam, tiek bevalant dantis, tiek dienos eigoje – pažįstamą daiktą jis tikrai mieliau priims atėjus laikui valytis dantis“, – dalinasi M. Rimeikė.

Tačiau svarbu prisiminti, kad su šiomis priemonėmis valant, efektas nebus toks kokybiškas, kaip valant su tikru šepetėliu, tad vertėtų ilgai nedelsti ir palaipsniui pereiti prie šepetėlio su šereliais. „Pereinamuoju etapu labai patogu duoti mažyliui sukąsti dantenomis jūsų pirštą su jau pažįstamu antpirščiu, o tuo metu valyti dantukus su šepetėliu“, – pasakoja D. Pociūtė.

Kokias priemones rekomenduotumėte rinktis?

Pirmąjį šepetėlį galite drąsiai rinktis iš vaikiškų šepetėlių asortimento, jie visi yra pakankamai minkšti ir tinkami. Tik svarbu atkreipti dėmesį į šepetėlio galvutę – kuo mažesnis vaikas, tuo mažesnę galvutę vertėtų rinktis. Tiek vaikui bus mažiau diskomforto, tiek tėvams bus lengviau juo naviguoti burnoje, pasiekti toliau esančius dantukus. „Mano favoritas – vieno danties šepetėlis. Mažas, siauras, ilgu koteliu“, – dalinasi odontologė.

Dantų pastą vaikams iki 2 metų rekomenduojama, kol jie nemoka jos išspjauti, rinktis su 1000 ppm fluorido. Dantų pasta svarbu tinkamai dozuoti. Vaikams iki 2 metų, vienam valymui, pakanka ryžio grūdo kiekio – tiesiog švelniai brūkštelėti pastos per šerelius. Dantų pasta su fluoride padeda mažylių dantis apsaugoti nuo karieso. Su dantų pasta reikėtų dantukus vaikams valyti du kartus dienoje: ryte ir vakare.

Valymas be ašarų – misija įmanoma?

Svarbu skirti pakankamai laiko šiam procesui – žinodami, kad nereikia niekur skubėti, galėsite pažaisti, esant poreikiui, sustoti ir vėl pradėti iš naujo. Taip pat, svarbu ištaikyti momentą, kad vaikas būtų geros nuotaikos ir nepavargęs. Nelaukite kol bus vėlus vakaras ir mažylis jau bus suirzęs. Čia svarbu formuoti įprotį ir suvokti, patinka ar ne – dantis valyti reikės, tad geriau atrasti būdus, kaip padaryti, kad vaikui patiktų ar jis bent jau toleruotų šį procesą.

„Mes pasitelkiame įvairiausius linksminimo būdus, jei visgi vaikas pravirksta, imu ant rankų, panešioju, nuraminu ir grįžtam prie valymo. Sekam pasakas bevalant ar švelniai aš pakutenu, o vyras tuo metu valo. Su kiek vyresniais vaikais galima skaičiuoti laiką – pavyzdžiui iki penkių. Skaičiuojam ir valom, tada pailsim, atsikvėpiam ir vėl skaičiuojam ir valom. Vaikui suvokiant, kiek dar liko – lengviau kantriai išlaukti“, – dalinasi odontologė Daiva.

„Mums labai pasiteisina įtraukti dukrą į procesą – duodame vieną ar net kelis šepetėlius ir jai, leidžiame pačiai valytis dantis prieš veidrodį ar valyti mums. Tokiame žaidime po truputį valome ir jos dantis. Žinoma, valymą visad lydi smagios dainelės ar eilėraščiai, ar tiesiog linksmi garsai. Su kiek paaugusiu mažyliu, galima tą procesą praktikuotis ir dienos metu – skaityti knygeles apie dantų valymą, eiti juos valyti žaislams ar vieni kitiems. Tiesa, būna etapų kai staiga nei vienas iš įprastų būdų neveikia, o dantis valytis reikia – kritiniais momentais visgi renkamės įjungti porai minučių filmuką“, – pasakoja tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ autorė Miglė.