PATARIMAI, kad mažylis niekuomet nepritrūktų mamos pienelio

PATARIMAI, kad mažylis niekuomet nepritrūktų mamos pienelio

06. Jul 2016, 10:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Šiuolaikinės technologijos gali beveik viską: seniausiai sukurtos natūralų skonį ir aromatą „pamėgdžiojančios“ molekulės, kurių mūsų skonio receptoriai neatskiria nuo natūralių, tačiau lig šiol nesukurtas, rodos, toks paprastas produktas - visavertis mamos pieno pakaitalas.

Nors dabar gaminama gausybė kūdikių mišinėlių, kurie atitinka kūdikio energinius poreikius, praturtinti vitaminais, mineralais ar prebiotikais, visgi specialistai vieningai sutaria, kad mamos pienelis –  idealiausias maistas kiekvienam pusės metų amžiaus nesulaukusiam kūdikiui ir svarbiausias mitybos produktas mažyliams iki vienerių metų amžiaus.  

Mamos pieno sudėtyje yra visko, ko reikia kūdikio augimui, normaliam vystymuisi, gerai sveikatai ir savijautai, tai yra baltymų, riebalų ir angliavandenių, sparčiai augantį mažylio organizmą aprūpinančių svarbiausiomis energinėmis ir statybinėmis medžiagomis. Su mamos pienu kūdikis gauna ir visus reikalingus vitaminus, mineralus, biologiškai aktyvius junginius, būtinus pilnaverčiam vystymuisi. Pieno sudėtyje esančio vandens kiekio pakanka normaliam skysčių balansui mažylio organizme palaikyti. Todėl manoma, kad pusės metų amžiaus nesulaukusiems, mamos pieneliu maitinamiems mažyliams skysčių papildomai nereikia.

Su mamos pienu dar nesustiprėjęs mažylio organizmas gauna jo imuninę sistemą palaikančių elementų, kurie apsaugo sparčiai augantį vaikučio organizmą nuo daugelio ligų sukėlėjų, toksinų ir alergenų. Neabejojama, kad mamos pienu maitinami kūdikiai yra atsparesni, rečiau serga, o susirgę - lengviau ir greičiau pasveiksta. Pakankamai ilgai natūraliai maitintas vaikas būna sveikesnis ne tik kūdikystėje, bet ir vyresniame amžiuje.  

Ne mažiau svarbus ir psichologinis (dvasinis, emocinis ar pan.) žindymo aspektas, nes dažnas, artimas kūdikio ir mamos kontaktas veikia raminančiai, padeda greičiau užmegzti ir palaikyti glaudžius tarpusavio ryšius, geriau vienam kitą pažinti. Maitinimas krūtimi palankiai veikai mažylio asmenybės raidą, o ilgai žindanti mama geriau supranta savo vaiką, jaučia jo poreikius ir emocijas. 

Pirmąjį mažylio gyvenimo pusmetį mamos pienas patenkina visus kūdikio poreikius. Žodžiu, tai visuomet paruoštas švarus ir šiltas maistas jūsų mažyliui. 

20160701131401-80991.jpg

Kad mažylis niekuomet nepritrūktų mamos pienelio

Kiekviena mama tikisi žindyti savo mažylį kuo ilgiau, nes intuityviai trokšta, kad vaikutis gautų viską, kas geriausia. Deja, gyvenime dažnai pasitaiko situacijų, kai moteris negali maitinti mažylio krūtimi. Kalbame apie ligas (nes dauguma medikamentų patenka į motinos pieną), trumpas išvykas, darbinius įsipareigojimus. Ką daryti tuomet? Maitinimą savo pienu nutraukti?

Specialistai tvirtina, kad net ir tuomet reikia skatinti pienelio gamybą, tai yra jį nutraukinėti, o situacijai pasikeitus, atnaujinti žindymą. Kai mamai pienelio užtenka, tik  nėra galimybių pažindyti, kyla paprastas klausimas: kaip kuo ilgiau išsaugoti nutrauktą pienelį. Juk kambario temperatūroje jį galima laikyti vos kelias valandas, o šaldytuve iki 12 valandų.

Šiuo atveju ideali išeitis – šaldymas. Manoma, jog šaldiklyje saugomas mamos pienas savo vertingųjų savybių nepraranda 4-6 mėnesius ir atšildytas yra toks pat tinkamas kūdikio mitybai, kaip ir iki užšaldymo. Ilgiau saugotą pienelį (maždaug iki 12 mėn.) galima panaudoti ruošiant košeles ir tyreles. Todėl kiekvienai mamai reikėtų turėti šaldyto pienelio atsargų nenumatytiems atvejams, o jei kurį laiką nežindyti planuojama iš anksto, galima sukaupti didesnes šaldyto pienelio atsargas bei nuolat jas papildyti. 

Mamos pienelio šaldymas ir saugojimas 

Ruošiant pienelį šaldymui, o vėliau jį saugant ir atšildant, reikia laikytis paprastų (ir savaime suprantamų) taisyklių:

  • prieš nutraukiant ar tvarkant pieną reikia nusiplauti rankas.
  • būtina patikrinti, ar visi nutrauktam pienui laikyti skirti indai yra švarūs ir sterilūs. Jei ne, juos sterilizuoti. Nutraukto pieno negalima laikyti paprastuose plastikiniuose maišeliuose ar mišinukams skirtuose buteliukuose.
  • šaldyti nedideles pienelio porcijas, tai yra tik šiek tiek daugiau nei reikia vienam kūdikio maitinimui.
  • prieš dedant į šaldiklį, pienelį reiktų atvėsinti šaldytuve. 
  • ant šaldymui paruošto indelio būtina užrašyti pieno nutraukimo datą, kad būtų galima naudoti anksčiausiai užšaldytą pieną.
  • šaldytą pienelį reikia atšildyti šaldytuve arba kambario temperatūroje. 
  • į jau užšaldyto pieno indelį negalima pilti papildomai šviežio pieno.
  • atvėsintą pieną reikia suvartoti per 24 valandas. Pieną, kuris šaldytuve laikytas ilgiau nei 72 valandas, būtina išpilti.
  • nuo maitinimo likęs pienas nepaliekamas kitam maitinimui ir jokiu būdu pakartotinai nešaldomas.

Pasak Amerikos pediatrijos akademijos specialistų, pienui šildyti mikrobangų krosnelės netinka, nes jose pienas sušyla netolygiai. Netolygiai pašildytu pienu galima apiplikyti kūdikį arba sugadinti pieną. Taip pat per ilgai mikrobangų krosnelėje paliktas buteliukas gali susprogti. O svarbiausia - per didelis karštis gali sunaikinti svarbius piene esančius baltymus ir vitaminus.

Mamos pienelio surinkimui, saugojimui bei mažylio maitinimui labai tinka Philips Avent VIA indeliai

20160701131450-20657.jpg

 

Tai iš tiesų išskirtinis produktas, sukurtas tikrų savo srities profesionalų, kurie žino, kas geriausia kūdikiui ir supranta šiuolaikinės mamos poreikius. Kiekvienas VIA indelis turi hermetišką, užsukamą dangtelį, neleidžiantį pratekėti skysčiams. Philips Avent VIA indelių komplektas turi specialų jungiamąjį dangtelį (jungtį), kuris vienu galu lengvai pritvirtinamas prie paties indelio, o kitu galu - prie pientraukio, čiulptuko ar snapelio.

Todėl mamos pienelį galima beveik visiškai apsaugoti nuo išorinės aplinkos poveikio. Nuėmus jungiamąjį dangtelį, indelis iš karto uždengiamas užsukamu dangteliu. Kai pienelis atšildomas ir paruošiamas kūdikiui maitinti, užsukamas dantelis vėl pakeičiamas jungiamuoju dangteliu su čiulptuku.

Be to, ši technologija padeda išsaugoti vertingiausius mamos pieno komponentus, nes kas kartą perpilant pienelį iš vieno indo į kitą, ant jo sienelių lieka riebalinių medžiagų, pavyzdžiui, polinesočiųjų riebalų rūgščių, riebaluose tirpių vitaminų ir pan.

Dar keli dalykai, kurie tikrai patiks pienelį nutraukiančioms mamoms: VIA indeliai yra graduoti, todėl lengva nustatyti kiek pienelio surinkta, o ant vieno šono yra vieta, skirta užrašyti pieno surinkimo datą ar valandą. Philips Avent VIA indeliai yra daugkartinio naudojimo, juos parasta išplauti ir sterilizuoti. Dėl savo formos šie indeliai tvirtai stovi ant stalo, šaldiklyje indelius galima statyti vienas ant kito. 

Kai mažylis paaugės, Philips Avent VIA indelius bus galima naudoti ir kitam maisteliui laikyti: juose galima užšaldyti uogų, vaisų ir daržovių tyreles, kurių per vasarą savo mažyliams stengiasi paruošti visos mamos. Susiruošus paiškylauti, labai patogu šiuose indeliuose „susipakuoti“ mažylio pietų bei užkandžių porciją: lengvai pašildžius, maistelis paruoštas valgymui, o indelis pasitarnaus kaip dubenėlis. Mažyliui užaugus, indelių „gyvenimas“ toli gražu nesibaigia: išradingoms  mamoms fantazija pakuždės kaip galima Philips Avent VIA indelius panaudoti buityje. 

Vaistininkas Mindaugas Papečkys


20160630173402-66045.jpg