PAPILDOMAS MAITINIMAS: viskas, ką verta žinoti

08. Jul 2020, 17:18 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Neįtikėtina - mūsų kūdikiui jau šeši mėnesiai! Tai dar vienas atskaitos taškas kūdikio vystymosi procese. Paprastai tėvai turi daug lūkesčių mažyliui pasiekus šį amžių. Mes laukiame, kol jis pradės sėdėti, valgyti ir ropoti. Bet! Dar sykį primename - nelyginkite savo mažylio su kitais vaikais ir nesitikėkite, kad jis vystysis pagal numatytą grafiką.

Žiūrėkite vaizdo įrašą, kuriame sužinosite apie kūdikio vystymąsi, kaip jis ruošiasi ropoti ir kaip galime jam padėti.

Nuo šeštojo mėnesio daugelis mamų pradeda kūdikio primaitinimą. Apie vaikų mitybą sklando daug mitų, tad svarbiausia klausytis gydytojo, kuriuo pasitikite, ir savo intuicijos. 

Jei mažylis jau domisi maistu ir smalsiai stebi kiekvieną jūsų kąsnį, tuomet jam jau galima pamažu siūlyti pirmojo suaugusiųjų maisto! Todėl šiandien pakalbėsime apie pirmąjį primaitinimą.

Pirmasis kūdikio primaitinimas

Jūsų mažylis jau pakankamai paaugo, kad galėtų išplėsti savo akiratį ir paragauti ne tik mamos pieno. Laikas pristatyti pirmąjį maistelį!

Dauguma specialistų sutinka, kad kūdikiai, maitinami krūtimi, papildomą maistą gali išbandyti sulaukę šešerių mėnesių. O mažyliai, maitinami pieno mišiniu, su papildomais maisto produktais gali susipažinti jau nuo keturių mėnesių amžiaus. Priežastis slypi virškinamojo trakto vystymęsi - mišinukais maitinamiems vaikams jis subręsta anksčiau, tad anksčiau yra pasirengęs virškinti įvairius maisto produktus.

Mamos pienu žindomi kūdikiai papildomam maitinimui yra pasirengę nuo šešių mėnesių amžiaus - tuomet žarnynas jau priima kietą maistą, išnyksta liežuvio išstūmimo refleksas, kūdikis pamažu tampa vis vertikalesnis.

Pirmasis pasirengimo primaitinimui požymis - kūdikio begalinis susidomėjimas maistu. Jei mažylis visą laiką žiūri, kaip jūs valgote, bando nulaikyti savo šaukštelį, pražioja burnytę vos pamatęs ką nors valgomo - tuomet gali būti pats laikas pasiūlyti jam ko nors valgomo!

Yra nuomonių, jog papildomą maistą vaikučiui pasiūlyti tik tuomet, kai jam išdygsta pirmasis dantukas, tačiau primename apie kiekvieno kūdikio individualų augimo tempą - dantukai pasirodo skirtingu metu. Ir jei sulaukus 6-7 mėnesių mažyliui dar nepasirodo nė vienas dantukas, bet jis susidomėjęs maistu, tuomet drąsiai galite pasiūlyti jam pirmąjį maistelį!

Nereikia priverstinai siūlyti paragauti košytės, jei jis akivaizdžiai nusuka galvytę - geriau pasirinkite laukimo ir kantrybės taktiką.

Kaip pradėti primaitinimą?

Primaitinimo pradžia - visiškai naujas pasaulis mažyliui ir jo virškinimo sistemai, kuriai nuo šiol reikės išmokti virškinti tikrą maistą! Todėl prieš siūlydami kūdikiui ragauti naujo maisto, atidžiai stebėkite jo reakcijas:

  • Jei šiandien mažylis atsisako valgyti, kantriai pasiūlykime kitą dieną, o jei jis nesutinka per 5 dienas, rekomenduojama keletą savaičių palaukti ir bandyti dar kartą;
  • Jei kūdikiui kilo alerginė reakcija, atidžiai stebėkite jo vystymąsi ir prireikus pasitarkite su gydytoju;
  • Pradėjus papildomą maitinimą gali pasikeisti kūdikio išmatų pobūdis, tačiau tuštinimasis turi išlikti reguliarus.

Kiekvieną naują produktą duokime mažomis porcijomis (5-10 gramų) ir stebėkime kūdikio reakciją. Geriausia su naujais produktais jį supažindinti pirmoje dienos pusėje, kad likusią dienos dalį galėtume stebėti, kokia buvo organizmo reakcija.

Jei kūdikiui paragavus naujo produkto nepasirodė jokie alergijos požymiai, jis valgo su malonumu, pamažu galime padidinti porcijų kiekį, o po vieno ar dviejų savaičių - galime pakeisti vieną maitinimą šiuo produktu, po mėnesio - du maitinimus kietu maistu.

Šešių mėnesių kūdikiui visaverčiu valgiu gali būti 3–4 šaukšteliai košės kartu su mamos pienu. Tačiau vaikų apetitas gali skirtis, tad nėra griežtų taisyklių ir apribojimų.

Atminkite, kad kieto maistelio įvedimas į vaiko mitybą nėra priežastis nutraukti žindymą! Kuo ilgiau maitinsite krūtimi, tuo mažesnė rizika susirgti žarnyno virusais, be to, mamos pienas padeda virškinimo sistemai dirbti efektyviau!

Renkantis daržoves turėtumėte vadovautis šviesoforo principu. Pirmiausia siūlome mažas, neutralių spalvų daržoves, o ryškių spalvų įvedame kiek vėliau.

Pirmasis skonis, su kuriuo susipažįsta kūdikis, yra mamos pieno - jis, kaip žinia, saldus, todėl visiškai logiška, kad saldus maistas labai žavi vaikus. Ruošdami pirmąjį papildomą valgį nedėkime druskos, cukraus ir prieskonių, leiskime kūdikiui susipažinti su grynu produkto skoniu. Tik gerokai vėliau galite košes paskaninti sviestu ar kokybišku augaliniu aliejumi, kad padidintume jo energetinę vertę.

Primaitinimo lentelė 

Produktų grupė

6-8 mėn.

8-10 mėn.

10-12 mėn.

Grūdai

Ryžiai, miežiai, avižos, grikiai

Soros, rugiai, kviečiai

Visi kiti 

Vaisiai

Bananai, obuoliai, kriaušės, persikai, nektarinai, avokadai

Braškės, mėlynės

Citrusiniai 

 Daržovės

Cukinijos, žiediniai kopūstai, batatai, bulvės, brokoliai, morkos

Baklažanai, burokėliai, pupelės, žirniai, kopūstai

 

Agurkai, pomidorai, kukurūzai, paprika

Proteinai

Triušiena, kalakutiena

 

Žuvis, vištiena, veršiena, kiaušinio trynys

 

Kiauliena, jautiena, kiaušinis

 

Pieno produktai

 

Jogurtas, kefyras, rūgpienis

 

Varškė, sūris


Paragavus daržovių, vaisių ir grūdų, pats laikas susipažinti ir su pirmąja mėsyte - ją įtraukite į pietų meniu kartu su pažįstama daržoviene. Pirmoji mėsa turėtų būti kiek įmanoma dietingesnė - kalakutiena ir triušiena tiks puikiai - o jau nuo 9 mėnesių ant vaiko stalo gali pasirodyti pirmoji žuvis. Pirmiausia siūlome pradėti nuo baltos žuvies - menkės ar lydekos, virtos garuose.
Susipažinus su daržovėmis siūlome mažyliui paragauti vaisių, o tada ateina košių eilė. Su grūdinėmis košėmis taip pat neskubėkite - pirmiausia pasiūlykite po šaukštelį, palaipsniui didinant jos kiekį iki pilnavertės porcijos. Specialistai rekomenduoja pradėti nuo košės, kurioje nėra glitimo, pavyzdžiui, ryžių, o po jos jau galite išbandyti pusryčiams ir klasikinę avižinę košę.

Svarbu, kad pirmuoju valgiu vaiko valgiaraštyje būtų daržovės, nes paragavęs saldžių vaisių, pavyzdžiui, banano, mažylis gali nebenorėti žiedinių kopūstų ar bulvių, o juk daržovėse, kaip žinome, yra didžiulis kiekis naudingų medžiagų, kurių reikia augančiam organizmui.

Valgant mažyliui pasiūlykite ir vandens troškuliui numalšinti. Geriausia naudoti vaikišką buteliuką ar specialų puodelį.

Pedagoginis maitinimas

Pedagoginio maitinimo principas yra tas, kad mes siūlome mažyliui ne tyrės konsistencijos maistą, o susmulkintą gabaliukais. Tai labai palengvina mamos ruošą, nes nereikia kūdikiui specialiai visko gaminti - jūs galite tiesiog išimti porą daržovių iš sriubos ir pakviesti mažylį prisijungti prie bendro šeimos stalo.

Žinoma, tokio pobūdžio papildomą maistą geriau vaikučiui pasiūlyti, kai jis jau tvirtai sėdi, t.y. apie 8-9 mėn., nes yra didelis pavojus užspringti maisto gabalėliais. Pedagoginis maitinimas neatmeta sutrintų košių, tiesiog verta derinti abu šiuos maitinimo metodus.

Mokydamasis valgyti savarankiškai kūdikis įgyja įgūdžių, kurie svarbūs jo vystymuisi, o tai reiškia ne tik valgymą, alkio patenkinimą ir energijos atsargų papildymą. Vaikas išmoksta apsitarnauti pats, realizuoti savo poreikius ir norus. 

Be to, pedagoginis maitinimas leidžia ugdyti sotumo jausmą, nes vaikas pats valdo visą procesą - mes tiesiog įdedame jam į lėkštę įvairių daržovių, mėsos ar žuvies gabaliukų, o jis nusprendžia, ką ir kiek valgyti. Beje, kasdien lavinamas griebimas pirštukais, nes juk jais mažylis pasiima maisto gabaliukus.

Savarankiškas valgymas

Jei pasirenkame pedagoginį papildomo maitinimo principą, vaikas natūraliai išmoksta valgyti savarankiškai, tačiau jei mes teikiame pirmenybę sutrintai košei, prisiminkime, kad maždaug nuo metukų amžiaus jis jau turėtų stengtis valgyti savarankiškai!

Nesibaiminkite, kad jis suteps drabužius ar viską išbarstys po virtuvės grindis - tam tiesiog pasiruoškite!

Žinoma, savarankiškas valgymas užtruks kiek ilgiau nei valgymas su tėvų pagalba, todėl pasiplanuokite iš anksto ir turėkite kantrybės - leiskite mažyliui patenkinti savo smalsumą - liesti, užuosti, pateplioti ir pagaliau paragauti!

Negalima vaikui duoti tik skystos konsistencijos maisto!

Jei pasirinkote vaikučiui duoti tik košes, atminkite, kad laikui bėgant turėtumėte pereiti prie vis kietesnio maisto, kuriame būtų ir maisto gabalėlių. Nes mažyliui būtina išsiugdyti kramtymo įgūdį. Būtų puiku, kad toks perėjimas vyktų apie  9–10 mėnesį, kad mažyliui nesusiformuotų nuolatinis įprotis valgyti tik košės konsistencijos maistą. Ateityje tai gali sukelti įvairių valgymo sutrikimų.

Dažniausiai daromos klaidos

Norėdami gero savo vaikučiui kartais tėvai padaro tam tikrų klaidų, kurios ateityje gali įtakoti vaiko mitybos įpročius. Todėl siūlome susipažinti su dažniausiai pasitaikančiomis iš jų:

  • Neverskite vaiko suvalgyti visko, kas lėkštėje

Prisiminkite savo vaikystę, kai jūsų tėvai ar močiutė liepdavo suvalgyti visą porciją. Jokiu būdu nedarykite tokios klaidos su savo vaikais, nes toks elgesys gali daryti neigiamą įtaką vaiko santykiui su maistu ateityje. Jei mažylis atsisako valgyti tą akimirką, vadinasi, nėra alkanas - pasiūlykite valgyti vėliau.

  • Neįkalbinėkite!

Būna, jog vieni tėvai bando maitinti vaiką tam tikrų grasinimų pagalba, kiti gi tai daro įtikinėdami ar maldaudami mažylį suvalgyti nors šaukštelį košės.

  • Jokių apdovanojimų!

Maistas nėra atlygis ar būdas paklusnumui pasiekti. Maistas yra organizmo energijos poreikis norint išgyventi. Todėl įvairūs saldumynai neturėtų būti apdovanojimu už suvalgytus pietus. Žinoma, kartais vaikai gali pasmaližiauti, bet ne per dažnai, nes tai gali rimtai  sutrikdyti medžiagų apykaitą.

  • Neskubinkite vaiko!

Mes, suaugusieji, dažnai nutinkamai valgome skubėdami ir net nematydami, ką valgome, nes nenuleidžiame akių nuo kompiuterio ar televizoriaus. Nereikėtų skubinti vaiko, beje, būtų naudinga ir mums patiems laikytis tam tikrų ritualų, pvz. susirinkti šeimai bent prie vakarienės stalo, atitrūkti nuo rūpesčių, atkreipiant dėmesį tik į maistą, kruopščiai kramtyti kiekvieną kąsnį ir mėgautis spalvomis, kvapais bei skoniu.

  • Neblaškykite dėmesio!

Valgant išjunkite televizorių, atidėkite į šoną telefoną ir žaislus. Jokiu būdu neįtraukite filmukų žiūrėjimo valgymo metu.

  • Patartina valgyti toje pačioje vietoje

Žinoma, pasitaiko situacijų, kai keičiame maitinimo vietą. Tačiau būnant namie turėtumėte laikytis rekomendacijos - susėsti valgyti prie pietų stalo - tokiu būdu vaikui susiformuos teisinga valgymo kultūra. Nepatartina šiandien pusryčiauti virtuvėje, rytoj pietauti svetainėje, o vakarieniauti lovoje. Atrodo, kad kūdikis nieko nesupranta, bet patikėkite - jis viską stebi ir jūs esate jam geriausiu pavyzdžiu, kuriuo jis seks ateityje.

Tavo mažylis atvėrė sau begalinį kvapų ir skonių pasaulį, kurį jam reikės vis labiau pažinti. Būkite savo vaikui pavyzdžiu šioje žavioje gastronominėje kelionėje, nes būtent šiuo metu ugdomi pagrindiniai valgymo įpročiai, kurie jį lydės visą gyvenimą!

outerwearcanada outerwearcanada 21. Aug 2020, 11:05

Herve Leger Лорен тиснением - Текстура платье [herve leger47] - $187.00 : гервелиздешевы, hervelegerclothing.com

outerwearcanada outerwearcanada 01. Aug 2020, 03:21

Hublot Classic Fusion 45mm

outerwearcanada outerwearcanada 01. Aug 2020, 03:20

Alennus Pandora koruja ja Pandora Hurmaa verkkokauppa , Pandora yksi musta nahka rannekoru laadukkaita ja top palvelu Pandora rannekkeet hurmaa kauppa

outerwearcanada outerwearcanada 30. Jul 2020, 17:58

Hublot Big Bang 45mm

Simonadub Simonadub 10. Jul 2020, 16:06

Ačiū .Tobulas straipsnis