Kuo mažųjų miegas skiriasi nuo suaugusiųjų?

Kuo mažųjų miegas skiriasi nuo suaugusiųjų?

16. Aug 2017, 09:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas


Vaikų miegas labai skiriasi nuo suaugusiųjų.

Suaugusiųjų miegą net 80 procentų sudaro giliojo miego fazė ir tik 20 procentų – negilaus. Tuo tarpu vaikų atvirkščiai – 80 procentų negilaus ir tik 20 procentų gilaus miego. 

Negilaus miego fazės metu vaikai auga ir vystosi. Miegant giliojo miego fazės metu sumažėja streso hormono (kaip, pvz., ir žindant). Stresas glaudžiai susijęs su gimdymu. Net jei jums atrodo, kad gimėte pakankamai lengvai, tai vis tiek vaikučiui buvo stresas ir naujo gyvenimo pradžia.

Miego normos vaikui yra ganėtinai demokratiškos. Todėl neverta lyginti savo vaiko miego su bendraamžio miegu. Gera žinia ta, kad kūdikių nekamuoja nemiga. Jeigu pirmaisiais mėnesiais tėvai dažnai skundžiasi mažųjų miego ritmo sutrikimu, paprastai sulaukus 3 metų, miego režimas susitvarko ir šeimai nebekyla problemų. 

Tai, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais vaikučiais prabunda naktį, yra normalu, tai susiję su jų nebrandžia nervų sistema. Yra spėjimų, jog iki trejų metų vaikai sapnuose „prisimena“ savo gimimą ir verksmas per miegus gali būti su tuo susijęs. 

Mamos prieš migdydamos kūdikius stengiasi juos sočiai primaitinti, esą tada jie ilgiau miegos. Dalis tiesos yra- juk ir mes, suvalgę vakarienę iš 5 patiekalų, greičiausiai užsimanytume į lovą... Kita vertus, labai pilnas skrandis prieš pat miegą- papildoma apkrova organizmui ir virškinimo sistemai.  

Dažnai mamos bijosi, kad įpratęs miegoti tėvų lovoje, mažylis nebenorės iš jos išeiti. Tačiau turbūt žinote taisyklę- kuo labiau mama stengiasi atsiriboti nuo vaikelio, tuo labiau jam reikia mamos šilumos? Todėl visai gali būti, kad nuo pat gimimo nemiegojęs jūsų lovoje mažylis to užsimanys visomis priemonėmis paaugęs, pvz., 9 mėnesių ar vėliau.

Be kita ko, pirmaisiais gyvenimo metais formuojasi vaiko prieraišumas, ir miegojimas vienoje lovoje su tėvais, padeda tam jausmui formuotis. Jeigu domitės šia tema, daugiau galite paskaityti čia:  Prieraišiosios tėvystės centras 

Kiti patarimai apie vaiko miegą:

  • Maždaug iki metų vaikutis gali prašytis būti pasupamas prieš miegą.
  • 1 - 1,5 metų mažylis dieną miega 1 -2 kartus.
  •  Migdymas neturėtų užtrukti ilgiau kaip 20 minučių. Jeigu per šį laiką vaikutis neužmiega, padarykite petraukėlę ir guldykite vėliau.
  • Kurkite migdymo ritualus: susitvarkyt žaisliukus, nusiprausti, išsivalyti dantukus, paskaityti pasakėlę. Tai suteikia vaikui saugumo jausmą ir padeda užmigti.  
  • Nepalikite nakčiai jokių degančių lempučių ar prigesintos šviesos, tegul vaikas pratinasi suprasti: dieną- šviesu, naktį- tamsu.
  • Mažam vaikui pilnavertiškas miegas yra labai svarbus, todėl jei auginate mažylį iki trejų metų, planuokite dieną taip, kad visos pramogos, būreliai ir svečių lankymas nekliudytų jo pietų miegui.

Ar turi bėdų dėl savo vaiko miego?