Kaip vystosi kūdikis: 9 svarbiausi etapai

Kaip vystosi kūdikis: 9 svarbiausi etapai

28. Aug 2017, 08:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Kiekviena mūsų su nekantrumu laukiame naujo mažylio sugebėjimo, kuris jis padaro pirmą kartą. Pirmas žingsnis, pirmas atsisėdimas... Kokie pagrindiniai kūdikių raidos etapai, kuriuos pasiekia visi vaikučiai ir kada tai įvyksta? 

1. Šypsena (apie 8 savaitę)

Atrodo, kad jau mažylis nusišypsojo, bet iš tiesų šį veiksmą jis atliko tiesiog nesąmoningai. Dažniausiai, vadinama socialinė šypsena, kuomet kai vaikutis ją rodo sąmoningai, pasirodo apie aštuntąją jo gyvenimo savaitę. Tai tikrai sudėtingas veiksmas jo nervų ir regos sistemoms, nes pirmiausiai jis pamato šypsantis jus ir tik tuomet į ją atsako. 

Šypsojimasis yra pirmasis kūdikio socialinis sugebėjimas - nuo šiol jis supranta, kaip kuriami tarpusavio ryšiai. Jis žino, jog gali pasijausti laimingas matydamas jus šalia ir nuliūsti kai jūsų nėra.

2. Apsivertimas (2-3 mėnesiai)

Gali būti, kad kankinamas pilvuko skausmų kūdikis gulėdamas ant pilvuko bandys pritraukti keliukus, lyg darydamas atsispaudimus. Ir jeigu jis pakankamai stiprus - netyčia gali ir apsiversti. Neišsigąskite, jei vaikutis nustebęs pradės verkti, bet juk jis tai padarė pirmą kartą! Nuo nugaros ant pilvo apsiversti dažniausiai pavyksta apie penktą gyvenimo mėnesį, nes reikia daugiau jėgų ir koordinacijos. Papildomai vaikų treniruoti atlikti šių veiksmų nereikia, nebent jūsų kineziterapeutas rekomendavo kitaip (dėl sumažėjusio ar padidėjusio raumenų tonuso).

3. Griebimas (3-4 mėnesiai)

Po pirmųjų gyvenimo mėnesių kūdikis pagaliau susidomi aplinka, kurioje jis gyvena. Juk pradžioje užtenka tik mamytės glėbio. Trijų keturių mėnesių amžiaus vaikutis atranda žaisliukus, kuriuos jau nori sugriebti.  Pavyzdžiui, jis puikiai mokysis tai daryti kažką patraukdamas ir paleisdamas. Taip vaikutis išmoks valdyti savo rankytes, sužinos kaip veikia žaisliukai. Kai išmoks sugriebti - reiškia galės pats žaisti!

4. Apkabinimas (5 mėnesiai)

Tokio amžiaus vaikutis greitai išmoksta apkabinti mamą, tėtį ir kitus jo aplinkai artimus žmones (sesę, katę ar žaisliuką). To jis išmoksta stebėdamas kaip kiti apsikabina ar apkabina jį. 

Tiesa, ne visi kūdikiai mėgsta apkabinimus - vieni yra natūraliai meilesni, mėgsta prisiglaudimus, kiti per daug užsiėmę aplinkos tyrinėjimu, kad leistų laiką apsikabinimams. Taigi, nepriimkite asmeniškai, jeigu jūsų kūdikis nesiveržia jūsų apkabinti. 

5. Ku-kuuu (6 mėnesiai)

Kas tai per žaidimas, kuris priverčia jūsų vaikutį kvatotis taip, nesvarbu kiek šimtų kartų prieš tai jį žaidėte? Kai mažylis  supranta tai, kad jūs niekur nedingsite, nors ir nemato jūsų veido, nes jis po rankomis ar anklode, jis nekantrauja vėl jus pamatyti besišypsančią ir tada pradeda juoktis. Po kelių mėnesių vaikutis galės šį žaidimą žaisti pats. 

6. Atsisėdimas (6-8 mėnesiai)

Kai mažylis išmoks laikyti balansą, jo rankos sustiprės, jis galės kontroliuoti galvą, kaklas ir kūną, jis išmoks pats atsisėsti ir atrasti naują pasaulį. Jis supras, kad sėdint jis gali pamatyti daugiau, nes jo akių lygis yra aukščiau. 

Pradžioje mažyliai ilgai neišsėdi, jiems reikia pasiremti laiką. Norėdami paskatinti vaikutį tai daryti padėkite priešais žaisliuką ir lėtai perkelkite iš vienos pusės į kitą, paskatindami jį jo siekti ir sėdėjimui pasikliauti tik liemeniu ir kojomis. 

7. Ropojimas (nuo 6 iki 10 mėnesių) 

Kai vaikutis pats sėdi, jam darosi neįdomu nejudėti ir tiesiog stebėti horizontą. Jis jį norės pasiekti pats! Todėl paskirstys savo svorį ir jį perkels ant keturių - rankų ir kojų. Tuomet jis išbandys savo rankas: kai supras, kad jos jam gali padėti - pradės šliaužti. Vieni kūdikiai šliaužia darydami klasikinius yrimosi judesius. Kiti daiktų siekia pasistumdami viena koja ar net po truputį versdamiesi. Norėdami paskatinti mažylį padarykite jam erdvės ropojimui ir tolėliau padėkite keletą jo mėgstamų žaislų. Užtikrinkite, kad jūsų namai saugūs šliaužiojimui - pati pavaikščiokite ant rankų ir kelių ir pamatysite ar nėra jokių aštrių išsikišimų.

8. Atsistojimas (8 mėnesiai)

Iki šiol kūdikis priklausė nuo jūsų, kada jį paiimsite ant rankų. Bet apie aštuntą mėnesį, jo liemuo ir kojų raumenys tampa pakankamai stiprūs, kad atsistotų pats. Tai atsitiks, kai mažylis pats supras, kad tai gali - todėl neskatinkite jo tai daryti per anksti. 

Pirmiausia, vaikutis susiras patogų daiktą į kurį gali atsiremti, prisitraukti, todėl pašalinkite iš kambario visus daiktus (pavyzdžiui staltieses), kuriuos traukdamas vaikas susižalos. 

9. Vaikščiojimas (10-18 mėnesių)

Pirmieji žingsniai yra lyg vienas iš sleksčių tarp kūdikystės ir vaikystės. Nuo šiol tai jau ne mažas kūdikėlis, bet vaikutis, kuris moka vaikščioti pats. 

Vaikščiojimui reikia daugybės sugebėjimų - ir išvystytų raumenų, geros koordinacijos, mokėjimo išlaikyti balansą. Kai visa tai mažylis išmoks - žengs pirmuosius žingsnelius. Vaikščioti dažniausiai mokomasi ilgiau, nei ropoti ar sėdėti, todėl nusiteikite, kad keletą mėnesių reikės mažylį vedžioti už rankytės. 

Dabar jau jūsų laukia kiti iššūkiai - socialinių įgūdžių mokymasis, kalbėjimas, valgymo ir pratinimosi prie puoduko reikalai.

Sauskelnės-kelnaitės Huggies® Pants – skirtos mažųjų vaikščiotojų pirmiesiems žingsneliams!