Ką daryti, kad niekada nepritūktumėte pienelio?

Ką daryti, kad niekada nepritūktumėte pienelio?

28. Jul 2017, 07:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Šiuolaikinės technologijos gali beveik viską: seniausiai sukurtos natūralų skonį ir aromatą „pamėgdžiojančios“ molekulės, kurių mūsų skonio receptoriai neatskiria nuo natūralių, tačiau lig šiol nesukurtas, rodos, toks paprastas produktas - visavertis mamos pieno pakaitalas.

Nors dabar gaminama gausybė kūdikių mišinėlių, kurie atitinka kūdikio energinius poreikius, praturtinti vitaminais, mineralais ar prebiotikais, visgi specialistai vieningai sutaria, kad mamos pienelis –  idealiausias maistas kiekvienam pusės metų amžiaus nesulaukusiam kūdikiui ir svarbiausias mitybos produktas mažyliams iki vienerių metų amžiaus.  

Mamos pieno sudėtyje yra visko, ko reikia kūdikio augimui, normaliam vystymuisi, gerai sveikatai ir savijautai, tai yra baltymų, riebalų ir angliavandenių, sparčiai augantį mažylio organizmą aprūpinančių svarbiausiomis energinėmis ir statybinėmis medžiagomis. Su mamos pienu kūdikis gauna ir visus reikalingus vitaminus, mineralus, biologiškai aktyvius junginius, būtinus pilnaverčiam vystymuisi. Pieno sudėtyje esančio vandens kiekio pakanka normaliam skysčių balansui mažylio organizme palaikyti. Todėl manoma, kad pusės metų amžiaus nesulaukusiems, mamos pieneliu maitinamiems mažyliams skysčių papildomai nereikia.

Su mamos pienu dar nesustiprėjęs mažylio organizmas gauna jo imuninę sistemą palaikančių elementų, kurie apsaugo sparčiai augantį vaikučio organizmą nuo daugelio ligų sukėlėjų, toksinų ir alergenų. Neabejojama, kad mamos pienu maitinami kūdikiai yra atsparesni, rečiau serga, o susirgę - lengviau ir greičiau pasveiksta. Pakankamai ilgai natūraliai maitintas vaikas būna sveikesnis ne tik kūdikystėje, bet ir vyresniame amžiuje.  

Ne mažiau svarbus ir psichologinis (dvasinis, emocinis ar pan.) žindymo aspektas, nes dažnas, artimas kūdikio ir mamos kontaktas veikia raminančiai, padeda greičiau užmegzti ir palaikyti glaudžius tarpusavio ryšius, geriau vienam kitą pažinti. Maitinimas krūtimi palankiai veikai mažylio asmenybės raidą, o ilgai žindanti mama geriau supranta savo vaiką, jaučia jo poreikius ir emocijas. 

Pirmąjį mažylio gyvenimo pusmetį mamos pienas patenkina visus kūdikio poreikius. Žodžiu, tai visuomet paruoštas švarus ir šiltas maistas jūsų mažyliui. 

Kad mažylis niekuomet nepritrūktų mamos pienelio

Kiekviena mama tikisi žindyti savo mažylį kuo ilgiau, nes intuityviai trokšta, kad vaikutis gautų viską, kas geriausia. Deja, gyvenime dažnai pasitaiko situacijų, kai moteris negali maitinti mažylio krūtimi. Kalbame apie ligas (nes dauguma medikamentų patenka į motinos pieną), trumpas išvykas, darbinius įsipareigojimus. Ką daryti tuomet? Maitinimą savo pienu nutraukti?

Specialistai tvirtina, kad net ir tuomet reikia skatinti pienelio gamybą, tai yra jį nutraukinėti, o situacijai pasikeitus, atnaujinti žindymą. Kai mamai pienelio užtenka, tik  nėra galimybių pažindyti, kyla paprastas klausimas: kaip kuo ilgiau išsaugoti nutrauktą pienelį. Juk kambario temperatūroje jį galima laikyti vos kelias valandas, o šaldytuve iki 12 valandų.

Šiuo atveju ideali išeitis – šaldymas. Manoma, jog šaldiklyje saugomas mamos pienas savo vertingųjų savybių nepraranda 4-6 mėnesius ir atšildytas yra toks pat tinkamas kūdikio mitybai, kaip ir iki užšaldymo. Ilgiau saugotą pienelį (maždaug iki 12 mėn.) galima panaudoti ruošiant košeles ir tyreles. Todėl kiekvienai mamai reikėtų turėti šaldyto pienelio atsargų nenumatytiems atvejams, o jei kurį laiką nežindyti planuojama iš anksto, galima sukaupti didesnes šaldyto pienelio atsargas bei nuolat jas papildyti. 

Mamos pienelio šaldymas ir saugojimas 

Ruošiant pienelį šaldymui, o vėliau jį saugant ir atšildant, reikia laikytis paprastų (ir savaime suprantamų) taisyklių:

  • prieš nutraukiant ar tvarkant pieną reikia nusiplauti rankas.
  • būtina patikrinti, ar visi nutrauktam pienui laikyti skirti indai yra švarūs ir sterilūs. Jei ne, juos sterilizuoti. Nutraukto pieno negalima laikyti paprastuose plastikiniuose maišeliuose ar mišinukams skirtuose buteliukuose.
  • šaldyti nedideles pienelio porcijas, tai yra tik šiek tiek daugiau nei reikia vienam kūdikio maitinimui.
  • prieš dedant į šaldiklį, pienelį reiktų atvėsinti šaldytuve. 
  • ant šaldymui paruošto indelio būtina užrašyti pieno nutraukimo datą, kad būtų galima naudoti anksčiausiai užšaldytą pieną.
  • šaldytą pienelį reikia atšildyti šaldytuve arba kambario temperatūroje. 
  • į jau užšaldyto pieno indelį negalima pilti papildomai šviežio pieno.
  • atvėsintą pieną reikia suvartoti per 24 valandas. Pieną, kuris šaldytuve laikytas ilgiau nei 72 valandas, būtina išpilti.
  • nuo maitinimo likęs pienas nepaliekamas kitam maitinimui ir jokiu būdu pakartotinai nešaldomas.

Vaistininkas Mindaugas Papečkys