Ar sunerimti, jei kūdikis savarankiškai nesivarto: pataria kineziterapeutė Viktorija

Ar sunerimti, jei kūdikis savarankiškai nesivarto: pataria kineziterapeutė Viktorija

30. Aug 2021, 10:11 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Ką daryti, jei beveik pusės metų mažylis nenori vartytis - nei ant šono, nei ant pilvuko? Paguldytas ant pilvelio jis ima zirzti ir greitai pavargsta. Ar tai normalu? Kokie pratimai ir mankštos padėtų? 

Pasak vaikų kineziterapeutės Viktorijos Paltanavičiūtės, vartytis kūdikiai patys pradeda maždaug 4-5 gyvenimo mėnesį. Iš pradžių apsiverčia ant šono, o netrukus apsiverčia ir ant pilvuko.

„Dažniausiai mažyliai apsiverčia nuo nugaros ant pilvo ir tik po to nuo pilvo ant nugaros. Vaikui svarbu pradėti vartytis, nes būtent motorinė raida yra pagrindas pažintinei ir protinei raidai. Dėl kūdikio vartymosi sunerimti reikėtų, jeigu jis nesivarto 6-7 mėnesių. Jei mažyliui sunku gulėti ant pilvuko, tai dažnai būna nesivartymo priežastimi - reikėtų atkreipti dėmesį, kaip mažasis laiko rankytes, paguldytas ant pilvelio. Dažnai vaikučiams sunku ir nemalonu gulėti ant pilvuko dėl padidėjusio raumenų tonuso pečių juostoje", - pasakojo kineziterapeutė.

PRATIMAI, kurie pagelbėtų:

  • Reikėtų paguldyti kūdikį ant pilvuko. Rankytes, parėmus dilbiais 90 laipsnių kampu, palaikyti - mažyliui tai gali nepatikti, tačiau tokioje pozicijoje reikėtų pagulėti bent 30 sekundžių ir tikrai ne kartą - bent 10 kartų per dieną.
  • Po to prilaikant rankytes reikėtų padėti mažyliui jas ištiesti ir pasilaikyti ant ištiestų rankyčių. Šiose padėtyse stiprėja liemens raumenys, kurie reikalingi vartymuisi, lavina pusiausvyrą ir koordinaciją, reikalingą sėdėjimui.
  • Taip pat kuo dažniau apverskite mažylį į vieną, po to į kitą pusę, vartant būtinai kalbinkite ir dominkite, kad jam atsirastų motyvacija tai daryti, nes kartais mažyliai turi jėgų, tačiau jiems trūkta motyvacijos :)

Sėdėjimas

Atsisėsti ir sėdėti - tai du skirtingi dalykai. Savarankiškai mažyliai sėdi 7-12 mėnesių ir tai priklauso nuo kiekvieno vaiko individualaus vystymosi. Tačiau atsisėsti gali ir anksčiau.

„Prieš sodinant mažylį pirmiausia reikėtų sustiprinti jo liemens, apatinius nugaros ir pilvuko raumenis. Tai taip pat stiprina gulėjimas ant pilvo, ypatingai ištiestomis rankytėmis. Rekomenduoju bent keletą kartų per dieną paskatinti mažylį apsiversti, paguldytą ant pilvuko pakalbinkite, kuo daugiau dominkite ir užimkite, tačiau skatindami mažylius nepamirškime, kad kiekvienas vaikas gimdamas kartu su savimi "atsineša" savo charakterį, judrumą ir individualią raidą", - patarė V.Paltanavičiūtė.

Nelyginkime savo vaikų su draugių, kaimynių ar kitų pažįstamų vaikais. Visi vaikai skirtingi ir jie turi teisę tokiais būti. Kiekvienas vaikas vystosi panašia eiga, tačiau įgūdžius išmoksta skirtingu laiku.