Ar tikrai kūdikio primaitinimą reikia pradėti nuo 6 mėn.? (naujausios rekomendacijos!)

Ar tikrai kūdikio primaitinimą reikia pradėti nuo 6 mėn.? (naujausios rekomendacijos!)

07. Aug 2018, 07:30 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Jei augini mažylį, kuris ką tik pradėjo ragauti įvairaus maistelio, junkis į projektą ir tapk Mažylio primaitinimo blogere Na o jei turite klausimų apie vaikučio mitybą, rašykite: redakcija@mamyciuklubas.lt

Taigi, nuo kokio amžiaus rekomenduojama pradėti primaitinimą mažyliui? Kaip sako Pasaulio Sveikatos Organizacija, pradžia - nuo 6 mėnesių, tačiau kai kurios mamos pradeda ir nuo 4-5 mėn. Kokiais atvejais galima paankstinti, į ką atsižvelgti ir kaip suprasti, ar mažylis tikrai pasiruošęs tam? Konsultuoja kūdikių ir mažų vaikų dietologė, gastroenterologė dr. Rūta Rokaitė.

Paskutinėse Europos vaikų gastroenterologų, hepatologų ir mitybos draugijos parengtose, moksliniais tyrimais pagrįstose rekomendacijose*, skirtose Europos vaikams, nurodoma, kad kūdikiams papildomą maitinimą reikalinga pradėti įvesti nuo 4 iki 6 mėnesių amžiaus.

Papildomas maitinimas prasideda tuomet, kai tik mamos pieno nepakanka patenkinti kūdikio mitybos poreikių. Papildomo maitinimo laikotarpis yra vienas iš sparčiausių augimo ir vystymosi laikotarpių, kai kūdikiai yra ypač jautrūs maisto medžiagų trūkumui ir pernelyg dideliam jų svyravimui.

Moksliniais tyrimais įrodyta, jog kūdikių virškinimo trakto ir inkstų funkcijos yra pakankamai jau subrendusios, kad 4 mėn. amžiuje metabolizuotų papildomo maitinimo metu gautas pagrindines maisto medžiagas. Taip pat jau 4-6 mėn. amžiuje ir motoriniai įgūdžiai būna pakankamai išsivystę, kad kūdikis galėtų nuryti tirštesnį maistą.

Tyrimais įrodyta, kad sveikų mamų pienas gali patenkinti sveikų kūdikių energijos, baltymo, daugelio vitaminų ir mineralinių medžiagų poreikį iki 6 mėn., išskyrus vitaminą K, kurio gali pritrūkti pirmomis savaitėmis po gimimo, ir vitaminą D, kurio pradeda trūkti 1 mėn. amžiuje.

Mokslininkai įrodė, kad kūdikiams, maitinamiems mamos pienu, jau prieš 6 gyvenimo mėnesį gali pradėti trūkti kalorijų kiekio ir geležies. Todėl labai svarbu, kad pirmasis papildomas maitinimas būtų geras geležies šaltinis, kai kūdikis dar maitinamas mamos pienu. 

[*Fewtrell, Mary; Bronsky, Jiri; Campoy, Cristina; Domellöf, Magnus; Embleton, Nicholas|; Fidler Mis, Nataša; Hojsak, Iva; Hulst, Jessie M.; Indrio, Flavia; Lapillonne, Alexandre; Molgaard, Christian. Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition. April 2017-Volume 64-Issue 4-p653]

Ekspertai

Dr.Rūta Rokaitė

Vaikų dietologė, gastroenterologė
Dr.Rūta Rokaitė in-vecaku-skola