Ankstukai už gyvybę kovoja ne vieną mėnesį: kokie iššūkiai tėvų laukia grįžus namo

Ankstukai už gyvybę kovoja ne vieną mėnesį: kokie iššūkiai tėvų laukia grįžus namo

02. Mar 2023, 12:34 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Lietuvoje prasideda jau 9-oji mažiausius Lietuvos kūdikius globojanti paramos akcija „Ankstukai“. Pasak projekto organizatorių, pastaraisiais metais šalyje gimė apie 1300 neišnešiotų naujagimių, kuriems kiekvieną dieną būtina profesionali medikų pagalba ir ypatinga tėvų priežiūra. Anksčiau laiko gimę kūdikiai ištisus mėnesius kovoja už savo gyvybę ligoninėje, o grįžus namo mažylio ir jo šeimos laukia nauji iššūkiai.

„Ankstukai“ siekia palengvinti su nežinia susidūrusių tėvų kasdienybę ir padeda Lietuvos ligoninėms tobulinti infrastruktūrą, kad ateityje pavyktų išgelbėti dar daugiau ankstukų gyvybių ir užtikrinti sveikatos puoselėjimą iki normalios raidos. 

Per daugelį metų projekto organizatoriai subūrė stiprią ankstukus palaikančią bendruomenę. Visgi kova už mažiausiųjų gyvybę niekada nesibaigia, todėl daugelis projekto veiklų yra tęstinės, o kiekvieno geradario palaikymas mažiausiems Lietuvos kūdikiams yra gyvybiškai svarbus. 

Dalis neišnešiotų naujagimių tokie mažyčiai, kad negali patys kvėpuoti, kiekvienas priaugtas gramas yra didelis laimėjimas kūdikiui, jo šeimai ir medikams. Mažiausi ankstukai susiduria su begale sveikatos sutrikimų, jų sveikatinimas gali trukti ilgus metus. Kasmet ieškome būdų, kaip palengvinti nežinioje atsidūrusių tėvų kasdienybę, teikiant psichologinę ir emocinę pagalbą, taip pat bendradarbiaujame su ligoninėmis, aprūpindami neonatologijos centrus naujausia medicinos įranga, organizuodami mokymus ir kitą pagalbą. Kaip ir praėjusiais metais, dalis surinktų lėšų keliaus karo niokojamos Ukrainos ankstukams – projektas visus metus rūpinosi medicininių priemonių užtikrinimu Ukrainoje bei mato būtinybę toliau tęsti palaikymą, – projekto veiklas pristato Ankstukųbendruomenės atstovė Asta Speičytė-Radzevičienė. 

Jautrią ir sudėtingą anksčiau laiko gimusių kūdikių problemą projekto organizatoriai šiemet įvilks į simbolišką iniciatyvą – kvies žymius Lietuvos žmones ir kiekvieną palaikantį ankstukus įamžinti per didelius drabužius dėvinčius savo mažylius.

Su ankstukais nesusidūrusiems žmonėms dažnai sudėtinga suprasti, kokia trapi yra ankstuko gyvybė, ir koks neįtikėtinai mažas ir trapus gimsta neišnešiotas kūdikis. Šiemet kviečiame prisijungti prie „Ankstukų“ geradarių būrio ir dalintis nuotraukomis, kuriuose užfiksuoti per didelius drabužius dėvintys vaikučiai. Šis žaismingas ir paprastas pratimas padeda nauju kampu išvysti ankstukų realybę – atkeliavus į pasaulį daugelis dalykų už gyvybę kovojančiam mažyliui yra per dideli, o kelias į įprastą kasdienybę yra pilnas iššūkių, – sako A. Speičytė-Radzevičienė. 

Palaikyti už gyvybę kovojančius ankstukus galima ištisus metus, o didžiojo paramos akcijos geradario prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse paramos akcija truks iki birželio pabaigos. 

„Kasmet kartu su „Ankstukais viltingai žengiame į šviesėjantį pavasarį – kiekviena paramos akcija primena, kad susitelkę galime nuveikti daugiau. Palaikyti ankstukus mūsų parduotuvėse itin paprasta – tai galima padaryti perkant „Ankstukų“ akcijos ženklu pažymėtas prekes arba aukojant į specialias akcijos dėžutes, kurias rasite prie kasų“, – sako prekybos tinklo „Maxima“ rinkodaros departamento vadovė Renata Kežionienė.

Kiekvieno inciatyvą „Ankstukai“ palaikančio geradario dėka neonatologijos skyriuose ligoninėse visoje Lietuvoje atnaujinama medicinos įranga, veikia emocinės bei psichologinės pagalbos platforma, kiekvieno anksčiau laiko gimusio mažylio šeimai įteikiamas būtinųjų priemonių rinkinys – „Ankstuko šeimos kraitelis“. Šiais metais paramos projekto „Ankstukai“ metu surinktos lėšos bus skiriamos medicininei įrangai, padėsiančiai gelbėti neišnešiotų naujagimių gyvybes, „Ankstukų“ pagalbos linijos veiklai, būtinosios pagalbos “Ankstukų šeimos kraiteliams“, medicinos personalo ir tėvelių edukacijai.

Daugiau apie paramos poreikius: ankstukai.lt/kas-mes