Vasaros gidas: kariniai įtvirtinimai Memel Nord

Vasaros gidas: kariniai įtvirtinimai Memel Nord

06. Jul 2021, 17:32 Mamos dienoraštis Mamos dienoraštis

Netoli Olandų kepurės, Giruliuose, o tiksliau, Kukulliškių kaime, rasite Antrojo pasaulinio karo palikimą - vokiečių statytus karinius įtvirtinimus - Memel Nord.


Bunkeris ilgą laiką buvo apleistas, kurį laiką jį buvo pamėgę benamiai, tačiau istorijos entuziastų ir Pajūrio regioninio parko pastangomis atgimė ir priima lankytojus.

Čia vyksta labai įdomios ekskursijos. Jose išgirsite ne tik daug įdomių, negirdėtų istorinių faktų, bet ir tų laikų muzikos ( gidas yra paruošęs gerą edukacinę programą), pamatysite dalelę XX amžiaus karinių istorinių artefaktų.
Tiesa, lankyti bateriją galima tik šeštadieniais- sekmadieniais, 12 ir 14 valandą. O gal tiksliau nuo 12 iki 14 gaunasi, berods dvi ekskursijos. Dėl jų geriau tartis iš anksto. Manau, susitarus, gal priimtų ir kitomis dienomis. Kaina - simbolinė. Du eurai, be to, galima aukoti į dėžutę. Kompleksas išlaikomas iš esmės tik entuziastų ir neabejingų istorijos mylėtojų dėka.

Šis karinis įtvirtinimas atsirado prijungus Klaipėdos kraštą prie Vokietijos. Planas buvo pastatyti du įtvirtinimus: Memel Nord ir Memel Süd (pietūs). Pastarojo Smiltynėje vokiečiai pastatyti nespėjo, o štai  Šiaurinį ( Nord) galime aplankyti.
Buvo pastatyti du 86 metrų ilgio artilerijos blokai, o tarp jų - ugnies kontrolės posto bunkeris. Į pietus nuo pietinio artilerijos bloko atsirado elektros jėgainės bunkeris, o netoli jų ir amunicijos sandeliavimo bunkeris.


Iš interneto šaltinių: "Taip pat buvo sumontuoti keturi 15 cm kalibro pabūklai, pritaikyti šaudyti į taikinius jūroje, kurių šaudymo nuotolis siekė 17 km. 1940 m. vokiečiams okupavus Norvegiją ir Daniją Memel – Nord pabūklai buvo perkelti į Norvegiją, o 1944 m. Memel – Nord buvo sumontuoti 12, 8 kalibro priešlėktuviniai pabūklai, naudoti: oro, jūros ir sausumos gynybai, kurių iššovimo nuotolis siekė net 20 km".

Net matuojant anų laikų standartais bunkeris buvo įrengtas labai moderniai, su gera, progresyvia ginkluote. Išskirtinė ši tvirtovė ir tuo, kad ji tarnavo ir kaip priešlaivinė, ir kaip priešlėktuvinė.

Vieną iš bunkerių tarsi prispaudęs guli didelis gelžbetonio luitas. Stovint po juo ir vaikštant viduje apima jausmas, lyg būtum siaubo filme ir tuoj atsitiks kažkas negero, arba, kaip pasakė mano sūnus, išlys zombis.
Na jau tikrai, įspūdžių čia gaus ir mažas, ir didelis, ir istorijos mėgėjas, ir apokaliptinių filmų mylėtojas.