Skausmo gydymas Mulligan metodu

Skausmo gydymas Mulligan metodu

29. Mar 2018, 09:50 GemmaCentras GemmaCentras

Iš Naujosios Zelandijos atkeliavęs sąnarių mobilizavimo metodas #Mulligan - idealiai tinka ieškantiems SKUBIOS pagalbos nugaros, pečių, galvos, galūnių skausmams gydyti. Gydymo efektas jaučiamas iš karto, o poveikis - ilgalaikis.

Mulligano mobilizaciją su judesiu galima taikyti esant skausmui, susijusiam ar nesusijusiam su judesiu, ir (arba) sumažėjusioms judesių amplitudėms visoje judėjimo ir atramos sistemoje, pvz.: esant nugaros, galvos skausmams, kai sunkiau vaikštoma dėl kelio sąnario skausmo lenkimo metu ar kai sunku apsitarnauti pačiam dėl peties skausmo ir pan.

Gydymo efektas turi pasijausti iš karto po jo taikymo, t. y. skausmas turi sumažėti ar net visai išnykti, o judesio amplitudės padidėti. Gydymo metu vienas svarbiausių tikslų yra nesukeliant skausmo mobilizuoti sąnarį, todėl jeigu pacientas pažymi, jog jaučia skausmą, Mulligano mobilizacija su judesiu yra netinkama ir ji netaikoma.

Mulligano koncepcija išsiskiria tuo, jog taikant šią techniką yra atliekama neskausminga sąnarių mobilizacija, atkurianti kūno dalies funkciją ir sumažinanti ar panaikinanti skausmą.

Technika laikoma tinkama, jei:

  • jos metu pacientas nejaučia skausmo;
  • rezultatas pasiekiamas iš karto;
  • poveikis yra ilgalaikis. 

Taikant Mulligano koncepciją, gali būti naudojamos pagalbinės priemonės (diržai) arba dirbama be jų.

Esant skirtingiems sutrikimams yra taikomi skirtingi skausmo mažinimo, amplitudžių gerinimo būdai, tačiau jų visų metu yra atliekami:

  • sąnarinių paviršių slydimai (stubure – natūralus facetinių sąnarių slydimas; kituose sąnariuose – išorinis ar vidinis, priekinis ar užpakalinis slydimai) skausmo židinio link arba nuo jo;
  • su arba be pasyviu ar aktyviu judesiu.

Mulligan mobilizaciją su judesiu galima taikyti esant skausmui, susijusiam ar nesusijusiam su judesiu, ir (arba) sumažėjusioms judesių amplitudėms visoje judėjimo ir atramos sistemoje, išskyrus tais atvejais, kai yra infekcija, onkologiniai susirgimai, kaulų lūžiai, ūmios artritinės ligos, sąnarių endoprotezas.

Jeigu turite problemą, geriausia kreiptis į gydytojus – jie parinks tinkamiausią gydymo būdą.

Reabilitacijos ir slaugos centro "Gemma" sporto medicinos gydytoja Simona Mažeikytė dalijasi sėkmingo gydymo atveju:

Atvykęs pacientas skundėsi dešiniojo peties skausmu žasto judesių metu. Skausmas tęsėsi keletą mėnesių, buvo atlikti vaizdiniai tyrimai ir rasta pečių lanko raumenų sausgyslių pakitimų, vienos sausgyslės dalinis plyšimas bei uždegimas. Dešiniojo žasto amplitudės buvo sumažėjusios, o skausmas atsirasdavo keliant ranką daugiau nei 90 laipsnių kampu. Jau po pirmojo Mulligano technikos taikymo pacientas pažymėjo, kad skausmas sumažėjo, todėl kineziterapijos metu šalia pečių juostos raumenų stiprinamųjų pratimų buvo tęsiama mobilizacija su judesiu pagal Mulliganą. Po 5 pratimų pacientas skausmą neigė, naktį gerai miegojo. Jeigu toliau tęs tinkamus kineziterapinius pratimus, skausmai neatsinaujins.

Mulligano technika – manualinės terapijos kryptis, kurią 1983 metais pradėjo taikyti Naujosios Zelandijos kineziterapeutas Brianas Mulliganas. Tai nesudėtinga, tačiau labai efektyvi sąnarinių paviršių mobilizacija, pacientui kartu atliekant judesį.

B. Mulliganas iškėlė teoriją, jog skausmus gali provokuoti pakitimai sąnariuose, dėl to sutrinka tų sąnarių judesys, atsiranda skausmas. Svarbu pažymėti, kad gali atsirasti ne tik galūnių skausmas, bet taip pat ir nugaros. 

Plačiau video: https://youtu.be/Lh63XQRj2EA