Vasaros gidas: Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola

Vasaros gidas: Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola

15. Jun 2021, 22:38 Mamos dienoraštis Mamos dienoraštis

Adresas:
Šeimyniškiai, Utenos r., netoli Užpalių miestelio


Veikia visą parą, lankymas nemokamas.
Šalia nedidelė aikštelė automobiliams. Kavinių ar wc nėra.

Anksčiau čia buvo žvyro karjeras. Kasant žvyrą buvo atkasti masyvūs iš molio, žvyro ir smulkių akmenukų susiformavę luitai.

Tokios uolos susiformuoja požemiuose tada, kai vykstant sudėtingiems hidrocheminiams procesams  išsikristalizuoja kalcitas.


Kai požeminiai vandenys pasiekė laidų ir poringą žvyro sluoksnį kalcitas išsikristalizavo, tvirtai sulipdė smėlio, žvyro, gargždo nuogulas ir susidarė šis uolų darinys, vadinamas konglomeratu.
1992 m. Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola  paskelbta respublikinės reikšmės valstybiniu geologiniu gamtos paminklu. Nuo 2002 m. objektas  saugomas valstybės, kaip gamtos paveldo objektas.

Tad jei norisi į kalnus, ne tiesa, kad Lietuvoje jų nėra. Vieta tikrai įdomi. Akmenys dideli, todėl atrodo ypač įspūdingai. Pasijauti kaip kokiam tolimam kanjone, galbūt net kokiam Marse ar Mėnulyje.
Yra įrengti ir laiptai. Užkopus į viršų atsiveria vaizdas į visą atodangą. O ir iš apačios vaizdas gniaužia kvapą. Be to, čia labai graži gamta, medžiai, krūmai, gėlės, čiulba paukščiai.

Vaikams sugalvojau legendą, kad tai ateivių išsilaipinimo vieta. Vyresnėlis kruopščiai ieškojo portalo. Nusivylė neradęs, bet nusprendė, kad jis yra, tiesiog šiuo metu neveikia.

Atrodytų na akmenys ir akmenys, bet vaikams labai patiko, man irgi! Todėl visa mūsų šeima labai rekomenduoja čia apsilankyti.

Smagių kelionių!