Pasigaminkite EKO valymo priemones pačios

Pasigaminkite EKO valymo priemones pačios

03. May 2013, 00:00

Ekologiškų valymo priemonių sudėtinių dalių lengva įsigyti, jas paprasta naudoti, jos nedaro žalos nei sveikatai, nei gamtai. Miltai, valgomoji soda – šveičia, valo, sugeria blogus kvapus.

 

Baltasis actas – nuvalo riebalų ir muilo likučius, tirpdo kalkių sankaupas, suteikia blizgesio.

 

Natūralus, rankomis gamintas muilas arba muilo riešutų nuoviras. Iš jo galima pasigaminti universalų ploviklį, tinkamą kūnui, galvai plauti ir buičiai: indams plauti, namų paviršiams valyti, skalbti.

 

Druska – dezinfekuoja, šveičia.

 

Eteriniai aliejai – dezinfekuoja, suteikia gaivumo, kvepina (citrinų, levandų, arbatmedžių, eukaliptų, pušų, citrinžolių, pelargonijų ir kiti). Eteriniai aliejai praturtina valymo priemones maloniu gamtišku kvapu, todėl dirbti tampa mieliau, namai kvepia gamtiškais aromatais, ne sintetiniais.

 

Natūralūs aromatai teigiamai veikia mūsų emocijas: suteikia džiaugsmo, nuima įtampą, lengvina bendravimą, stiprina imunitetą. Eteriniai aliejai – aktyvios medžiagos, todėl geriau mažiau, nei daugiau. Jeigu padauginsite ir paliksite ant plastmasinių, metalinių paviršių, gali pažeisti. Pakanka keleto lašų maloniam aromatui išgauti.

 

Indų ploviklis

 

„Pats natūraliausias ir paprasčiausias indų plovimas – žirnių ar kukurūzų, avižiniais miltais, gasulo molio milteliais, – sako Vilma Žmakova, natūralių aromatų ir „Marmozel“ kosmetikos kūrėja. – Jie švelnūs mūsų rankoms, indams ir gamtai. Nesulimpa į gumulą, todėl nekemša vamzdžių. Tereikia užberti truputį miltų ar molio ant drėgnos kempinės. Gerai sugeria riebalus, švelniai pašveičia. Su tokiu plovikliu galima ne tik indus, bet ir kūną plauti – tinka molis, avižiniai dribsniai, gilesniam masažavimui cukrus arba druska“.

 

Indams plauti galima naudoti valgomąją sodą. Ji lengvai šalina riebalus, švelniai šveičia ir suteikia blizgesio. Su soda ir kempine lengva išplauti net pridegusius puodus.

 

Gamtoje indus plaukite smėlių, žemėmis, jei reikia, pašveiskite stambesniu smėliu su žvyru. Kempinę galite „pasigaminti“ iš sąmanų ar žolių kuokštelio. Išmėginkite, tikrai patiks – mažiau daiktų reikės vežtis ir sąžinė prieš gamtą bus rami.

 

Norinčioms skysto ploviklio, V. Žmakova rekomenduoja naudoti muilo riešutų bazę. Sudėkite muilo riešutus į puodą ir užpilkite 1l vandens, užvirinkite ir, sumažinę kaitrą, virkite dar apie 20–30 min. Išvirusius muilo riešutus perkoškite per sietelį ir palikite atvėsti. Skystį galite laikyti šaldytuve net keturias savaites.

 

Panašiai galima naudoti ir natūralų, vandenyje ištirpintą muilą – šis gerai putoja, tausoja rankų odą. Beje, natūralų muilą gaminančių dabar labai daug, todėl galite gamintojų paprašyti pamuilių, kurias jie dažnai tiesiog išpila. Bus ekologiškas spendimas tiek indams plauti, tiek skalbti rankomis ar mašina.

 

Į iš muilo riešutų ar muilo paruoštą indų ploviklį tinka įpilti šiek tiek acto, kuris suteikia indams blizgesio, šalina riebalų ir muilo likučius: 3/4 muilino vandens pilkite 1/4 acto. Kad muilo, acto ir vandens mišinys ilgiau galiotų ir skaniai kvepėtų, įlašinkite keletą lašų eterinių aliejų. Tinka levandų, citrinų, pelargonijų eteriniai aliejai ar jų derinys, 100 ml pakanka 5–10 lašų.

 

Skalbimo milteliai

 

Juos galite pakeisti pamuilėmis arba muilo riešutų skysčiu su keletu lašų eterinių aliejų. Skystį pilkite tiesiai ant drabužių, į būgną. Drabužiai gerai išsiskalbia, būna švelnūs, kvapūs, nereikia papildomų minkštiklių. Negalite patikėti, kad taip paprasta? Tiesiog išmėginkite!

 

Paviršių, grindų, langų valymas

 

Valgomoji soda tinka keraminiams, stikliniams, metaliniams paviršiams valyti. Ant sudrėkinto paviršiaus užberkite truputį sodos ir su drėgna kempine ar šepetėliu lengvai išvalysite vonią, kriauklę, unitazą.

 

Užpylus šiek tiek acto, soda suputoja, prasiskverbia giliau, actas suteikia paviršiui blizgesio. Valgomoji soda tinka ir pjaustymo lenteles valyti, sugeria kvapus. Kai reikia rimtai pašveisti, sodą sumaišykite su druska, ji stambesnė.

 

Lašelis citrinų eterinio aliejaus suteikia gaivų kvapą. Galima valymui naudoti tikrą citriną, jos sultys išvalo dėmes, o eterinis aliejus esantis žievelėje dezinfekuoja ir kvepina.

 

Jeigu norite putojimo, lygiomis dalimis sumaišykite sodą su rankomis gaminto muilo tirpalu. Arba muilo tirpalą su trupučiu acto – keraminių, stiklinių paviršių spindesiui. Įlašinkite eterinių aliejų, 100 ml pakanka 5–10 lašų. Gerai supurtykite.

 

Actas puikiai tinka stikliniams paviršiams valyti – jie tampa skaidrūs, blizgūs, prie jų nelimpa dulkės. Tereikia į vandenį su arba be putoklių (pvz. muilu ar muilo riešutų skysčiu) įpilti šlakelį balto acto. Gerai nuvalo net įsisenėjusias kalkių nuosėdas. Pakanka juo suvilgytu skudurėliu nuvalyti dušo, vonios paviršius. Vėliau nuskalauti vandeniu. Acto ir vandens mišiniu plaunamos įvairių paviršių grindys. Actas turi trūkumą – ne itin malonų kvapą, kuris ilgai „kabo“ erdvėje. Todėl rekomenduojama į valymo skystį įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus pagal „skonį“.

 

Naudokite pirštines, nes net švelnios valymo priemonės gali įjautrinti dar švelnesnę rankų odą.

Plačiau: www.ekodiena.lt

 

jaldija jaldija 03. May 2013, 17:45

Aš taip pat labai vertinu actą ir sodą, buityje be jų neišsiverčiu
👍

aantaite aantaite 03. May 2013, 10:35

Acta ir soda naudoju beveik kasdiena-besirupindama svara 👍Dabar ir vaisius-vynuoges,obuolius,agurkus,pomidorus, pirma palaikai vandenyje su soda-o po to tik nuplaunu 👍