Mergaitės bus NEMOKAMAI skiepijamos nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio ŽPV

Mergaitės bus NEMOKAMAI skiepijamos nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio ŽPV

28. Dec 2015, 06:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Lietuvos mergaitės bus nemokamai skiepijamos nuo vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso.

Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje – naujovė. Netrukus mergaitės bus nemokamai skiepijamos nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Gimdos kaklelio vėžys kasdien Lietuvoje diagnozuojamas dviems moterims. Kas antra susirgusioji miršta. Dauguma jų net nežino, kad ligą sukelia virusas, kuris plinta lytiniu keliu.

Pirmaujame pagal sergamumą

„Džiaugiuosi, kad pavyko į Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukti mergaičių skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos. Tai svarbi prevencinė priemonė, leisianti  sumažinti gimdos kaklelio vėžio riziką, moterų sergamumą ir mirtingumą nuo šios klastingos ligos, taip puoselėjant moterų ir jų vaikų, šeimų sveikatą bei gerovę“, – sakė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. 

Ministrės teigimu, pagal sergamumą ir mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuva 2012 m. pirmavo tarp Europos Sąjungos šalių. „Nors šiuo metu situacija yra labai pagerėjusi, ji vis dar kelia susirūpinimą, todėl ši priemonė mums labai svarbi“, – pabrėžė ministrė R. Šalaševičiūtė.  

Nustatyta, kad skiepai nuo ŽPV gali stipriai sumažinti sergamumą, todėl ŽPV skiepus, kaip labai efektyvią apsaugos priemonę, Pasaulio sveikatos organizacija rekomendavo visoms šalims įtraukti į nacionalinius skiepų kalendorius ir vykdyti nemokamą mergaičių skiepijimą. 26 Europos šalys jau skiepija mergaites nuo ŽPV.

Kodėl skiepijamos mergaitės?

Rekomendacija skiepyti mergaites remiasi mokslo įrodymais. Pirmiausia – žmogaus papilomos virusas plinta lytinio kontakto metu. „Geriausia skiepyti 11–14 metų amžiaus mergaites, nes ŽPV skiepų esmė – užkirsti kelią virusui patekti į organizmą, t. y. iki lytinio gyvenimo pradžios. Todėl šios vakcinos veiksmingiausios yra jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neinfekuotoms mergaitėms“, – aiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Nadišauskienė.

Kartais girdime klausimų, kodėl reikia skiepyti dukrą, jei ji dar neturi lytinių santykių? Gydytojų argumentas aiškus – vakcina nuo ŽPV, kaip ir kiti skiepai, padeda išvengti ligos. Tai reiškia, kad skiepai geriausiai veikia, kol nebuvo jokio kontakto su pavojingu virusu.

Procedūra neskausminga ir saugi

Skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso mūsų šalyje numatyta pradėti nuo 2016 m. rugsėjo 1 dienos.  Bus skiepijamos vienuolikos metų mergaitės. Nuo ŽPV bus galima pasiskiepyti visose medicinos įstaigose, kurios teikia vakcinavimo paslaugas. ŽPV vakcina yra skiepijama į raumenis, procedūra yra neskausminga ir saugi. Pakankamam imunitetui susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių. Tarp pirmos ir antros dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis.

Specialistai primena, kad skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio prasminga beveik visoms moterims. Prognozuojama, kad pradėjus taikyti visuotinę ŽPV vakcinaciją, ženkliai sumažės sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio. 

Kas ir kaip rizikuoja užsikrėsti? 

Daugelis žmonių net neįtaria, kad yra užsikrėtę ŽPV, kadangi virusas dažnai nesukelia jokių požymių ar simptomų. Todėl tie žmonės yra besimptomiai („tylūs“) viruso nešiotojai. Besimptomiais ŽPV nešiotojais gali būti ir moterys, ir vyrai, tad neinfekuotos merginos ir moterys gali užsikrėsti  nuo užsikrėtusių vyrų ir atvirkščiai.  

„Žmogaus papilomos virusas plinta lytinių santykių metu, tačiau užsikrėsti ŽPV galima bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu. Užsikrėtimo ŽPV rizika priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus ir didėja, augant partnerių skaičiui“, – teigė gydytoja R. Nadišauskienė.

Ši infekcija yra labai paplitusi ir, teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su ŽPV. Net ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį, taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV. Du trečdaliai naujų užsikrėtimų ŽPV įvyksta 15–24 gyvenimo metais, tačiau rizika užsikrėsti ŽPV moterims išlieka visą gyvenimą. 

Maždaug pusė moterų, kurioms nustatytas gimdos kaklelio vėžys, yra jaunos, darbingo ir produktyvaus amžiaus  (35–55 metų). Daugelis jų vėžį sukeliančiu ŽPV užsikrėtė paauglystėje ar iki trisdešimtųjų gyvenimo metų. 

Už išradimą – Nobelio premija

Nobelio premija medicinos pasiekimų srityje 2008 metais buvo skirta mokslininkui, profesoriui Haraldui Zur Hausenui, kuris pirmasis išskyrė papilomos virusą iš gimdos kaklelio vėžio audinių ir įrodė, kad gimdos kaklelio vėžį sukelia būtent ŽPV. Todėl ŽPV vakcinos sukūrimas laikomas labai svarbiu įvykiu medicinos pasaulyje – tai naujas etapas vėžio profilaktikoje.

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.