Maitinimas – užsimezgęs ryšys visam gyvenimui

Maitinimas – užsimezgęs ryšys visam gyvenimui

21. Feb 2010, 10:00

 

Kūdikėlio maitinimas – viena didžiausių dovanų, skirtų mamoms. Ryšys, kuris užsimezga tarp vaikučio ir mamos išlieka visą gyvenimą. Nieko nėra nuostabiau ir mieliau, kaip matyti savo mažulėlį ramiai prigludusį, skaniai valgantį pienelį ir beužmiegantį.

 

Šio jausmo nepamiršiu niekada. Kai mažiukas dar visai naujagimis, jam gera jausti artumą, šilumą – tai jį ramina, o mamai gera laikyti savo atžalėlę ir džiaugtis, kad esa jam reikalingiausia. Kai vaikiukas jau pradeda matyti, staiga jo akytės sutinka mamytės akis ir ryšys tvirtėja.

 

Pasidalinsiu ir savo istorija. Galbūt ji padės būsimoms mamytėms vyti šalin abejones ir tvirtai apsispręsti maitinti savo mažylius.

 

Žinia, jog laukiuosi buvo netikėta. Gana greitai apsipratome su vyru, kad tapsime tėveliais, buvome be galo laimingi, nekantrūs. Jis visuomet nupirkdavo naujus mėnesinius leidinius apie vaikus. Gavau ir knygą. Tad pradėjau šviestis, norėjau žinoti viską apie mažylius, pradedant sveikata, priežiūra, baigiant kraiteliu, tame tarpe ir daug skaičiau ir apie maitinimą krūtimi.

 

{pic:1}

 

„Krimtau“ informaciją, kaip ruošti krūtinę maitinimui, kokių daiktų reikės patogumui, kokios žindymo padėtys, kaip prižiūrėti krūtinę. Tvirtai nutariau, jog maitinsiu savo mažylį, nes nauda buvo akivaizdi. Trumpai įterpsiu svarbiausia surinkta info, yra patarimų, kuriais naudojausi ir aš.

 

1.Krūtinės ruošimas

 

Dabar joks spec.krūtų ruošimas nerekomenduojamas, nes dirginimas (įrodyta) prisideda prie priešlaikinio gimdymo provokatorių. Geriausias paruošimas tai asmeninė higiena ir informacijos apie žindymą rinkimas. Labai gerai veikia drungno (bet ne šalto!), nestipraus dušo srovės krūtinei, taip pat oro vonios.

 

Spenelių nemasažuodavau, tiesiog naudojausi minėtomis dušo srovėmis, oro voniomis, o likus mėnesiui iki gimdymo pasirodžius priešpieniui ėmiau naudoti pagalvėles pienui sugerti bei tepaliuką „Bephanten“, nes jie pasidarė labai jautrūs.

 

2. Daiktai maitinimui

 

Patogūs rūbai, geriausia atsegami viršuje (nes rengiantis per viršų rūbus gali kilti infekcija); Pientraukis (jų yra įvairių – rankiniai, elektriniai, su baterijomis.). Padės išvengti krūtų brinkimo, jei mažiukas neištraukia viso pienelio, be to galima kaupti pieno atsargėles.

Įklotėliai pienui sugerti. Be jų neįsivaizdavau kasdienybės, jie man buvo būtini, nes padeda išvengti krūtų dirginimo, dėl išbėgančio pieno. Jie gali būti dvejopi: skalbiami arba vienkartiniai;

 

Lanolino ar glicerino preparatai – kasdieniam vartojimui, kad netrūkinėtų speneliai. O gryni šie preparatai padeda sparčiai gyti skausmingoms žaizdelėms ir įtrūkimams; Krūtų ir spenelių gaubtuliai (antspeniai) – ploni plastmasiniai skydeliai su skyle centre. Dedami į liemenėlę, saugo jautrius spenelius, nuo trynimosi, padeda patekti orui, todėl speneliai būna sausi, nedirginami pieno. Būna ir spec.skirtų plokštiems ar giliai esantiems speneliams, kūdikiui lengviau žįsti (pastarųjų man neprireikė);

 

Žindyvių pagalvė, kad nugarai ir rankoms tektų mažesnis krūvis (pastarąją gali atstoti ir paprasta pagalvė); Spec.liemenėlės maitinančioms (patogios, atsegamos viršuje); Indelių ir buteliukų pieneliui laikyti ir žindyti jei prireikia.

 

Štai ir ilgai lauktas susitikimas su sūneliu! Pirmasis maitinimas, nepraėjus nei valandai po gimdymo. Slaugytoja pridėjo mažylį prie krūties šis žindo krūtį gana gerai (džiaugsmas mano akims ir širdžiai), bet neišvengiau ir nusivylimo, nes labai skaudėjo, kai mažiukas „traukdavo“.

 

Nesupratau iš kur tas nemalonus skausmas, jausmas būdavo lyg mažiukas kąstų. Pasirodo, trynė dantenukėmis. Skaudėjo nežmoniškai, net iki ašarų, bet kentėjau, nes nenorėjau atimti iš mažylio šio džiaugsmo. Kentėjau dar apie porą savaičių, tepiau tepaliuku, dariau oro vonias, plaudavau prieš kiekvieną maitinimą, ir keičiau liemenėlę kiekvieną dieną (kaip ir turi būti).

 

3.Krūtinės priežiūra ir higiena.

 

Pirmosiomis dienomis plauti rankas antiseptiniu skysčiu; Plaunama krūtinė prieš ir po maitinimo vėsiu vandeniu; Kiekvieną dieną keičiama liemenėlė; Oro vonios; Spec.tepaliukai; Nesimaudyti vonioje, kol nesugijus gimda, ir kraujuojama, nes į krūtinę patenka lochijų, kuriose yra ligų sukėlėjų.

 

Visgi iškentėjau, bet atsirado žaizdelė, kurią gydžiau spec.kompresiuku. Padėjo. Dar ligoninėje slaugytoja patarė, kaip taisyklingai maitinti vaikiuką, tai, ką perskaičiau ir jos patarimai labai pravertė. Taigi patarė taip: maitinamas vaikiukas turi būti paguldytas pilvuku į mamą, kad negulėtų ant nugaros, nes tada vaikiuko sprandukui tenka didelis krūvis. Pirmąsias tris savaites maitinau gulėdama, vėliau maitindavau ir sėdėdama. Štai kelios žindymo padėtys.

 

4. Žindymo padėtys: gulint ir sėdint. Kitos: mažylis ant pilvuko, mama ant nugaros; klūpant ant grindų; stovint.

 

Pagrindinės, bet jų yra ir daugiau, bet man jos nepasirodė patogios, nes maitinamas vaikas iš viršaus ir pan. tad nepatogu. Man patogiausios ir būdavo klasikinės.

 

Žindomas kūdikis paguldomas ant pagalvės (jei sėdint), reikia žiūrėti, kad jis galėtų laisvai kvėpuoti ir nebūtų užspausta nosytė. Žįsdamas jis turi apžioti ne tik spenelį, bet ir didžiąją dalį aureolės, nes kaip tik čia atsiveria daugiausia pieno liaukų latakėlių.

 

Dar ligoninėje gulint išgirdau slaugytojos balsą „Į šią palatą atneškite mišinuko“. Kadangi slaugytoja buvo labai maloni, jos paklausiau, kodėl kaimynė nemaitina savo pieneliu, gal negali? Pasirodė, viskas jei gerai, o apsisprendė nemaitinti. Pikta pasidarė, kai pagalvojau, kad kitos mamytės ir norėdamos negali maitinti, o čia savo noru atsisakė. Beje, mažylis visą laiką verkdavo.

 

5. Žindyvės mityba

 

Niekada nereikia pasiduoti, kad ir mažai turite pienelio, stenkitės nors kiek maitinti mažylį, sveikai maitinkitės. Tai nereiškia, kad turite gerti daug pieno, kad ir pas jus jo būtų daug, bet skysčių vartoti reikia nemažai.

 

Jums turi netrūkti vitaminų, mineralų, kalcio, baltymų ir daug ląstelienos turinčio maisto. Turite suvartoti apytikriai 500 kalorijų daugiau nei įprastai. Kuo daugiau vartokite vaisių, daržovių, liesos mėsos, kuri yra geras geležies, cinko ir kitų mineralinių medžiagų šaltinis. Tamsiose žaliose lapinėse daržovėse gausu skaidulinių medžiagų ir geležies.

 

Pieno produktai geras dalykas, bet karvės pieno baltymai patenka į motinos pieną, tai gali ir alergizuoti, bet per daug neišsigąskite, nes karvės pieno baltymui alergiški būna tik maždaug 1% vaikučių. Bet jei visgi taip ir nutiko, ieškokite išeities, gerkite sultis, valgykite kitus daug kalcio turinčius produktus.

 

Derėtų vengti – kavos, kolos ir šokolado – viskas su saiku, nes šiuose produktuose yra kofeino, nuo kurio kūdikis gali tapti dirglesnis. Alkoholis tikrai patenka į motinos pieną, tad jo tikrai nedera vartoti, tas pats sakytina ir apie rūkymą. Venkite aštrių prieskonių, nes jie gali suteikti nemalonų skonį pienukui ir tada mažylis gali atsisakyti žįsti. Įdomu tai, kad daugelis kūdikių mėgsta česnako skonį, bet jei prisivalgysite aitriųjų paprikų, tada tikrai nebežįs.

 

Džiaugiuosi, jog išmaitinau 10,5 mėn. Vasarą buvo itin patogu, kai išvykdavome kur nors prie ežero ar į gamtą, nes maistas sūnui visada buvo šalia. Jaučiausi laiminga, kad galėjau suteikti mažyliui džiaugsmo, nes dar dabar pamenu, kai jau buvo didesnis, ruošdavau pagalvę jis imdavo juoktis, nes žinodavo, kad gaus mamytės pienelio.

 

{pic:2}

 

Maitinau visada, kada tik jis norėjo, nesilaikiau jokio grafiko. Nors rekomenduojama maitinti nors iki metukų, man to padaryti nepavyko, nes susirgau ir teko maitinimą nutraukti. Visgi džiaugiuosi, kad galėjau patirti šį malonumą, sustiprinti ryšį su mažyliu. Tad mamytės maitinkite savo vaikučius, nes jiems nėra nieko geriu kaip motinos artuma ir pienelis! Tikiuosi būsimos mamytės rado bent šiek tiek naudingos informacijos, mano straipsnelyje.

 

Kokią naudą teikia žindymas krūtimi kūdikiui:

 

Motinos pienas gali apsaugoti nuo kai kurių dažnų infekcijų, sukeliančių viduriavimą, vėmimą, taip pat ausų, nosies ir plaučių infekcines ligas. Beje, svarbiausios pirmosios maitinimo savaitės ir mėnesiai. Motinos pienas saugo nuo alergijos.

 

Yra mokslininkų, kurie įrodė, kad nors iki 6 mėn. išmaitintas vaikutis būna žymiai mažiau alergiškas ir kitiems maisto produktams. Motinos pienu maitinamas kūdikis rečiau nutunka, nei maitinamas mišinukais. Pastebėta, kad krūtimi maitinami kūdikiai būna liesesni nei maitinti mišinėliais, tai pastebėtina ypač 6 – 12 mėn. Geriau vystosi smegenys – didesnis intelekto koeficientas.

 

Nauda maitinančiai mamai:

 

Greičiau krenta svoris, nes išeikvojama labai daug kalorijų pieno gamybai. Sparčiau traukiasi gimda, ir iš jos mažiau kraujuoja. Patiriamas psichologinis komfortas. Mažesnė nepageidautino nėštumo tikimybė (bet jokiu būdu negalima pasikliauti 100 %!); Mažėja pavojus susirgti vėžiu.

 

Svarbu: palaikyti mažiuką stačią, prisiglausti, kad atsirūgtų, tuomet mažiau atpylinėja.

 

Didelės sėkmės maitinant savo mažutėlius!

 

 

 

22. Feb 2010, 22:20

Ačiū 😉 norėjau ne tik papasakoti savo istoriją, bet ir suteikti info, viliuosi, kad pravers mamytėms 😀

22. Feb 2010, 00:30

oho, kiek daug naudingos informacijos, šaunu 😉

21. Feb 2010, 14:01

Šaunuolė,foto super ir pasakojimas taip pat

21. Feb 2010, 13:44

nu nuotraukos man tai labiausiia patiko, ypac kur abu miega😃

21. Feb 2010, 13:23

Šaunuolė, taip gražiai, išsamiai viską aprašei😀 O nuotraukos fantastiškos, ypač ta, kur abu miegat😀