Koks yra šalutinis chemoterapijos poveikis?

Koks yra šalutinis chemoterapijos poveikis?

25. Nov 2010, 09:30

 

Po „chemijos“ 70 proc. pacienčių pykina, tačiau šiais laikais prieš chemoterapiją galima vartoti tam tikrų vaistų, kurie slopina šleikštulį. Šie medikamentai vartojami 2–5 dienas prieš suleidžiant cheminius vaistus.

 

Kas yra chemoterapija: chemoterapija-ar-girdejote-apie-ja

 

Daugelis pacienčių taip pat jaučia didelį nuovargį, padidėja prakaitavimas, pasireiškia širdies veiklos, inkstų, plaučių ir nervų sistemos sutrikimų. Tokiais atvejais labai svarbu susitvardyti ir nurimti – toks poveikis laikinas.

 

Jokiu būdu neverta dėl kelias dienas trunkančios prastos savijautos nutraukti gydymo, kuris Jums gali dovanoti gyvenimą.

 

Kartu su pykinimu ir nuovargiu neretai prasideda viduriavimas, atsiranda žarnyno gleivinės pažeidimų. Ne taip dažnai, tačiau pasitaiko ir burnos bei ryklės gleivinės pažeidimų, kuriems būdingas nestiprus, tačiau erzinantis skausmas.

 

Gali pakisti menstruacijų ciklas, chemoterapija gali sukelti priešlaikinę menopauzę. Taip pat gali suplonėti ir išsausėti makšties sienelės.

 

Dažnai pasitaikantis šalutinis poveikis – išsausėjusi oda bei skilinėjantys nagai. Paprastai šie laikini negalavimai didelių nepatogumų nesukelia, tačiau gadina nuotaiką. Pasistenkite į tai nekreipti didelio dėmesio ir nesidrovėdama paprašykite vyro ar kito šeimos nario padaryti Jums atpalaiduojamąjį masažą.

 

Rimtesnių problemų gali kilti dėl kraujo kiekio sumažėjimo, mat kaulų čiulpų, gaminančių kraują, ląstelės taip pat greitai dalijasi kaip ir vėžio, tad taip pat yra veikiamos cheminių vaistų.

 

Būtina nuolatos tirti kraują, kad gydytojas, prireikus, laiku skirtų atitinkamą gydymą. Dėl kaulų čiulpų slopinimo mažiau pagaminama ir baltųjų kraujo kūnelių – leukocitų, kurie padeda kovoti su infekcijomis. Trūkstant leukocitų greičiau „prilimpa“ infekcija, pakyla temperatūra, atsiranda drebulys, bendras negalavimas.

 

Sunkiausia susitaikyti su tuo, kad slenka plaukai. Plaukų šaknų ląstelės dalijasi greičiausiai, todėl cheminiai vaistai jas paveikia labiausiai. Vienų moterų plaukai nuslenka labai greitai, kitų pamažu, trečių tik suplonėja, ketvirtos šių bėdų nepajunta.

 

Praėjus dviems mėnesiams po chemoterapijos kurso plaukai atauga, dažnai net stipresni bei tankesni nei buvo anksčiau. Žinant apie grėsmę netekti plaukų tam galima pasiruošti iš anksto ir taip išvengti didžiulio streso.

 

Prieš pradėdama chemoterapijos kursą nusikirpkite plaukus trumpai, nes ilgi plaukai greičiau išslenka dėl savo svorio. Per chemoterapiją maitinkite galvos odą ir plaukus stiprinamosiomis kaukėmis, nenaudokite plaukų lako, dažų, džiovintuvo ir saugokite plaukus nuo saulės.

 

Kaip bebūtų sunku, galima įžvelgti ir pliusų: galbūt niekada gyvenime nedrįsote nusidažyti plaukų,  pavyzdžiui, ryškiai raudona ar mėlyna spalva – dabar turite tokią galimybę, juk peruką galite keisti nors ir kasdien, kaip ir plaukų ilgį!

 

Moterų atsiliepimai:

 

Pačioje gydymo pradžioje žinojau, kad gali nuslinkti plaukai (taip ir atsitiko), tačiau vyras ir vėl mane nuramino: „Ataugs! O jei neataugs – nešiosi peruką. Svarbiausia – kad pasveiktum.“

 

Kai reikia spręsti dilemą, ką rinktis – sveikatą ar plaukus? Aišku, sveikatą! Plaukai tikrai ataugo – netgi tankesni nei buvo. Aš labai daug dėmesio skyriau savo nuplikusiai galvai: tepiau visokiom stiprinamosiomis kaukėmis, naudojau specialius šampūnus, nors vienu metu galvą dengė tik pūkeliai. Galbūt tai padėjo.

 

Liudmila Kozlovskaja (liga nustatyta prieš 10 m. esant 40 m.)

 

1

 

www.nedelsk.lt

 

Jei turite klausimų šia tema, gal jūsų artimieji serga, o gal tiesiog nežinote, kur, kada profilaktiškai pasitikrinti krūtis, klauskite redakcija@mamyciuklubas.lt - specialistai bandys atsakyti visais jums rūpimais klausimais.

26. Nov 2010, 16:32

Bet tai-realybe......

25. Nov 2010, 13:38

vaje vaje☹