RECENZIJA: Knyga "Tėvai, vaikai ir pinigai" - finansinio stabilumo vadovas

RECENZIJA: Knyga "Tėvai, vaikai ir pinigai" - finansinio stabilumo vadovas

04. Aug 2013, 20:06 kodelcia kodelcia

Pinigai kaip ir meilė yra ne tik žmogaus, bet ir pasaulio varomasis variklis. Be pinigų pasauly būtų nyku, bet be meilės dar nykiau :)

MK dėka į mano rankas pateko JAV finansų planuotojos Lindos Leitz knyga intriguojančiu pavadinimu „Tėvai, vaikai ir pinigai: kaip mokyti vaikus apie pinigus“. Kadangi turiu dvimetį sūnelį, jau ir anksčiau buvo kilęs noras įsigyti ar pasiskolinti šią knygą ir būtinai perskaityti. juk kaip sakoma, roges ruošk vasarą, tad ir informaciją apie vaikų mokymą elgtis su pinigais renku iš anksto :)

 

Knygos apipavidalinimas gana patrauklus: ryškios viršelio spalvos, pasitaiko ir vienas kitas iliustracinis paveikslėlis, patogus knygos suskirstymas skyriais, kurie gali būti skaitomi net ne iš eilės.  Dar patiko, jog kiekvieno skyriaus pradžioje pateikiamas epigrafas (trumpa patarlė arba kokio žymaus žmogaus mintis). Bene labiausiai patiko epigrafas su Čarlzo Franklino Keteringo mintimi : „Aš domiuosi ateitimi, nes ten ruošiuosi praleisti likusią savo gyvenimo dalį“.  Suvokiau paprastą tiesą – mes kuriame šeimas, auklėjame vaikus, dirbame, taupome pinigus vien su mintimi apie gražesnę ateitį, turėdami kokių nors ateities tikslų (gražiau apsirengti, įsigyti ar atnaujinti būstą, pakeliauti ir kt.).

 

Knyga išties konkreti, praktiška ir lengvai skaitoma. Naudinga tuo, jog peikiamos įvairios situacijos iš realaus gyvenimo, susijusios su vaikų „piniginiu prusinimu“. Nežinau ką jūs manote, tačiau mano galva, Lietuvoje mes per mažai dėmesio kreipiame į vaikų mokymą kaip elgtis su pinigais. Ir tai, deja, atėję iš ankstenių laikų, iš mūsų šeimų tradicijų. Juk nuo seno pas mus, lietuvius, tik tėvai valdydavo pinigus. Jei vaikui ko reikia – nuperka mama, tėtis. Reikia drabužių? Bus. Reikia mokyklinių prekių? Bus. Reikia kišenpinigių? Vargu, ar tau jie būtini, juk ištaškysi į visas puses be reikalo.

Kita vertus keičiasi laikai, keičiasi ir papročiai. Kaip nebeįsivaizduojame savęs ir savo vaikų be mobiliųjų, taip ko gero, turėtume nepamiršti, jog vaikai nuo mažų dienų turi atsakingai elgtis ne tik su jiems patikėtomis moderniosiomis technologijomis (kompiuteriais, telefonais), bet ir su pinigais. Kadangi kai aš augau, niekas manęs nemokė, kaip elgtis su pinigais, nuolatinių kišenpinigių negaudavau, tai ši knyga su konkrečiais patarimais (kaip paskirstyti pinigus, kaip išmokyti jais naudotis vaikus nuo mažumės) man yra tikras atradimas.

 

Kita vertus, knygoje yra dalykų, kurie mūsų šalies gyventojams ir nelabai pritaikomi, bet vis vien geriau nei nieko. Ir labai norėtųsi, jog Lietuvos finansininkai, ekonomistai ar gerų idėjų turintys tėveliai  patys išleistų patarimų knygą apie pinigus, jų valdymą, kuri būtų dešimteriopai vertingesnė vien dėl to, jog atitiktų mūsų mąstymą, įpročius, socialines galimybes.

Viena dažniausiai kartojamų minčių šioje knygoje yra tokia: jei vaikas klysta, neskubėkite jam drausti elgtis su pinigais taip, kaip jam norisi (mes galime tik patarti). Ir jokiu būdu neskubėkite taisyti padėties – tegu patirtus nuostolius padengia iš savo kišenės, jei tų nuostolių buvo. Tegu jis pasimoko iš savo klaidų, nes tai bus pamoka visam tolesniam jo gyvenimui. Geriau skaudžiai išgyventi praradus šimtą litų, negu vėliau - namą.

 

Pati mėgstu planuoti savo išlaidas, kaskart žinau kur ir kiek išleidau. Manyčiau, taip gyventi paprasčiau, nes tik planuodamas, skaičiuodamas jautiesi saugus dėl rytojaus. O tiems, kurie vis dar nežino, kiek per mėnesį išleidžia, kokia dalis visų pajamų skiriama maistui, kokia aprangai, būsto išlaikymui ir kitiems dalykams, tai siūlyčiau perskaityti būtent minėtąją knygą, kurioje rasite puikių patarimų ne tik kaip vaikus mokyti elgtis su pinigais, bet ir kaip patiems pasiekti finansinį stabilumą.

P. s. Nepamirškite auksinės gero gyvenimo taisyklės: Tegu ne pinigai valdo jus, o jūs valdykite pinigus :)

kodelcia kodelcia 08. Aug 2013, 18:13

taigi, norisi kažko artimesnio mūsų patirčiai 😀

05. Aug 2013, 17:57

Aš taip pat pastebėjau neatitikimus ir poreikį kažko labiau orientuoto į "mūsišką" gyvenimą, bet knyga verta dėmesio.

Gintarep Gintarep 04. Aug 2013, 22:00

Dziaugiuosi,kad sio recenzijos autore sugebejo pastebeti musu saliai tinkamus aspektus, nes as sia knyga tikrai nemokeciau taip sauniai dziaugtis, nes man labai krito i akis tokie pavyzdziai, kurie , nors verskis per gava, bet tikrai mums, t.y. lietuvaiciams , nera tinkamas pavyzdys