Knyga - geriausia dovana vaikui: ar tikrai?

Knyga - geriausia dovana vaikui: ar tikrai?

13. Nov 2018, 17:39 Deivės Mama Deivės Mama

Į paieškos laukelį įvedusi mėgstamos knygų parduotuvės elektroninį adresą, pasirinkusi skiltį "Knygos vaikams", paiešką dar patikslinusi amžiaus kategorija "1-3 metų vaikams", tolesniu klavišo spūstelėjimu perėjusi prie kategorijos "Kitos knygos", įsijaučiu, kad, na, jau dabar tai išrinksiu knygų knygą. Jei knyga yra kitų knygų "lentynoje", ji, nepriklausydama specifiškai, temiškai apibrėžtai knygų kategorijai, jau vien tuo kelia smalsų susidomėjimą.

 
Atrasti gerą knygą išties nelengva užduotis. Apskritai, pasakyti ir papasakoti, kas yra gera knyga dar sudėtingesnė užduotis. Juk kiekvienas mes turime individualius, nuo mūsų pasaulėžiūros, brandos, skaitymo patirties suformuotus knygos vertinimo kriterijus. Skaityti aš mėgstu. Noriu, kad tokį pomėgį turėtų ir mano vaikas, bet kad mes skaitome vien tik geras knygas - sudvejočiau.
 
Visada galvodavau, kad knyga - gera dovana, bet kai žinai, kad draugų šeimos taip pat skaito - dovanoti konkrečią knygą baiminuosi. O gal jau turės tokią. Ir tuokart įsigyti ieškojusi knygos internete pirmiausia maniau, kad ji būsianti kalėdinė dovana vaikui. Tuomet prisiminiau neseniai skaičiusi išmintingą pamąstymą apie tai, ar tikrai visada vaikui knyga - geriausia dovana. Tuo pamąstymu išsakyta pozicija, jog skaitymą reikėtų priskirti prie būtiniausių poreikių. Vaikams juk duonos nedovanojame. O geros (čia "geros" reikėtų ypač pabrėžti) literatūros vaikams į namus reikia parnešti nelaukiant gimtadienio. Neturint gerų knygų, geriau jau jokia knyga. Skamba griežtokai, bet nuo tokių minčių man tik šviesiau - tikrai dabar atsakingiau rinksiu knygas savo vaikui.
 
Pastarasis knygos pasirinkimas leido patirtį šiokį tokį akibrokštą. Aprašyme paskaičiusi, jog knyga (Herve Tullet "Paspausk mane") yra interaktyvi, nuoširdžiai patikėjau, kad jos interaktyvumas bus įgyvendintas elektroniniu sprendimu - mano vaikas spaudžios mygtukus ir klausysis knygos skleidžiamų garsų. Išpakuoju knygą, verčiu vieną lapą, verčiu kitą, ieškau kur ką paspausti. Šokas! Jokio mygtuko, jokio garso. Tik balti lapai, o juose tokie minimalistiniai rutuliukai. Nei čia skaitys tą knygą mano vaikas, nei ką!
 
Klydau. 2,5 metų amžiaus vaikas taip nuoširdžiai vykdo banalius trumpais sakiniais knygoje išdėstytus prašymus ir džiaugiasi, kai juos pats įvykdęs pamato rezultatą, kad net mano pirminis skeptiškas nusiteikimas knygos atžvilgiu aprimsta ir aš šypsausi.
 
Ta knyga gera, sakyčiau, tuo, kad minimalistinis jos turinys vaiką įtraukia. Nesiblaškydamas vaikas atlieka veiksmus, pamato rezultatą, o po pertraukos ir vėl prašo tos knygos, kur reikia paspausti. Ir, žinoma, jei turite tikslų lavinti vaiką prancūziškai, knyga tam tinkama, nes yra dvikalbė.
 
Tiesa, mano dukros draugei, kuri keletu mėnesių jaunesnė, ši knyga kol kas visiškai nepatraukianti. Nors jos mama, kaip ir aš, buvo nustebinta tų emocijų, kurias parodė mano vaikas, žaisdamas su knyga.
 
Šiuo įrašu norėčiau jūsų paklausti, ar knyga tikrai geriausia dovana vaikui? Kokias kitokias knygas esate atradę jūs? 

Ačiū už leidyklos paminėjimą. Pasižvalgiau po jų knygų asortimentą ir supratau, kad ir mes turime šios leidyklos gerai skaitomų knygų: Dėlionių knygelę mažiesiems (labai patinkanti), spalvinimo knygelę su daug puslapių (ateina koks svečias, tai vieną lapą vienam duodi, kitą - kitam ir spalvina), knygą "Smagus žaidimas su magnetukais. Princesė". 😀

Deivės Mama Deivės Mama 14. Nov 2018, 21:11 Renata_SG

Tikrai, vaikai užsikrėčia tėvų rodomu pavyzdžiu skaityti 😀. Kaip smagu, kad visi trys jūsų vaikai auga smalsūs skaitytojai.

Kalbant apie knygas su garsais, mano dukra vienos garsų knygos apie gyvūnus kaime bijo - bijo spaust, tad turiu aš paspaust, tada su mano pagalba spaudžiam abi, o tada jau įsidrąsina. Baisiai garsiai rėkia tie gyvūnai 😃

Renata_SG Renata_SG 14. Nov 2018, 11:21

Labai buvo įdomi vaikučių "patirtis" su šia knygele,nes vis gundžiausi ją nupirkti mažajam pipirui.
Mums knygos yra vienos geriausių dovanų. Tik kiekvienam pagal amžių ir paskirtį. Mažiausias mėgsta įvairias knygas nuo knygelių mažiausiems su garsais, iki įvairių albumų, kuriuose gražūs vaizdai. Aišku tokias knygas turi žiūrėti su suaugusiais, kurie jam pasakoja, kas kur pavaizduota.
Dukrytei labai patinka užduočių ir pasakojimų knygos. O vyriausias vaikas sužavėtas grožine literatūra, enciklopedijomis, žinynais. Ir net iš Kalėdų Senelio užsiprašė mėgstamos serijos knygų. Tad viskas priklauso nuo vaiko, ir nuo tėvų, kaip tas skaitymas yra jam pateikiamas-kaip pareiga ar kaip pramoga 😀

Profesionali Mama Profesionali Mama 13. Nov 2018, 22:55

Sutinku su jumis, jog tai, ar knyga patiks, labai priklauso nuo vaiko amžiaus. Mano pusantrų metukų berniukui patinka vadinamos "veiklos" knygelės. Tai kaip ir knygutė, ir žaislas viename. Tokią knygą, manau, tikrai galima pavadinti dovana 😀. Šiuo metu mūsų "skaitomiausia", jeigu taip galima pavadinti leidyklos "Vaiga" knygelė "Mano mašinėlės" https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2106369422726947&id=1996525560378001