Kaip pasigaminti lesyklėlę: patarimai

Kaip pasigaminti lesyklėlę: patarimai

27. Jan 2012, 00:00

Paspaudus šaltukui, ne pyragai mažiesiems skraidūnams - paukščiams. Ar esi prie namų įrengęs lesyklėlę?

 

Apie lesyklų konstrukciją

 

Visai nesvarbu, kokia lesykla įrengiama paukščiams – jeigu ji jų nebaido ir naudojamas tinkamas lesalas, sparnuočių visada bus daug. Jos konstrukciją apibrėžti sunku, nes nustatyto lesyklų tipo nėra. Tai gali būti visų įsivaizduojama klasikinė, namelį be šoninių sienų primenanti lesykla, gali būti lesyklos iš gamtinės medžiagos, iš pačių įvairiausių apyvokos daiktų.

 

Kokią daryti lesyklą, dažniausiai lemia turimos medžiagos bei vieta, kurioje ji bus pritvirtinta. Ne mažiau svarbus akcentas – paukščių rūšys, kurios potencialiai gali lankytis šioje vietoje.  Prie lango, turėklo, namo sienos tvirtinama lesykla turėtų būti lengva, deranti prie aplinkos, geriausiai medinė. Kieme, ypač uždarame, apsuptame medžių ar gyvatvorės, statoma didelė lesykla. Ji gali būti su stogeliu, tačiau puikiai tiks ir be stogo įrengta lesykla – paprasta, plokščia, su krašteliais.

 

Nuo jos gali tekti kasdien valyti sniegą, tačiau be to neapsieisime ir prižiūrėdami kitokias lesyklas. Plati atvira lesykla patraukli daugeliui paukščių, kuriems svetima uždara erdvė (pastogė) – juodagalvei sniegenai, svilikui, čimčiakams, šiaurės kikiliams, geltonosioms startoms.

 

Lesyklas galima gaminti iš plastmasinio vamzdžio (ar butelio) – jos patraukliausios įprastoms uoksinėms rūšims ir nepasiekiamos kėkštui, riešutinei, kitiems varniniams paukščiams bei stambesniems geniams. Kai kas lesyklai panaudoja tuščią kartoninę pieno pakuotę, kuri, nors ir nėra graži, tačiau savo funkciją atlieka. Mes rekomenduojame lesinti paukščius gofro kartono lesykloje, kuri atspari drėgmei ir puikiai tarnaus visą žiemą.

 

Apie lesalą ir lesinimą


Labai svarbu, kad lesyklose paukščiams pateikiamas lesalas nebūtų sūdytas, supelijęs, supuvęs, pažeistas parazitų. Taip pat negalima naudoti chemikalais apdorotų grūdų ar sėklų. Paukščiai, genami bado, dažniausiai tokių produktų neatsisako, tačiau taip pat neretai toks pasivaišinimas pasibaigia jų mirtimi. Pavojinga ir juoda ruginė duona - ji blogai virškinama, neretai surūgsta paukščio gurklyje. 

 

Paukščiams labai naudingos nelukštentų saulėgrąžų, linų ir spygliuočių medžių sėklos, nesūdyti lašiniai, taukai, varškė, kruopos, aliejuje mirkytas pyragas, obuoliai, virti ryžiai, avižiniai dribsniai. Taip pat tinka sėmenys, aguonos, avižos, kukurūzų grūdai. 


Kada šaltuoju metų laiku pradėti lesinti paukščius ir kada nustoti tai darius, konkretaus laiko nėra. Tai priklauso nuo oro sąlygų ir paukščių galimybių susirasti maisto. Tačiau, jei sugalvojote pradėti lesinti paukščius, svarbiausia, ką turite žinoti, kad tai daryti būtina reguliariai. Jei abejojate, ar galėsite tęsti visą žiemą be pertraukų, geriau išvis nepradėkite lesinti.


Jūs įrengiate lesyklą, lesinate paukščius, paukščiai pripranta toje vietoje nuolat surasti maisto ir reguliariai lankosi. O dabar įsivaizduokite tokią situaciją: yra nustatyta, kad per vieną žiemos naktį, esant 10 laipsnių šalčio temperatūrai, visų taip mylima ir bene dažniausiai lesyklas lankanti didžioji zylė netenka 10 proc. savo svorio. Pagrindine tai riebalai, kurie sudeginami pastoviai kūno temperatūrai palaikyti. Šiam nuostoliui kompensuoti paukštis skuba ten, kur nuolat randa maisto, t.y. į jūsų lesyklą. Ir ką jam daryti, kai lesyklą randa tuščią?

 

Lesyklų konkursas

 

Jeigu jūs prie namų ar balkone turite savo lesyklėlę, labai originalią, ypatingą, su meile padarytą, galite dalyvauti "EKODAIKTŲ" organizuojamame lesyklėlių konkurse. Jis vyksta iki vasario penktos dienos - tereikia nufotografuoti lesyklą ir su aprašymu siųsti adresu ekodaiktai@gmailcom arba ekodaiktai@ekodaiktai.lt. Visos nuotraukos skelbiamos "Ekodaiktų" Facebook profilyje, už jas balsuos šio socialinio tinklo dalyviai. Pagrindinis prizas - dovanos iš Ekodaiktai.lt už 100 Lt.

šaltinis: ekodaiktai.lt

Ar turite prie namų lesyklėlę?