Kaip megzti vaikišką kepurę? VISOS PAMOKOS

Kaip megzti vaikišką kepurę? VISOS PAMOKOS

01. Jan 2016, 09:48 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

Kartu su Laima Neverevičiene, "GusTėja Craft"  įkūrėja  www.facebook.com/gusteja.craft, kviečiame išmokti megzti vaikišką kepuraitę ir šaliką! Laima paruošė staigmeną - ne tik žingsnis po žingsnio pamokas su nuotraukomis, bet ir video pamokas, kurias rasite teksto pabaigoje!

PIRMOJI PAMOKA - priemonės ir akių apmetimas

O dabar, žodis mokyotojai Laimai, "GusTėja Craft"  www.facebook.com/gusteja.craft:

"Mums prireiks:

20151028115909-83877.jpg

 • Dviejų pasirinktų spalvų siūlų, man užteko 120g. (50g. Alyvinės, 70g. Baltos spalvos) Naudojau 100% merino vilna , storis 50g = 60 metrų. 
 • 5nr virbalų su valu, geriausia 40cm ilgio.
 • Kokio nors žymeklio ant virbalo (aš naudoji paprastą baltą žiedelį).
 • Penkių virbalų 5nr. 
 • Mezginio žymeklių
 • Storos adatos
 • Žirklių
 • Vąšelio 5-6 nr pasirinktinai. 

Šis mezginys skirtas nuo kokių 4 mėn iki maždaug 1 metų. Norint megzti didesnę kepurėlę reikia akių didinti po 4, pvz užsimečiau 52 akis, bet kepurę kuri tinkama 2 metukų vaikui jau mezgu iš 60 akių. Didinti reikia po 4 akis tam kad raštas gražiai gautūsi, nes vienam pumpurėliui padaryti reikia 4 akių. Norint mažinti akių skaičių vėl reikia mažinti po 4 akis. 

Pastaba: Kiekvienas žmogus mezga skirtingai (vieni laisviau, kiti galbūt stipriai suverždami akis), todėl net ir naudojant tokio pat storio siūlą ir tokio paties numerio virbalus, mezginys gali šiek tiek skirtis, įprastai reikia pasimegzti mėginuką 10-20 akių ir 10 eilių, tada pamatuoti kiek cm gaunasi. Taip lengviau iškarto pataikyti reikiamą dydį.

AKIŲ APMETIMAS

20151028120110-12926.jpg 

 • Uždėkite pirmąjį mazgą ant virbalo, palikdami ilgą siūlo galą, ir laikykite virbalą dešinėje rankoje. 
  Apsukite laisvą siūlo galą aplink kairįjį nykštį iš priekio. Kitą siūlo galą uždėkite ant kairiojo smiliaus ir abu siūlus laikykite rankos delne
 • Verkite virbalą į kilpą, esančią ant nykščio, ir užkabinę už siūlo, esančio ant smiliaus.
 • Ištraukite siūlą per kilpą, esančią ant nykščio. Perdėkite kilpą nuo nykščio ant virbalo ir patraukite, kad suveržtume akį (žr nuotr. 4,  patarimas labai stipriai nepritraukti, tegu akys laisvai būna ant virbalo). 

Sėkmės!

Antra pamoka - Mezgimas

Geroji akis

 20151106092726-50512.jpg

 • Užsidedame norimą akių skaičių. Aš šiuo atveju naudoju 52 akis.
 • Ant virbalo uždedame kokį nors žymeklį, taip žinosime kur mūsų eilutės pabaiga ir naujos eilutės pradžia (mezgame ratu). Įverkite dešinįjį virbalą į pirmąją kairiojo virbalo akį. Įsitikinkite, kad tikrai mezgate iš kairės į dešinę ir iš priekinės akių pusės. 
 • Paimkite siūlą už mezginio, pakelkite jį į viršų ir apsukite apie dešinį virbalą.
 • Naudodami dešinio virbalo galą ištraukite siūlo kilpą per akį.
 • Nuimkite akį nuo kairiojo virbalo. Dabar turite naują akį ant dešiniojo virbalo.

Tęskite tol kol visas ant kairiojo virbalo esančias akis išmegzite ant dešiniojo virbalo, šiuo atveju iki žymeklio. Kai pasiekiam žymeklį, tada jį perkeliame ant dešinio virbalo ir sekančią eilę mezgame išvirkščiosiomis akimis.


 20151106092752-13649.jpg

Laikykite siūlą ir virbalus tokiu pačiu būdu kaip ir mezgant gerąsias akis.

 • Įverkite dešinįjį virbalą į ant kairiojo virbalo esančią pirmąją akį. Paimkite siūlą iš priekio, užkabinkite jį ant dešiniojo virbalo,
 • Nuleiskite dešiniojo virbalo galą ir atitraukdami nuo savęs ištraukite siūlo kilpą per akį.
 • Nuimkite nuo kairiojo virbalo. Dabar turite naują akį ant dešiniojo virbalo. 

Ripso rašto mezgimas mezgant ratu.

Mezgame 8 eiles (1 eilė geromis akimis, 2 eilė išvirkščiomis, 3 eilė geromis akimis, 4 eilė išvirkščiomis, 5 eilė geromis, 6 eilė išvirkščiomis, 7 eilė geromis, 8 eilė išvirkščiomis). 

Pradedame megzti raštą. Dabar imame norimos spalvos siūlą (aš naudoju baltos spalvos), mezgame 4 eiles vien gerosiomis akimis.

 20151106092831-62103.jpg

Numezgus 4 eiles, vėl imame alyvinės spalvos siūlą, jį sukryžiuojant su balto siūlu vidinėje pusėje ir mezgame alyvine spalva gerosiomis akimis. Kaip pavaizduota nuotraukose.

 20151106092856-81288.jpg 

Siūlo keitimas

20151106092913-13307.jpg 

 20151106092928-80347.jpg

 • Išmezgame tris akis.
 • Sekančią ketvirtą akį nukeliame nuo virbalo.
 • Išardome žemyn keturias akis (t.y. iki alyvinės spalvos)
 • Į likusią alyvinės spalvos akį kabiname dešinįjį virbalą, baltas siūlas turi būti ant virbalo taip kaip nuotraukoje.
 • Tada užkabiname siūlą.
 • Ištraukiame siūlą per akį, taip ant dešiniojo virbalo turime naują akį.

Toliau kartojame tuos pačius žingsnelius iš naujo (tris akis išmezgame, viena nukeliame ir išardome žemyn keturias akis, duriame dešinį virbalą per alyvinės spalvos akį ir kabiname siūlą esantį už mezginio, jį pertraukiame per kilpą. Taip kartojame iki kol pasieksime eilutės pabaigą. Perkialiame žymeklį nuo kairiojo ant dešiniojo virbalo ir mezgame visą eilę gerosiomis akimis alyvinės spalvos siūlu. Sekančioje eilėje vėl megzsime baltos spalvos siūlu. Trumpai tariant mezgame 4 eiles balta spalva, dvi eiles alyvine spalva, tiek kiek mums norisi. 

20151106093127-82231.jpg

Mezgant antrą motyvų eilę viskas kartojasi, tik reikia daryti šachmatų pricipu, t.y išmezgame 1 alyvinės spalvos akį, sekančią akį nukeliame ir išardome žemyn 4 akis, vėl kabiname į alyvinės spalvos akį, užkabiname siūlą ir pertraukiame siūlą per akį, toliau viskas kartojasi įprastai 3 akys išmegztos 1 nukeliama ir t.t. Pavyzdyje mezgu 4 motyvų eiles ir tada pradedu siaurinti kepurėlę.

 PAMOKA: KEPURĖS SIAURINIMAS

Išmezgėme norimą motyvų skaičių, šiuo atveju keturi motyvai (juos skaičiuoju jau po burbuliuką aukštyn). Mezgame alyvine spalva antrą eilę ir pradedame siaurinti mezginį.

 20151113123910-94399.jpg

Sumezgame dvi akis į vieną, tada išmezgame dvi akis, dvi akis sumezgame į viena, dvi išmezgame ir taip kartojame iki eilutės pabaigos.

Tada vėl keičiame siūlą imam baltos spalvos siūla ir 5 trumpus virbalus (juos naudosim vietoj virbalo su valu, taip bus patogiau megzti). 

20151113123923-57022.jpg 

 • Baltos spalvos siūlu mezgame taip. Dešiniu virbalu nuo kairiojo dvi akis sumezgame į vieną sekančią akį išmezgame paprastai.
 • Dvi sumezgame į vieną, sekančią akį išmezgame paprastai. Taip kartojame iki eilutės pabaigos.
 • Pasidaliname akis po lygiai, ant dviejų virbalų po 7 akis ant likusių dviejų bus po 6 akis. Tada išmezgame gerosiomis akimis baltos spalvos siūlu dar dvi eiles, viso turi būti tik trys baltos spalvos eilės. 
 • Imam alyvinės spalvos siūlą ir mezgame taip: 1 akį išmezgame gerąja akimi, viena nukeliame ir ardome žemyn tris akis (kaip įprastai, tik viena akim mažiau, nes buvo mezgama trys baltos spalvos eilės)  vėl kabiname alyvinės spalvos akį ir per ja pertraukiame siūlą išmegzdami nauja akį ant dešinio virbalo. Taip kartojame iki eilutės pabaigos. 

Toliau megsime tik alyvinės spalvos siūlu , baltą siūlą nukerpame ir užrišame blogoje mezginio pusėje. Išmezgame dvi eiles gerosiomis akimis alyvinės spalvos siūlu, trečią eilę mezgame jau sumegzdami po dvi akis. T.y. dvi akis sumezgame į viena, dvi sumezgam, dvi sumezgam ir taip iki eilutės pabaigos. Vėl išmezgame dvi eilutes vien gerosiomis akimis paprastai. Ir vėl pradedame siaurinti, sumezgam po dvi akis iki kol liks 3 akys ant virbalų. 

 20151113123935-86160.jpg

 • Imame vąšelį. Ištraukiame virbalus iš mezginio.
 • Iš likusių trijų akių vąšeliu nuneriam raikštelį. 

Kepurės užbaigimas, siūlų slėpimas, raikštelio nėrimas vąšeliu:

KETVIRTA PAMOKA: AUSELIŲ PRIMEZGIMAS IR APDAILA

Pasižymime kurioje vietoje norime daryti auseles. Mano patarimas - priekyje palikti šiek tiek daugiau akių nei nugaros dalyje. 

Per krašto kilpą pertraukiame siūlą ir taip susidaro nauja akis ant virbalo, aš dariau 12 akių  auselei, bet galima daryti kokio norisi pločio. 

20151120093545-48564.jpg

Surinkus 12 akių, apsuku mezginį ir vien gerosiomis akimis išmezgu visas akis nuo kairiojo virbalo ant dešiniojo. Tada vėl apsuku mezginį (geroji pusė į mane) visas akis išmezgame gerosiom akimis. Taip numezgu dar dvi eiles ir tada pradedu siaurinti, kas antroje eilėje sumezgu po dvi akis eilės pradžioje ir eilės pabaigoje iki kol lieka trys akys ir vąšelio pagalba nuneriu raikštelį. Su adatos arba vąšelio pagalba paslepiame siūlų galiukus.

Galutinis vaizdas - 4 nuotrauka. 

5 pamoka - šalikėlio mezgimas

Užsidedame ant virbalo 4 akis. Išmezgame gerosiomis akimis, tada apsukame mezginį ir vėl mezgame visas akis gerosiomis, taip gausis ripso raštas.

20151130143335-73829.jpg

1. Kas ketvirtoje eilėje pridedame po 1 akį dešinėje pusėje. Tai yra mezgam taip: pirma akis nukeliame ant dešinio virbalo (pirmoji eilutės akis visada perkeliama tik) tada darome užmetimą ant virbalo, o likusias tris akis išmezgame gerosiomis akimis.

2. Apsukame mezginį ir visas akis vėl išmezgame geromis akimis, užmestą akį išmezgame persukta akimi, kabiname tolimesnį siūlą kad akis būtų persisukus ir neatsirastų skylutė.

3. Matome kad platėja į dešinę pusę. Platiname iki norimo dydžio, šiuo atveju dariau iki 25 akių, tada tokiu pačiu principu dešinėje pusėje siauriname sumezgant po 1 akį kas katvirtoje eilėje iki kol liks 4 akys (t.y. pirmą nukeliam ant dešiniojo virbalo, dvi akis sumezgame į vieną ir likusias išmezgame įprastai). Likusias akis sumezgame (dvi akys sumegztos, tada išmegztą akį nuo dešionio virbalo gražiname ant kairiojo ir vėl sumezgame dvi akis, tada vel nukeliam akį atgal ant kairiojo virbalo ir vėl sumezgam.

4. Šalikėlis baigtas, paslepiam visus siūlų galiukus, galim padekoruoti. Mezgant galit įjungti fantaziją ir su spalvomis žaisti kaip tik norisi.

Sėkmės!

Ekspertai