Įdomūs eksperimentai gamtoje

Įdomūs eksperimentai gamtoje

23. May 2013, 00:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

 

 

Kaip paprastai ir naudingai praleisti su vaikučiu laiką gamtoje? Svarbiausia įdomiai pasakoti jam apie tai, ką matote ir kartu eksperimentuoti.

 

 

Nuskęs - nenuskęs

 

Pavasaris-vasara – tokie metų laikai, kai lietus tikrai ne retenybė, tad balų visuomet rasite. Išsiruošę į lauką su ikimokyklinuku galite žaisti žaidimą „nuskęs-nenuskęs“. Imate, pvz. medžio lapą ir klausiate vaiko, ar lapas nuskęs baloje. Išklausote jo atsakymą ir tegu jis pats tuo įsitikina. Taip leidžiate jam mesti į balas akmenukus, kankorėžius ir kt. Stebėkite vaiko reakciją.

 

Kodėl lapai žali?

 

Vienas iš vasaros požymių, kurį įvardina vaikai – tai žali medžių lapai. O kodėl jie vasarą žali, o rudenį tampa rudi ar geltoni? Pabandysime parodyti šį skirtumą, tačiau tai užtruks kelias dienas, tad pasirinkite medį arčiau namų.

 

Paimkite folijos gabalėlį ir lipnios juostos. Ant medžio lapo priklijuokite gabalėlį folijos, kad nenuneštų vėjas. Po savaitės galite pamatyti rezultatą: „fotografiją“ ant žalio lapo, kuriame susikaupusi ypatinga mdžiaga – chlorofilas (iš gr. chloros – žalias, phyllon – lapas).

 

Toje lapo vietoje, kuriame buvo folija, nepapuolė šviesa, tad lapas tapo geltonas. Papasakokite vaikui, kad augalui reikalinga saulės šviesa, kad su ja galėtų „gamintis“ maisto, o rudenį šviesos mažai, tad lapai geltonuoja, negali savęs pamaitinti ir nukrenta.

 

Maršrutas link lobio

 

Kas gi nemėgsta staigmenų!

 

Iš anksto pasiruoškite lapelius su užrašais, o pasivaikščiojimo metu išdėliokite juos įvairiose vietose. Koks bus jūsų lobis, sugalvokite pačios (svarbiausia, kad jis vaikui būtų siurprizas).

 

Pavyzdinis tekstas galėtų būti maždaug toks:

 

-trys žingsniai pirmyn, du į kairę (ant suoliuko raštelis, o toliau – kitos nuorodos kur eiti)

-prie artimiausio beržo

-į dešinę link krūmo

-prie ąžuolo.

 

Vyresniems vaikams maršrutą ir lobio paieškas galima pasunkinti. Atradę lobį vaikai be galo apsidžiaugs ir linksmi grįš namo. Vėliau galite viską užtvirtinti apie tai, ką vaikas sužinojo naujo gamtoje.