Gydytoja primena apie gimdos kaklelio vėžio profilaktikos svarbą

Gydytoja primena apie gimdos kaklelio vėžio profilaktikos svarbą

07. Mar 12:51 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Gimdos kaklelio vėžys – viena dažniausių moterų onkologinių ligų. Kasmet Lietuvoje šia liga suserga daugiau nei 500 moterų. Gydytoja akušerė ginekologė Vaiva Galvosienė sako, jog bet kurie gimdos kaklelio pokyčiai veikiant įvairiems nepalankiems dirgikliams gali išsivystyti į vėžį, todėl labai svarbu laiku juos diagnozuoti ir gydyti.

Didelį mirtingumą lemia atsainus požiūris į profilaktinę patikrą

Gydytojos teigimu, nors valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa Lietuvoje vykdoma nuo 2004 metų, per 15 metų gimdos kaklelio patikrą atliko tik 63 proc. visų galinčių pasitikrinti moterų. Net 64 proc. moterų, kurioms buvo diagnozuoti gimdos kaklelio pakitimai, neatliko profilaktinės patikros tyrimų rekomenduojamu intervalu, šešios iš dešimties neatvyko laiku.

Pasak gydytojos, toks atsainus požiūris ir nesirūpinimas savo sveikata nulėmė tai, kad Lietuva pagal mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio 2020 m. Šiaurės Europoje (Estija, Latvija, Norvegija, Švedija, Danija, Airija, UK, Suomija) su Latvija dalijosi pirma vieta, o Europos Sąjungoje – buvo trečioje vietoje po Rumunijos ir Juodkalnijos.

Gydytoja primena, kad nuo 2022 metų pasikeitė gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa – dabar pasitikrinti dėl šios ligos gali visos 25–59 metų (imtinai) moterys. Moterims nuo 25 iki 34 metų – kartą į trejus metus imamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis ir įvertinami jo rezultatai. 35–59 metų amžiaus moterims atliekamas pagrindinio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimas skystoje terpėje. Radus virusą, iš tos pačios terpės atliekamas citologinis tyrimas.

Tačiau klinikos „Nefrida“ V. Galvosienė sako, kad šios patikros daugeliu atvejų nepakanka. Pasak jos, nėra tyrimų, kurie būtų 100 proc. patikimi, tad ir minėti tyrimai ne visuomet leidžia laiku pastebėti ligą. Todėl besirūpinančioms savo sveikata moterims gydytoja akušerė ginekologė rekomenduoja, pasitarus su specialistu, atlikti papildomus gimdos kaklelio tyrimus.

Gimdos kaklelio vėžys išsivysto ne iš karto

Gydytoja primena, kad išsivystyti šiai ligai reikia laiko. Prieš vėžinių ląstelių susidarymą gimdos kaklelio ląstelėse vyksta  daug  pokyčių, todėl, reguliariai tikrinantis, galima laiku aptikti ikivėžinius pakitimus.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad gimdos kaklelio ligos dažniausiai nepasireiškia jokiais specifiniais simptomais. Gimdos kaklelio vėžys ankstyvoje stadijoje dažniausiai taip pat neturi jokių simptomų. Tačiau gimdos kaklelio pakitimai gali būti pastebimi jau ginekologinės apžiūros metu.

Specialistė pabrėžia, kad siekiant išvengti klastingos ligos profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją ginekologą, net ir neturint jokių nusiskundimų, kiekvienai moteriai būtina kartą per metus.

Gimdos kaklelio vėžio gydymo sėkmė priklauso nuo ankstyvos diagnostikos

Pasak gydytojos, gimdos kaklelio vėžio gydymas ir jo efektyvumas priklauso nuo to, kokia ligos stadija buvo diagnozuota. 

Ankstyvos stadijos vėžys gali būti sėkmingai išgydytas, tuo tarpų diagnozavus vėlyvąsias šios ligos stadijas tai padaryti sudėtinga. Remiantis statistika, nustačius pirmos stadijos vėžį penkis metus išgyvena apie 88 proc., antros – 60–65 proc., trečios – 40–45 proc., ketvirtos – vos 18–28 proc. moterų.

Gimdos kaklelio vėžio profilaktika gali išgelbėti Jūsų gyvybę

 „Mielos moterys, sprendimą rūpintis savo sveikata ar ne priimate Jūs pačios. Laiku atlikite gimdos kaklelio tyrimus, nes tai gali išgelbėti Jūsų gyvybę“ – baigdama pokalbį ragina gydytoja akušerė ginekologė V.Galvosienė.