Gatvės menas Vilniuje

Gatvės menas Vilniuje

28. Nov 2021, 15:21 irmantaite irmantaite

Nukritus medžių lapams, plačiau atsiveria miesto vaizdai, greičiau pastebime gatves puošiantį meną.

''Neakivaizdinis Vilnius"  vėl  kvietė visus norinčius pasivaikščioti kartu su gide Erika ir atidžiau apžiūrėti maršruto objektus, išgirsti daug įdomybių apie Vilniaus gatvės meną ir jo kūrėjus. 

Gatvės meno darbai nebėra tie bereikšmiai graffiti tepliojimai, fasadų gadinimai. Pastaruoju metu gatvės meno darbai kuriami puikiai matomose vietose, turi prasmę bei  skleidžiamą žinią.

Vienas naujesnių darbų "Bernardinas Sienietis" sukurtas Povilo Kupčinsko ant buvusio vienuolyno sienos.

Darbas sukurtas išskirtine technike - fumažu (naudojant ugnį ir suodžius). Vakaro metu šis darbas vėl kinta, nes nušvitęs langas vienuolio laikomoje knygoje  sukuria dar kitokią nuotaiką.

Dar vienas naujai baigtas darbas yra Tibetų skvere. Vakar dar tik ruošėsi jo atidengimui. Šiandien jau galima išvysti atidengtą kompoziciją „Prieglobsčio link“, sukurtą Jurgos Ivanauskaitės kūrinių motyvais. 

Toliau maršrutas nuveda link Užupio meno inkubatoriaus. Indų menininką Kedarą Namdasą įkvėpė tuo metu prie Vilnelės besimėtę pianinai ir fortepionas. Darbe galime įžvelgti Vilniaus simbolių.

Ant to paties pastato fasado puikuojasi menininko iš Tartu, vadinamu estų Banksy darbai. Vilniuje yra trys šio menininko sukurti personažai: duonos kepėjas Ennas, moteris-suktukas Maali ir akmenų karalius Lembit. Tai 2018 m. vykusio projekto metu gimę darbai.

Prie sukurtų darbų autorius palieka jo, kaip kūrėjo, atpažinimo simbolį - ežiuką.

Visai šalia, paėjėjus transformatorinės link, pamatysime ryškiaspalvį, griežtų linijų Martyno Šniokos darbą. Kaip ir daugumoje jo darbų, taip ir šiame, sugretinamas žmogus ir gyvūnas, ir jie abu įkūnija gamtos jėgą.

Gatvės meno projektas „Sienos prisimena“ pradėtas norint į senamiesčio gatves grąžinti Vilniaus žydų kvartalo atmintį. Ko gero ne vienas pastebėjo šiuos darbus ant senamiesčio pastatų fasadų. Autorių tikslas parodyti praėjusį laikmetį, kai gatvėse kunkuliavo žydų kvartalo gyvenimas su savo spalvomis ir kvapais. Todėl vaizduojami paprasti, niekuo nenusipelnę žmonės, jų vardai nežinomi. Dar įdomu ir tai, jog šie žmonės nėra tik fantazija, o perkelti iš senųjų fotografijų.

Šio darbo pavadinimas ''Susitikimas" ir sukurtas jis iš dviejų fotografijų. 

Ant šio seno, apleisto pastato sienos vaizduojamas ''Išminčius". Darbą įkvėpė mąslaus, barzdoto žydo nuotrauka. Tiek šis pastatas, tiek išminčius puikiai dera tarpusavyje.

Projekto ''Sienos prisimena" metu iš viso yra sukurti 6 darbai. Bevaikščiodami senamiesčio buvusiame žydų kvartale visus darbus galite pamatyti.

Toliau einant link Vilniaus lėlių teatro, vijokliams numetus lapus, galite pilnai išvysti ryškiaspalvę 3 metrų aukščio ir 20 metrų ilgio kompoziciją ''Pakeliui", vaizduojančią į teatrą keliaujančius žiūrovus. Kartu keliauja personažai, marionetės.

Ekskursijos su gidu suteikia daug įdomių faktų, bei galimybę nuklysti nuo maršruto, kad parodytų dar vieną puikų darbą, apie kurį beveik nėra jokios informacijos. 

2015 metais italų dailininkas pakviestas į Vilniaus gatvės meno festivalį pasirinko pastatą su langais, kuris am tapo tikru iššūkiu (darbus iki tol kurdavo ant lygių pastato paviršių). Šis darbas puikiai išsilaikęs ir dar džiugina tiek miesto gyventojus, tiek miesto svečius.

Brolių dvynių iš Brazilijos darbas yra t.p. iš seniau sukurtų. Pasaulyje garsūs broliai pasirašo Osgemeos slapyvardžiu ir turi lietuviško kraujo iš mamos pusės. Senelis kaip tik ir pavaizduotas sėdintis delne. 

Ko gero pats naujausias sukurtas darbas yra pakeliui į stotį. Šis darbas kurtas pagal bendrą  „Erasmus+“ ir „Open  Gallery“ projektą, todėl autorius norėjo pabrėžti ryšį su mokslu. Einšteino jaunatviškumas tarsi teigia, kad mokytis, keliauti, atrasti ir patirti niekada nevėlu. Patyrinėjus darbą atrasite daug įdomių detalių, eidami pro šalį stabtelkite minutei kitai.

Paskutinis šio maršruto darbas „Corest Fity“, menininkų dueto iš Lenkijos. Šiuo darbu jie siekė atskleisti prarastą ryšį tarp gamtos ir žmogaus, bei įspėja, kad tokiu tempu naikindami gamtą patys būsime priversti ją imituoti miestuose ir užimti nykstančių gyvūnų vietas.

Pradėję maršrutą nuo Užupio, perėję senamiesčio dalį ir atkeliavę iki paskutiniojo darbo Naujamiestyje per 2 valandas apžiūrėjome daugybę įdomių darbų. Liko dar daug neminėtų gatvės meno kūrinių tam, kad būtų patiems įdomu atrasti keliaujant šiuo maršrutu. 

 

jaldija jaldija 28. Nov 2021, 23:28

Fantastika, net užpavydėjau. Nerealus pasivaikščiojimas.
Gatvės menas vis labiau populiarėja. ???