Ekstremali ekskursija Vilniaus arkikatedros požemiuose

Ekstremali ekskursija Vilniaus arkikatedros požemiuose

11. May 2022, 00:54 floryte floryte

   Neseniai su vyru dalyvavome ekstremalioje ekskursijoje Vilniaus katedros požemiuose. Tiesą sakant, ši ekskursija pranoko mūsų lūkesčius. Į ekskursiją užsiregistravome iš anksto(keletą valandų prieš ekskursiją), telefonu. Pasijuokėme, kai perspėjo, kad ateitume atitinkamai apsirengę, su prožektoriais pasišvietimui ir pasiruošę net ropojimui keturiomis. Bilietus(15,00 eur asm.) nusipirkome šalia katedros esančioje varpinėje. Atėjome šiek tiek anksčiau, todėl varpinėje pažiūrėjome informatyvų, smagų filmuką apie varpinę, katedrą, Vilnių praeityje. Čia pat įrengtose spintelėse saugiai palikome skėčius ir kitus asmeninius daiktus, kurių nenorėjome neštis į požemius. Į ekskursiją susirinko keliolikos žmonių grupelė ir lydimi gidės Ingos, pradėjome ekskursiją. Įėjimas į katedros požemius buvo pačioje katedroje.Tik nusileidus į rūsį, gidė paprašė užsidėti šalmus. Su vyru pasijuokėme, bet klusniai vykdėme nurodymus. Gidė Inga mus vedžiojo požemiais, rodė ir pasakojo. Tiesą sakant, jei būtų tiesiog paklaidžiojimas požemiuose, be gido, būtų toks menkavertis reikalas. Bet gidė Inga taip meistriškai pasakojo, negailėjo net jumoro, tad klausėmės ir žvalgėmės išsižioję. Net paprasta siena, sumūryta iš akmenų ir plytų, tampa gyva istorija. Jaučiausi taip, tarsi būčiau nusikėlusi laiko mašina į tuos laikus, kai gyveno Barbora Radvilaitė. Daugybė dalykų man buvo nauja. O gidė mūsų smalsumą dar pakurstydavo užduodama klausimus, kad pakrutintume savo smegenis, prisimindami mokykloje besimokytas istorijos pamokas. Ekskursijos pradžioje požemiai buvo pakankamai apšviesti, tiesa, patys pasišviesdavom tas vietas, jei ką detaliau norėjom apžiūrėti. Kai kur matėme dėžes, kuriose - surinkti žmonių kaulai, kai kur - iškasinėtas vietas, kuriose kadaise buvo palaidoti žmonės, tačiau vėliau jie buvo perlaidoti į kitas vietas. 

   Požemiuose susipina praeitis su dabartimi: kai kur matėme kabelius ir vamzdynus, kurie dabar tarnauja katedros gerbūviui.

   Požemiuose vyksta edukacinės programos. Kaip supratau, mokiniai čia pasitikrina istorines žinias žaisdami archeologus, kapstydamiesi šose dėžėse, ir ieškodami tam tikrų daiktų.

   Tokio karsto dangčio, ko gero niekur kitur nepamatysite, tik - čia. Jis - su langeliu. Kadaise jame buvo palaidotas didikas, tačiau lenkams palaikus išvežus į Lenkiją, karsto dalis buvo palikta.

   Kai kur galėjome apžiūrėti radinius, rastus per kasinėjimus šiuose požemiuose.

   Matėme kriptas, kuriose buvo palaidoti bažnyčiai ir valstybei nusipelnę žmonės. Informacinės technologijos buvo įrengtos čia pat, ir pristatė katedros istoriją, kaip ji kito metai iš metų.

   "Vyšnaitė ant torto" buvo antrojoje ekskursijos dalyje. Gidė atvedė mus į tokią vietą, kur tiesiai šviesiai pasakė: "o dabar - keturiomis". išties, šioji ekskursijos dalis - tikrai ne kiekvienam. Šiek tiek ropojom keturiomis, gan netrumpai ėjome 40 cm pločio tuneliais tamsoje. Nesu visai "skysta", bet širdis išties pradėjo plati greičiau, trūko oro ir norėjosi greičiau nerti iš to siauro tunelio. Apie batus, rūbus, kuriuos dėvėjome, galiu pasakyti, kad reikia kur kas stipriau pasiruošti, nei mes buvome. Geriausia - guminiai batai ar bent guminiai pusbačiai ir neilga striukė, kurios negaila sugadinti. Klaustrofobikams, astmininkams, apkūniems ir bailiems ši ekskursija netiks! Bijantiems kraujo lašo - taip pat! (aš iki kraujo įsibrėžiau ranką, eidama siauru tuneliu tamsoje).

   Štai kodėl balti kedai šiai ekskursijai netinka!!!! Ekskursijos pradžioje duoti antbačiai neišgelbėjo, nes jie klampynėse smuko nuo kojų. Pavasarį, kai tirpsta sniegas, čia būna vandens iki pėdos kauliuko!

   Kai baigėme ekskursiją, mūsų šalmai atrodė taip:

  Tik dabar supratome, kad jie gelbėjo mūsų gyvybes! Tamsoje, mažose erdvėse itin sudėtinga apskaičiuoti aukštį, kiek reikia pasilenkti!

   Rekomenduoju šią ekskursiją visiems, kurie domisi Lietuvos istorija, ištroškę šiurpuliukų ir ekstremalių fizinių-emocinių išbandymų! 

Šios ekskursijos metu pamatėme tik dalį katedros požemių, tad jau planuojame sekantį kartą dalyvauti klasikinėje ekskursijoje po katedros požemius! 

Ačiū puikiajai gidei Ingai už nepakartojamus įspūdžius!