10 patarimų, padėsiančių išvengti krūties vėžio

10 patarimų, padėsiančių išvengti krūties vėžio

01. Jul 2013, 17:46 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

1. Stenkitės vengti nutukimo. Nutukimas ypač padidina krūties vėžio riziką po menopauzės, kai krūties vėžys dažniausiai atsiranda.


2. Sveikai maitinkitės, vartokite daug daržovių ir vaisių, venkite gėrimų su saldikliais, riebių produktų ir rafinuotų angliavandenių. Valgykite liesus baltymus, pvz., žuvį ar vištienos krūtinėlę. Valgykite neskaldytų grūdų angliavandenius, vietoje gyvulinių riebalų vartokite augalinį aliejų.

3. Būkite fiziškai aktyvi. Tyrimai parodė, kad padidinus fizinį aktyvumą net ir vyresniame amžiuje krūties vėžio rizika sumažėja nuo 10 iki 30 proc. Kad pasiektumėte efektą, reikėtų 5 dienas per savaitę vaikščioti vidutiniškai po 30 min. per dieną.

4. Saikingai vartokite arba visai atsisakykite alkoholio.

5. Venkite pakaitinės hormonų terapijos. Jeigu vartojate hormonus, kad sumažintumėte menopauzės simptomus, venkite tų, kurių sudėtyje yra progesterono, ir tokius hormonus vartokite ne ilgiau kaip trejus metus. Hormoniniai geliai ir kremai taip pat nėra saugūs.

6. Prieš vartodama antiestrogeninius vaistus, pasidomėkite jų poveikiu. Jeigu jums daugiau kaip 60 m. ir šeimoje yra buvę krūties vėžio atvejų, prieš vartodama tokius vaistus kaip tamoksifenas ir raloksifenas pasitarkite su gydytoju.

7. Pasvarstykite, ar nereikėtų pradėti vartoti eksemestano. Naujausi tyrimai parodė, kad šis vaistas sumažina vėžio tikimybę 65 proc. moterų, turinčių aukštą krūties vėžio riziką,  menopauzės metu. Pasikalbėkite su gydytoju apie šį vaistą.

8. Nerūkykite.

9. Kaip galima ilgiau maitinkite kūdikį krūtimi.

10. Vienas svarbiausių krūties vėžio prevencijos metodų - krūtų savityra.

Kiekviena moteris turėtų mokėti stebėti savo krūtis. Krūtis stebėti reikėtų nuo pat jaunystės kartą per mėnesį. Geriausia - pirmosiomis dienomis po menstruacijų, o menopauzės metu - tą pačią kiekvieno mėnesio dieną.


Kaip reikėtų teisingai atlikti krūtų savityrą?
1. Atsistokite tiesiai priešais veidrodį, rankas nuleiskite. Apžiūrėkite, ar nepakitusi krūtų spenelių forma, ar jie neįtraukti, ar nepakito odos spalva ir paviršius. Jeigu spenelis pakitęs, ar atsirado išskyrų, nebandykite spausti sekreto.
2. Padėkite abi rankas ant juosmens, alkūnes pasukite pirmyn ir įtempkite krūtinės raumenis. Apžiūrėkite krūtis iš vieno ir kito šono.
3. Pakelkite rankas virš galvos, pasisukiokite - tai padės pamatyti krūtų pakitimus.
4. Padėkite rankas ant juosmens, pasilenkite į priekį ir stebėkite krūtų formą, kontūrus, įdubimus.
5. Apžiūrėjusios krūtis, tyrimą pratęskite apčiuopdamos. Pradėkite nuo krūtinkaulio viršaus. Ištiestais pirštais lengvai glostykite krūtis. Kad lengviau slystų pirštai, galima pasitepti kremu. Kaire ranka glostykite dešinę krūtį, dešine - kairę. Taip reguliariai tikrindamos krūtis, pastebėsite atsiradusius mažiausius pakitimus.
6. Atsigulkite. Po dešiniu petimi pasidėkite nedidelę pagalvėlę ar sulenktą rankšluostį. Dešinę ranką pakiškite po galva - taip krūtys tolygiau išsidėstys ant krūtinės ląstos. Nuo pažasties trijų pirštų pagalvėlėmis lengvais, vidutiniais ir stipriais paspaudimo judesiais tikrinkite krūtinę. Ranka turėtų judėti tiesiomis linijomis ir apimti visa krūties plotą, nukeliauti iki krūtinkaulio, tada grįžti atgal.

Jei pastebėjote bet kokius pakitimus, būtinai kreipkitės į gydytoją!

Pagal įvairią literatūrą informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Milda Andriūnaitė

 

Ekspertai

Milda Andriūnaitė

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė
Milda Andriūnaitė in-vecaku-skola