Vasarą daugelis tėvų su vaikais gali praleisti daugiau laiko, tačiau norint stiprinti tarpusavio santykius ir vaiko savivertę, labai svarbu jam skirti individualaus dėmesio. Tik kartais nėra visai aišku, kaip tai daryti.
Dėmesys vaikui nėra visų jo problemų išsprendimas
Neretai suaugusieji mano, kad vaikui ar paaugliui, ypač vasarą, pakanka suorganizuoti kuo daugiau veiklų ir pramogų, paruošti pusryčius, nuvežti į stovyklą ar pan. Pasak Paramos vaikams centro programos „Big Brothers Big Sisters“ vadovės, psichologės Vaidos Gabės, tai svarbus rūpestis vaiko poreikiais ir saugumu, tačiau dažnu atveju nėra tai, kas turima omenyje, kai kalbama apie dėmesio vaikui skyrimą.
„Dėmesys vaikui nėra visų jo problemų išsprendimas ir sunkumų pašalinimas. Tai atidus, pagarbus, nuoširdus domėjimasis vaiko kasdieniu gyvenimu, planais ir savijauta, taip pat padrąsinimas, kad jis pats gali, ir tėvų pagalba, kai vaikui reikia. Toks dėmesys būtinas visiems vaikams ir paaugliams, nepriklausomai nuo amžiaus, nes kiekvienam ypatingai svarbu jausti palaikymą, padrąsinimą, būti išgirstam ir suprastam. Tad leisdami laiką su vaiku, dėmesį rodysite, priimdami jo nuomonę, atidžiai klausydamiesi, pagarbiai reaguodami“, – sako V.Gabė.
Svarbu rimtai reaguoti ir nuoširdžiai domėtis
Norint, kad vaikas ar paauglys jaustųsi svarbus ir sulaukiantis dėmesio, reikėtų rimtai vertinti tiek jo susirūpinimą, nesėkmes, tiek džiaugsmą, pasiekimus. Labai svarbu nenuvertinti ir nesakyti, pavyzdžiui, „Neverk, čia gi smulkmena“, „Nieko tokio, susirasi kitą draugę“, „Čia toks mažmožis, dar ne to gyvenime bus“. Girdėdamas tokius žodžius, vaikas jausis nesuprastas, mažės jo savivertė.
„Kai vaikas ką nors papasakoja, pirmiausia, atidžiai išklausykite ir patvirtinkite, kad priimate visus jo jausmus ir stengiatės suprasti, kaip jis jaučiasi. Labai svarbu nepertraukinėti vaiko žodžių ir neįterpti savo nuomonės, patarimų, kad vertėjo visai kitaip pasielgti. Domėtis vaiko kasdienėmis veiklomis reikėtų be išankstinių nuostatų. Taip jis jaus, kad jums iš tiesų rūpi, ką šiuo metu veikia ar kaip jaučiasi, o ne norite sukritikuoti, kad, pavyzdžiui, užsiima ne tuo, kuo derėtų“, – rekomenduoja programos „Big Brothers Big Sisters“, kurią ne vienerius metus remia Vilniaus miesto savivaldybė, vadovė.
Psichologė pataria nurodymus ir pamokslavimą keisti padrąsinimais, pabrėžiant vaiko stipriąsias puses. Tai padės jam labiau tikėti savo jėgomis, drąsiau imsis iniciatyvos ir naujų veiklų. Leidžiant laiką su vaiku, labai svarbu daugiau dėmesio skirti pokalbiams apie tai, kaip jis jaučiasi, dėl ko nerimauja.
Bendraujant visas dėmesys – tik vaikui
Tiek vaikui ar paaugliui, tiek suaugusiam pradėjus pokalbį, visas veiklas reikėtų atidėti į šalį – atsitraukti nuo telefono ar kompiuterio, namų ruošos darbų, kitų reikalų ir visą dėmesį skirti vaikui, žiūrėti jam į akis, atidžiai klausyti. „Žinodamas, kad bus išklausytas ir nesulauks nuvertinimo, kritikos, užgaulių žodžių, vaikas bus atviresnis, kreipsis į tėvus pagalbos. Tokiu būdu yra stiprinamas tarpusavio ryšys ir kuriami saugūs santykiai“, – pabrėžia V.Gabė.
Nors visiems vaikams ir paaugliams labai reikalingas asmeninis mamos ir tėčio dėmesys, tačiau tėvai gali išgyventi įvairių sudėtingų gyvenimo laikotarpių, kai pristinga jėgų ir laiko pasikalbėjimui su savo vaiku, jo išklausymui, nuraminimui ar padrąsinimui. Tada gali padėti draugiškas ir atsakingas, specialius mokymus baigęs ir praėjęs atranką „Big Brothers Big Sisters“ savanoris, kuris suteikia vaikui ir paaugliui reikiamą emocinį palaikymą, teigiamą pavyzdį, skiria savo laiką.
Bendraudami su savanoriais, net šeimai sudėtingu laikotarpiu, vaikai tampa ramesni, drąsesni, geriau supranta savo jausmus, nebijo išsakyti nuomonės ir imtis naujų dalykų, mažėja netinkamo elgesio, stiprėja santykiai su tėvais. Tam labiausiai padeda tarp vaiko ir savanorio užsimezgęs ryšys bei reguliarus savanorio skiriamas laikas vaikui.
„Šiuo metu kviečiame mergaites ir paaugles (7-14 metų), kurios jaučiasi vienišos, nepasitiki savimi ar stinga motyvacijos, dalyvauti programoje „Big Brothers Big Sisters“, Vilniuje. Dalyvaudama programoje mergaitė ar paauglė (Mažoji Draugė) ir savanorė (Didžioji Draugė) individualiai susitinka kartą per savaitę. Draugės kalbasi joms svarbiomis temomis ir užsiima abiems patinkančia veikla. Pavyzdžiui, eina pasivaikščioti, į kiną ar muziejų, susitinka arbatos puodeliui, gamina maistą, žaidžia stalo ar kitokius žaidimus“, – sako „Big Brothers Big Sisters“ vadovė.
Vaikai, kurie nuolat sulaukia pagarbaus ir pozityvaus suaugusiųjų dėmesio, kur kas labiau pasitiki savimi, rečiau patenka į pavojingas situacijas. Taip pat patys mokosi rodyti dėmesį kitiems, pagarbiai bendrauti, būti atidūs ir supratingi, priimti kitokią nuomonę.
Mergaičių ir paauglių registracija į programą „Big Brothers Big Sisters“: https://forms.gle/xRT8PMtyi9HP8VRK6