Vaikų pamiltos knygos apie Petsoną ir Findusą sugrįžo!

Vaikų pamiltos knygos apie Petsoną ir Findusą sugrįžo!

14. Sep 2020, 06:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Švedų rašytoją ir dailininką Sveną Nordqvistą vaikų literatūros gerbėjai pažįsta visame pasaulyje. Jo knygos apie dėdę Petsoną ir katiną Findusą išverstos į daugiau nei 50 kalbų, o jų autorius apdovanotas prestižine Astridos Lindgren vardo vaikų literatūros premija. Lietuvoje skaitytojai su šios serijos knygomis pirmą kartą susipažino prieš beveik dvidešimt metų – būtent tada jos ir užkariavo vaikų ir jų tėvelių širdis. Beveik visas S. Nordqvisto knygas išleidusi vaikų ir paauglių literatūros leidykla „Nieko rimto“ turi gerų žinių – skaitytojų prašymu knygos apie Petsono ir Finduso nuotykius sugrįžo. 

„Atsižvelgę į skaitytojų prašymus ir nuolatinius klausimus (skaitytojai net planavo rengti peticiją už tai, kad Petsono ir Finduso serija vėl atsirastų prekyboje), po nemažos pertraukos atnaujinome švedų rašytojo ir dailininko Sveno Nordqvisto knygų „Kaip Findusas gaidį Karuzą išvijo“ ir „Petsono tortas“ tiražus. Taip pat išleidome ir lietuviškai dar neleistą istoriją „O ką tu moki, Petsonai?“. Pastaroji pasižymi trumpesniais, nesudėtingos struktūros sakiniais, tekstas parašytas didžiosiomis raidėmis, todėl puikiai tiks besimokantiems savarankiškai skaityti vaikams. Knygų serija apie Petsono ir Finduso nuotykius – tai leidyklos istorijos dalis“, – sako „Nieko rimto“ vadovas Arvydas Vereckis. 

Legendinė dėdulės ir katino draugystė 

Petsonas yra pagyvenęs ūkininkas, kuris ramiai darbavosi savo ūkyje vienas, kol iš kaimyno gavo netikėtą dovaną – mažą kačiuką, kurį pavadino Findusu. O tada ir prasidėjo tikrosios linksmybės! S. Nordqvisto tekstus papildo jo paties pieštos iliustracijos, meistriškai atskleidžiančios veikėjų nuotaikas, išraiškas ir gestus. Mažus ir didelius skaitytojus pralinksmina katinėlio Finduso energija, kuri, rodos, nesutelpa jo nedideliame katiniškame kūne. Autorius šį energijos įspūdį sukuria daugybę vietoje nenustygstančių katinėlių sutalpindamas į vieną puslapį. 

„Žmogaus ir gyvūno, šiuo atveju – katinėlio, santykis yra amžinas. Taip buvo visais laikais – ir gerais, ir blogais. Dabar vėl gyvename gerai, o meilė katinams nemažėja. Gyvūnai turi paskirtį žmogaus gyvenime ir yra reikalingi. Tai amžina tema. Katino nebuvimas gyvenime – tai kaip sudedamosios dalies nebuvimas. Jauti, jog kažko trūksta, tik ne visada supranti, ko“, – priduria A. Vereckis. 

Iš detalių iliustracijų nesunku nuspręsti, jog Petsonas tikrai jaučiasi laisvas ir nepriklausomas – jo namuose ir sode iš pažiūros tikrai trūksta tvarkos. Tačiau ta jauki sumaištis ir yra dėdulės Petsono, kuris jau kelis dešimtmečius gyvena vienas, tvarka. Skaitytojų dėmesį prikausto ir muklos – tai autoriaus vaizduojamos mažos būtybės, Petsono ūkyje gyvenančios savo gyvenimus. 

Knygų serijos aktualumas  neblėsta

A. Vereckis sako, kad šio rašytojo knygos pasižymi aiškia išliekamąja verte, todėl bėgant laikui jos netampa mažiau aktualios. „Išleidome beveik visas S. Nordqvisto knygas, daugelio knygų tiražą kartojame. Tokios knygos nepasensta, nebent gali įplyšti nuo dažno skaitymo arba sudūlėti – tuomet reikia išleisti iš naujo.“

Pats S. Nodqvistas mano, kad ši knygų serija išlieka tokia mėgstama ir populiari dar ir dėl to, kad joje susijungia laisvė ir saugumas bei stabilumas – visa tai, ko reikia ne tik katinams, bet ir vaikams.  Findusas dažnai bando dėdulės kantrybės ribas, tačiau Petsonas nemoka pykti ir galiausiai jam atleidžia. Šiluma, draugystė ir atlaidumas – pagrindiniai šios knygų serijos bruožai, nepaliekantys abejingų skaitytojų ne tik Švedijoje, Lietuvoje, bet ir maždaug dar penkiasdešimtyje pasaulio valstybių.

Kol kas atnaujinto tiražo knygas „Petsono tortas“ ir „Kaip Findusas gaidį Karuzą išvijo“ skaitytojai gali įsigyti tik www.niekorimto.lt arba leidyklos knygynėlyje (Dūmų g. 3A, Vilnius). Artimiausiais mėnesiais jos pasieks visus didžiuosius knygynus ir prekybos centrus.