Silantai: nuo ko saugo ir nuo ko - ne?

Silantai: nuo ko saugo ir nuo ko - ne?

26. Oct 2015, 08:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Mamos Astos klausimas:

Noriu pasiteirauti apie silantus: mano dukrytė yra pirmokė, turi 4 nuolatinius dantukus. Ar tikrai verta dengti dantukus silantais, nes esame girdėję apie juos prieštaringų nuomonių. Ačiū.

Atsako odontologijos klinikos „Skraidenta“ gydytoja vaikų odontologė Geda Mažeikienė:

Silantai - tikrai puiki profilaktinė priemonė, padedanti išvengti krūminių dantų vagelių gedimo. Kodėl jie tokie svarbūs? Ką tik išdygusių nuolatinių krūminių dantų vagelės paprastai būna gilios, jų dugne - emalis nepilnai susiformavęs, gana minkštas ir porėtas. Esant prastai burnos higienai ir ant dantų nuolat besikaupiant apnašoms vagelės labai greitai gali pradėti gesti.

Kad taip neatsitiktų sveikos vagelės padengiamos silantais - specialia plombine medžiaga, kuri hermetiškai užpildo vagelę, neleidžia joje kauptis bakterijoms. Be to, ši medžiaga savo sudėtyje turi fluoro, kuris stiprina vagelių emalį. Po keleto metų silantai paprastai nutrupa, bet jiems nutrupėjus vagelės emalis paprastai jau būna sutvirtėjęs ir kietas.

Taigi mano atsakymas į klausimą ar verta dėti silantus - taip, tikrai verta. Tačiau ar reikia ir ar galima jais dengti konkrečiu atveju- čia galima atsakyti tik įvertinus dantukų būklę. Pavyzdžiui, jei vaiko pieniniai dantukai buvo visiškai sveiki, nuolatinių krūminių dantų silantais galima ir nedengti. Taip pat nėra reikalo dengti visiškai seklių ir kietų vagelių. Negalima dengti pradėjusių gesti dantų.

Kita vertus, net ir uždėjus silantus negalime būti visiškai garantuoti, kad dantys nesuges. Ypač, jei dantys prastai išvalomi- gedimas gali prasidėti šalia silantų. Dantis būtina kruopščiai valyti ir reguliariai lankytis pas odontologą- bent porą kartų per metus. 

Ekspertai