Patarimai, kaip pasiruošti darželiui ir lengviau išgyventi adaptacinį laikotarpį

Patarimai, kaip pasiruošti darželiui ir lengviau išgyventi adaptacinį laikotarpį

14. Sep 2021, 11:09 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Vasarą daugelis iš mūsų atitrūksta nuo darbų ir pailsi, tačiau mažus vaikus, būsimus darželinukus, auginantiems tėvams – tai laikas, kai reikia pasiruošti naujam pokyčiui vaikų gyvenime – darželio lankymui.

Kada vaikas lankys darželį, Lietuvoje sprendžia patys tėvai. O štai Šveicarijoje yra privaloma dvejiems metams likus iki mokyklos lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Patys šveicarai tame įžvelgia labai daug naudos. Vaikai po truputį jaukinasi ugdymo įstaigų taisykles, tampa labiau savarankiški, ugdo(si) socialinius gebėjimus ir t.t.

Jei nusprendėte savo atžalą leisti į darželį, nesvarbu, kiek jam bebūtų metų – vieneri ar penkeri – privataus darželio įkūrėja „Mūsų ateitis“ Odeta Radžiūnė pataria, kaip elgtis, jog pirmosios adaptacinės savaitės būtų kuo lengvesnės.  Tam reikia ruoštis likus bent kelioms savaitėms iki pirmosios darželio lankymo dienos.

Pedagogė primena, jog šis laikotarpis nebus lengvas nei tėvams, nei vaikams. Vaikai gali būti irzlesni, sunkiau sukalbami. Svarbu atsiminti, jog artimiausiu metu reikėtų vengti įvedinėti papildomus pokyčius tokius, kaip iškėlimas iš tėvų miegamojo, čiulptuko atsisakymas ir pan.

Laikydamiesi toliau esančių patarimų jūs kartu su savo atžala daug lengviau pereisite adaptacinį laikotarpį.

MIEGO REŽIMAS

Pirmas labai svarbus  patarimas – subalansuotas vaiko miego režimas. Tegul vaikas eina miegoti laiku ir keliasi pailsėjęs, žvalus. Kiekvieno vaiko režimas yra skirtingas, tačiau rekomenduojama 2-5 metų vaikams per parą miegoti 11-13 val. Tėveliai turi atidžiai paskaičiuoti, kada vaikas turi gultis ir keltis. Likus kelioms savaitėms, vaikus reikia pratinti prie tokio dienos ritmo, tarsi jau eitų į darželį. Visa tai daryti palaipsniui kiekvieną dieną keliant vaiką vis anksčiau. Pirmąją darželio dieną vaikas atsikels lengviau ir nebus toks irzlus.

PUSRYČIAI

Toliau nepamirškite pusryčių, nors ir labai nedidelių, pvz.: stiklinė pieno ar mažo jogurto. Tokie maži rytiniai maisto rinkinukai tikrai nesumažina apetito, priešingai, jie padeda greičiau pabusti vaiko smegenims ir pasiruošti dienai. Taip pat svarbu atsikelti tokiu laiku, kad vaikams užtektų ramiai neskubant pavalgyti.

PALEISKITE SAVO VAIKUS

Pasiruoškite ir patys vaiko paleidimui ir išėjimui į darželį. Greičiausiai jums nerimą kels tokie klausimai: Ar mano vaikas lengvai atsiskirs nuo manęs? Ar lengvai pereisim adaptacinį laikotarpį? Ar auklėtojai gerai elgsis su mano vaiku? Ir jie nuolat suksis jūsų galvoje.

Atminkite, jog sau ir savo vaikui galite padėti tik patys nurimę ir leisdami vykti įvykiams sava eiga. Pasitikėkite savo vaiku – jis prisitaikys naujoje aplinkoje, pasitikėkite ugdytojais - jie nei vienam vaikui nelinki blogo.

Tik jūsų rami pozicija nuramins jūsų vaiką.

Atsiminkite, jog vaikas labai gerai jaučia tėvų emocijas, galite išoriškai šypsotis, o viduje jausti nerimą ir irzlumą, vaikas jaus tas pačias sunkias emocijas, šypsena jo neapgausite.

Save galite nuraminti galvodami taip, jog darželis jūsų vaikui bus naudingas, jis sustiprins vaiko savarankiškumą, socialinius gebėjimus, jis išmokys taisyklių, kurias puikiai taikysite ir namie. Darželyje jūsų vaikas daug sužinos, jis žais, linksminsis, darys įvairius darbelius, bus ugdomas.

PUODUKO IR SAUSKELNIŲ REIKALAI

Labai dažnai tėvai nerimauja dėl vaiko puoduko reikalų. Nors darželiuose personalas visada labiau skatina, jog vaikai stengtųsi savarankiškai elgtis tualete, tačiau visi puikiai supranta, jog šiam įgūdžiui reikia laiko ir kiekvienam draugystė su puoduku ateina skirtingai. Tad nespauskite nei savęs, nei vaiko, viskas bus savo laiku, tuo labiau, jog vaikai vieni iš kitų ima pavyzdį:  matydamas draugą ant klozeto ir pats norės greičiau ant jo atsisėsti.

MĖGAUKITĖS GRYNU ORU

Jei gyvenate arti darželio ir oras puikus, O. Radžiūnė pabrėžia, jog labai naudinga ypač rytais ugdymo įstaigą pasiekti kvėpuojant grynu oru - keliaukite iki jos su dviratukais, paspirtukais ar pėsčiomis. Būnant gryname ore organizme padidėja deguonies kiekis, gerėja smegenų darbas, o tai itin svarbu ne tik vaikiams, bet ir suaugusiems. Grynas oras  pakelia nuotaiką, o kai nuotaika puiki, tai ir nauji pokyčiai ne tokie baisūs.

Jei vis dėlto matote, jog vaikas jaučia nerimą ir jam sunku atsikirti, dar kartą peržvelkite rekomendacijas, atvirai bendraukite su savo vaiko ugdytojais. Glaudus ryšys itin svarbus - Jūs turite būti viena šeima, kuri apie vaiką žinos visas smulkmenas. Jei į darželį veda vienas iš tėvų, kuris pats jautriau reaguoja į atsisveikinimą, pabandykite pasikeisti su tuo artimuoju, kuris mažiau jautrus.

Taip pat, artėjant darželiui, viską su vaiku smulkiai aptarkite, pasakokite jam, kas jo laukia, jog tai smagi vieta, kurioje jis daug žais, bendraus ir linksminsis. Pasitikėkite auklėtojais, jie puikiai išmano pedagoginį darbą, nuolat palaikykite ryšį su jais, aptarkite rūpimus klausimus.

Atminkite, jog naujam pokyčiui reikia laiko bei pasitikėjimo savimi ir savo vaiku.