Neatimkite vaikystės iš gabių vaikų!

Neatimkite vaikystės iš gabių vaikų!

28. Sep 2010, 08:40

 

Viename išsamiausių iš kada nors šioje srityje atliktų tyrimų mokslininkai išsiaiškino, kad iš 210 talentingų vaikų vos 3 proc. panaudojo gabumus vėliau gyvenime ir išpildė nuo mažens į juos dėtas viltis, rašo „Daily Mail“.

 

„Būdami šešerių ar septynerių, gabūs vaikai turi didelį potencialą, tačiau vėliau dėl nepalankių aplinkybių jų galimybės sužlugdomos,“ - sakė profesorė Joan Freeman, nuo 1974 m. iki šių dienų stebėjusi vystymąsi vaikų, kurie buvo išskirtinai gabūs tokiose srityse, kaip matematika, dailė ar muzika.

 

Dauguma talentingų vaikų vėliau gyvenime nesugeba išsiskirti iš kitų, nes tokie vaikai paprastai neturi normalios vaikystės, mano profesorė. Kartais valdingi tėvai per daug spaudžia savo vaikus, be to, tokie vaikai gali būti atskirti nuo bendraamžių, todėl turi mažai draugų.

 

Šio tyrimo išvados paskelbtos po to, kai anksčiau šiais metais Britanijos vyriausybė atmetė pasiūlymą skirti 20 mln. svarų (apytikriai 80 mln. litų) Nacionalinei gabių vaikų ir jaunimo akademijai, kuri buvo įsteigta prieš aštuonerius metus.

 

Ši akademija turėjo teikti pagalbą gerai besimokantiems valstybinių mokyklų moksleiviams, tačiau buvo nuspręsta, kad ji neįgyvendina nusistatytų tikslų.

 

Profesorė J. Freeman pabrėžė, kad gabūs vaikai nėra emociškai jautresni už kitus vaikus – dažnai jie turi net daugiau emocinės stiprybės. Tačiau ji pridūrė, kad gabus vaikas dažnai geriau sugeba susidoroti su protinių gebėjimų reikalaujančiomis užduotimis, tačiau ne visada įveikia emocines problemas.

 

Profesorė: „Gabūs vaikai yra normalūs, tačiau jiems keliami neįtikėtini reikalavimai, į juos projektuojami lūkesčiai, todėl jie ir atrodo keisti arba paniurę.“

 

Juos supantiems žmonėms – tėvams ir mokytojams – tai gali kelti nerimą, todėl jie gali bandyti juos „nusodinti“. O jiems tereikia, kad juo priimtų tokius, kokie jie yra, kad jiems būtų suteiktos galimybės vystyti potencialą ir užtikrinta patikima moralinė parama.

 

Vunderkindas, nesugebėjęs išpildyti ankstyvų lūkesčių, yra Andrew Halliburtonas, kuris būdamas aštuonerių studijavo matematiką vidurinės mokyklos lygiu. Tačiau jis nesugebėjo išnaudoti savo gabumų, metė universitetą ir įsidarbino „McDonald's“ restorane. Vis dėlto A. Halliburtonas planuoja tęsti studijas.

 

Viena iš didžiausių talentingų vaikų problemų – jie dažniausiai turi gabumų daugelyje sričių, todėl išbando kelis dalykus, ir jiems sunku išsirinkti vieną, sako profesorė J. Freeman.

 

Be to, visos pastangos auginti tokius vaikus šiltnamio sąlygomis nueina perniek, jei jie jaučia spaudimą. Ji rašo: „Vaikystės džiaugsmai ir kūrybingumas yra visų didžių darbų esmė. Neatimkite vaikystės iš gabių vaikų.“

 

www.delfi.lt

Ką jūs apie tai manote? Ar tikrai itin gabūs vaikai neturi paprastos vaikystės?

28. Sep 2010, 20:42

hmmm manau lietuva nera UK, dziaugiuosi jei ten tokia mokykla atradote, lietuva yra lietuva, ir cia nemanau kad mokytojas pasakys vaiko norus, hobius ir visas kita, jei tevai pamate vaiko polinki, tada valio, jei ne jis ir liks uzsleptas, todel ir manau kad vaika visose srityse reikia skatinti, taip ir atkuisi ar vaikas gabus ar ne.As pati kai lankiau mokykla buvau skatinama bureliams ir kas diena budavo dailes bureli, kita diena sporto, dar kita soki, taip ir eidavau, o kaip kitaip pamatysi ko vaikas nori, nors manau niekas nepakenkia, vaikas turi veiklos...

28. Sep 2010, 18:36

Man tai labai gaila yra Kate's Holme's dukrelės Suri, kuri turi laaaaabai daug veiklos... Suprantu, galima vaiką leisti į kokias šokiu pamokas ar baletą, bet ne į viską iš karto ir dar daugiau.... Kiek toks mažas vaikutis turi pavarkti... 😕 Pati meno mokykla lankiau nuo 8 metų, o kiek dar burelių.... Bet jokiu būdu nesigailiu, viskas bent jau man išėjo tik į gerą 👍

28. Sep 2010, 12:34

Labai patiko straipsniukas...Daug ka pasakantis ir pakraeipiantis...bet..MILDUTE,lengva pasakyti ,o sunkiau padaryti.Visoms mums atrodo,kad tikrai as vaiko nespausiu ir nekreipsiu i viena ar kita puse.Labai gerai,jei vaikas atsiskleidzia ir zino ko pats nori.Manau,tevai turi sekti vaiko vaikyste,gal pasakysiu ir netinkamai,bet taip manau-jie turi kontroliuoti vaikus iki tam tikro laipsnio.As labai dziaugiuosi(kol kas)tuo mokyklos mokytoju poziuriu,kurioje nuo rugsejo 7 pradejo mokytis mano vyresnele.Poziuris yra sveikas ir gan retai pasitaikantis(ne lietuvos mokykla)Be galo ir be krasto UK mokiniai atsipalaidave,atsipute ir beatostogaujantys visus metus.Taciau mokytojai,pastebeje,kad naujoke(tikrai prasciau sugebantini isisavinti visus dalykus anglu kalba)stengiasi ir aiskinasi viska iki galo-ivertina ja kuo geriausiais pazymiais(net pati stebisi dukra).Kiekvienas mokytojas,net ir nedestantis mano dukrai,susistabdo koridoriuje ir paklaussia ar viskas gerai ,ar nereika pagalbos.Per pamokas jie sugeba izvelgti,koks mokinio potencialas ir kam jis yra talentingas(retas mokytoju bruozas).Skambina tevams ir tariasi del vaiko ateities ,jo svajoniu realizavimo..ir dar daug daug visko.Tad pabaigai-vaikui reikia nubrezti tam tikras gaires,ir ,ypac,jei vaikas yra gabus daug kam,jam atrodo,kad jis neturi jokio talento(tai yra baisiausia,ka vaikas pajaucia).Ir tevu pareiga isleisti vaika ta kryptimi,kurioje jo vienas ar kitas gabumas pasireiks ryskiau

28. Sep 2010, 12:15

as savo mazyle visada stebesiu ir jei pamatysiu kad ji linksta prie viena ar kito visada padrasinsiu, ir sudesiu visas pastangas kad tik ji darytu gyvenime tai ka ji nori, o ne kas mums tevams paranku, ar populiaru.

28. Sep 2010, 09:37

anksčiau moksliukai,buvai užsisklendią savyje,nebendraudavo su bendraamžiais,per pertraukas tupėdavo klasėj,-juos kitaip ir neVadydavo ,kaip mokslo žiurkėmis.O DABAR KIEK TEKIĄ SUSIDURT,GERAI BESIMOKINANTys vaikai,klasės pažibos ,bendraujantys ,draugiški,visur dalyvaujantys.O bendravimo problema,tai tikrai iškilusi reali,nes dabar vaikų didžiausias užsiėmimas kompas,anksčiau ūždavo kiemas nuo vaikų,o dabar visi sulindę prie kompų.

28. Sep 2010, 09:24

As nesiruoiu is vaiko atimineti vaikystes,man tikrai gaila tokiu vaiku... Dauguma anksciau laiko i suaugusiu remus istatyti, palike, be vaikystes vaikai, tikrai nemoka bendraut su bendraamziais ,neturi draugu ir skesta vienatveje. Kol galiausiai paauglystej dauguma pasiunta ir specialiai viska meta.
Turejau net pavyzdi savo bendraklase... jos tevu spaudimas dave atvirkstini varianta...