Šiuolaikiniai tėvai dažnai susiduria su problema, kuomet jų vaikai nenori net paragauti jiems siūlomų daržovių ar žalumynų. Specialistų teigimu, yra būdų vaikus sudominti daržo gėrybėmis taip, kad apie salotos lapą ar ridikėlį mažyliai pasakotų patys, o sutikę lėkštėje – nedvejodami ragautų. Pirmiausia tam reikia, kad daržovių auginimo procesą vaikai galėtų stebėti iš arti ir, esant galimybei, patys prie jo prisidėtų. Vaikų pasodinti bei prižiūrimi daigeliai ne tik suteikia neišdildomų įspūdžių, bet ir padeda greičiau pamėgti daržoves.
Turinčių savo darželio kieme šiltnamį – dvigubai daugiau
Jau antrus metus iš eilės tokią galimybę šalies darželinukams suteikia prekybos tinklo IKI socialinės atsakomybės projektas „Sodinčius“, kurio tikslas – padėti vaikams pažinti daržoves ir vaisius bei sudalyvauti jų auginimo procese. Šiuolaikiški šiltnamiai praėjusiais metais buvo padovanoti dvidešimčiai Lietuvos vaikų darželių. Dar tiek pat jų tokia dovana džiaugiasi ir šiemet.
Antrą kartą organizuojamas „Sodinčiaus“ šiltnamių konkursas sulaukia didžiulio susidomėjimo. Šiemet jame dalyvavo net trečdalis visų ikimokyklinio ugdymo įstaigų Lietuvoje. Už labiausiai patikusius ir vaikų nupieštus svajonių šiltnamius aktyviai balsavo šalies gyventojai.
Skirtingai nuo praėjusių metų, šių metų konkurse iššūkį didžiųjų miestų ikimokyklinio ugdymo įstaigoms metė mažesniuose miesteliuose ir kaimo vietovėse įsikūrę darželiai. Pirmąsias tris vietas laimėjo Tauragės, Kauno r. Giraitės ir Gargždų darželiai. Daugiausia balsų „Sodinčiaus“ konkurse surinkusio Tauragės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorės Laimutės Gudavičienės nuomone, laimėti padėjo didžiulis auklėtinių ir jų tėvelių entuziazmas.
„Šiame konkurse dalyvavome pirmą kartą, tačiau nuo pat pradžių jautėme didžiulį vienybės jausmą – mus palaikė ne tik auklėtinių tėveliai, bet ir kitos Tauragės ugdymo įstaigos bei jų darbuotojai. Laimėjimas tiek vaikučiams, tiek mums, pedagogams, yra itin reikšmingas. Nors anksčiau kartu su vaikais jau sodinome įvairių augalų sėklas lysvėse, tačiau turint nuosavą šiltnamį atsivers visiškai naujos galimybės. Turėjome svajonę ir įdėję šiek tiek pastangų, šiandien turime džiuginantį rezultatą“, – sako L. Gudavičienė.
Pasak prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovės Bertos Čaikauskaitės, kuomet vis didesnis dėmesys skiriamas sveikesnei vaikų mitybai, skatinti juos pačius auginti ir taip pažinti daržoves yra viena efektyviausių edukacinių priemonių.
„Pradėję šį projektą įsitikinome, kad nuosavi šiltnamiai gali padėti sugriauti mitą, jog vaikai nepažįsta ir nemėgsta daržovių. Visa tai motyvuoja tęsti iniciatyvą ir toliau auginti vaikų draugystę su daržovėmis bei jų domėjimąsi sveika mityba. Juk padėti vaikams nuo mažų dienų formuoti sveikesnės mitybos įpročius yra būtina, siekiant, kad užaugę morkos ar pomidoro norėtų tiek pat, kiek saldainio. Tikimės, kad šiais metas šiltnamius laimėję darželiai noriai augins, prižiūrės, o vėliau su dideliu malonumu valgys savo užaugintą derlių“, – sako B. Čaikauskaitė.
Geriau susipažįsta augindami patys
Aleksandro Stulginskio universiteto Žemės ūkio ir maisto mokslo instituto doc. dr. Audronė Žebrauskienė teigiamai vertina tokias pastangas ir sako, kad vaikams patiems įsitraukus į daržovių ir žalumynų auginimo procesą, jų pažinimas tampa visiškai kitoks.
„Kiekviena daržovė yra įdomi, turinti savo istoriją, kilmę, maistines savybes ir vertę, tačiau, kad mažam vaikui šie dalykai būtų įdomūs, reikalingas artimas augalo pažinimas, pajutimas, tam tikra individuali patirtis. Dėl to patys augindami daržoves, vaikai gali ne tik daug ką apie jas sužinoti, bet ir lengviau pamėgti“, – sako A. Žebrauskienė.
Pasak doc. dr. A. Žebrauskienės, auginant daržoves vaikus labiausiai sudominti gali sėklų dygimo procesas.
„Išties labai gražu, kai mažos kilpelės ar daigeliai pradeda kaltis iš po žemės. Kitas vaikams patrauklus procesas – daigų, užsimezgančių ir bręstančių daržovių, laistymas bei, žinoma, pačių užauginto derliaus ragavimas. Stebėdami, kaip auga daigeliai, vaikai labai nori kuo greičiau paragauti savo augintų ir prižiūrėtų daržovių“, – pasakoja A. Žebrauskienė.
Savarankiškos daržininkystės pamokos
Doc. dr. A. Žebrauskienės teigimu, su vaikais šiltnamiuose galima auginti pačias įvairiausias daržoves, ankstyvą pavasarį pradedant nuo ridikėlių, salotų, krapų, špinatų, ar gražgarsčių.
„Savo šiltnamyje taip pat galima pasisodinti svogūnų sėjinukų arba atsiželdinti svogūnų laiškų iš ropelių. Vasarai galima pasisodinti pomidorų, agurkų, paprikų, melionų, taip pat braškių ar prieskoninių augalų. Iš esmės galima sodinti ir auginti viską, kas tik yra įdomu patiems vaikams, o tą sužinoti įmanoma kalbant bei kartu bandant auginti daržoves“, – sako A. Žebrauskienė.
Tiesa, A. Žebrauskienė pažymi, kad paprasčiausia yra užauginti trumpos vegetacijos daržoves – salotas, ridikėlius, špinatus, krapus. Jos užauga pakankamai greitai – per 30-40 dienų – todėl vaikai galėtų greičiau džiaugtis savo derliumi.
„Vaikams yra svarbi patirtis, todėl auginant daržoves, pravartu jiems parūpinti savas pirštines ir įrankius, kad mažieji galėtų įsivaizduoti esantys tikri daržininkai“, – sako A. Žebrauskienė.
Prekybos tinklo IKI socialinės atsakomybės projektas „Sodinčius“ vyksta nuo 2016 metų rudens. Projekto metu vaikų darželiams padovanoti ir įrengti dvidešimt šiltnamių, dar tiek pat pasieks šių metų nugalėtojus. Viso projekto metu vaikų darželiai lankėsi edukacinėse ekskursijose daržovių ir vaisių ūkiuose. Taip pat drauge su ikimokyklinio ugdymo pedagogais ir vaikų psichiatru Linu Slušniu parengta speciali vaikų sveikos mitybos ugdymo programą darželiams ir patarimų rinkinys tėvams.