Mamos pasakojimas apie kairiarankį vaiką

Mamos pasakojimas apie kairiarankį vaiką

10. Aug 2017, 12:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Pagal statistiką, devyni iš dešimties žmonių planetoje - dešiniarankiai. Tikimybė, kad dešiniarankiams tėvams gims kairiarankis vaikas - apie 2 proc. Jei mama ir tėtis kairiarankiai, tai tikimybė, kad gims kairiarankis - 50 proc. Jau žinoma, kad kairiarankystės genas, kurį 2007 metais atrado mokslininkas Klaidas Frenksas, perduodamas iš tėvo linijos.

Dalinamės vienos kairiarankės mamos istorija ir patirtimi.

Kaip auginti kairiarankį?

Aš kairiarankė. Mano tėtis taip pat toks buvo. Tačiau skirtumas tas, kad jis augo tokioje visuomenėje, kurioje bet koks nukrypimas nuo vienodos masės buvo laikomas nenormaliu, todėl buvo reikalaujama, kad į šį “nenormalumą” įsikištų tėvai, broliai, gydytojai, pedagogai ir pan.

Kadangi tėtis neatitiko tų normų, jį buvo bandoma “paversti dešiniarankiu”. Jis dabar kartais valgo ar rašo kaire ranka, bet jau priprato viską daryti dešine. Galiu tik įsivaizduoti, kaip jam tuomet buvo sunku ir kaip jį paveikė ta “egzekucija”.

Kai tapo aišku, kad aš kairiarankė (mama sakė, kad tai tapo pastebima, kai aš pradėjau imti žaisliukus kaire ranka), tėtis stojo mano pusėn.

Vaikų darželyje mus mokė teisingai laikyti stalo rankius: “Paimkime šakutę dešine ranka”. Aš atsidūriau akligatvyje. Viską papasakojau tėčiui ir jis kitą dieną pats nuėjo į darželį. Tėtis paprašė auklėtojų neišskirti kairiarankių vaikų ir nesistengti jų mokinti viską imti ar daryti dešine ranka. Jokio permokymo, juk kairiankystė - tai ne liga.

Taip aš tapau kairiaranke oficialiai. Nuo to laiko kasdien bandau įveikti mažas kliūtis, kurios atsiranda dešiniarankių pasaulyje. Todėl aš puikiai žinau, ką reiškia būti šiek tiek kitokiu.

Kada tampa aišku, kad vaikas kairiarankis?

Paprastai dominuojanti ranka pasireiškia jau nuo 7-9 mėnesių, bet procesas gali užsitęsti ir iki 2-3 metų. O būna ir taip, kad iki penkerių-šešerių metų vaikas puikiai naudojasi ir kaire, ir dešine ranka. Bet jei tėvai pastebi, kad vaikas pirmenybę skiria kairei rankai, nevertėtų kištis ir kažką keisti, geriau padarykite taip, kad vaiko pasaulis taptų gražesnis ir patogesnis.

Kaip tėvai gali padėti kairiarankiui vaikui?

Kairiarankiui reikalingi daiktai, kurie jo netrikdytų. Jam reikės žirklių kairiarankiams (patikėkite!), rašiklių, skirtų kairiarankiams (kad būtų patogu laikyti), gitaros ar kito instrumento kairiarankiams (jei mokosi groti) ir kitų daiktų. Norint suprasti, ko būtent reikia kairiarankiui vaikui, reikia atidžiai jį stebėti ir žiūrėti, kaip jis susitvarko su dešiniarankiams skirtais daiktais ir įsijausti į jo padėtį.

Auklėtojai, pedagogai vaikų darželyje ar mokykloje turi būti įspėti apie vaiko kairiarankystę. Jam reikia sėdėti taip, kad niekam netrukdytų sava ranka, kad šviesa kristų ant vadovėlių ar sąsiuvinio ne iš kairės pusės kaip dešiniarankiams, o iš dešinės. Visa tai smlkmenos, bet patikėkite - jos labai svarbios!

Kaip tinkamai reaguoti į kairiarankystę?

Visada atminkite, kad kairiarankiai skiriasi nuo dešiniarankių (ypač tai svarbu, jei abu tėvai dešiniarankiai). Nereikia apie tai nuolat priminti vaikui, pabrėžiant jo nepanašumą, išskiriant jį kitų iš kitų vaikų (nesvarbu, teigiama ar neigiama prasme). Tiesiog to neakcentuokite.

Taip pat nereikia nuolat klausinėti vaiko, ar patogu jam valgyti, rašyti kaire. Kartais mažiesiems kairiarankiams sunku gyventi tarp daugumos dešiniarankių, todėl visuomet skubėkite į pagalbą, jei to reikia. Kartais net sunku suprasti, kas dedasi toje mažoje galvelėje ir su kokiais sunkumais jis susiduria.

Kaip auga ir vystosi kairiarankis vaikas?

Kairiarankiai labiau pažeidžiami (trejų metų krizė sunkiau įveikiama ir ilgiau trunka), jautresni ir yra labiau kūrybingos sielos. Skiriasi nuomonės, kad kairiarankiai - talentingi iš prigimties. Tai ne visai taip. Mokslininkai teigia, kad kairiarankių sugebėjimai nėra įgimti, o įgyti, nes visą laiką jiems reikia prisitaikyti dešiniarankių pasaulyje, įveikti kliūtis, priimti sprendimus ir rasti išeitį. Taigi, kairiarankių smegenys, pasirodo, labiau išsivysčiusios.

Kokie užsiėmimai tinka kairiarankiams vaikams?

Kairiarankiai dažnai turi polinkį į meną: jie lipdo, piešia, karpo iš popieriaus, domisi muzika ir šoka. Kai kuriems kairiarankiams įdomi matematika, kitiems - biologija. Svarbiausias jų charakterio bruožas - smalsumas, žingeidumas, aistra žinioms, pažinimui. Nebijokite leisti kairiankiui vaikui lankyti kokios nors sporto šakos, pvz. teniso, sportinės gimnastikos, bokso, ledo ritulio, futbolo ar lengvosios atletikos.

Ar jūsų šeimoje yra kairiarankių, o gal jūs auginate tokį vaiką? Pasidalinkite patirtimi

saisai saisai 17. Aug 2017, 00:09

Ech, kad taip praktikoj kaip teorijoj. Ieškojome vaikui mokyklos. Visur klausinėjau, kaip padeda kairiarankiams, ar turi jiems tinkamų rašymo užduočių, ar reikia spec. priemonių. Mokytojos žiūrėjo akis išpūtę. Viena net pasakė, kad ir jos dukra kairiarankė, bet nieko - pasikankino ir priprato. O kad rūpintųsi, ar patogiai vaikas sėdi... Net mintis tokia nekyla. Reikės šviestis pačiai ir kalbėtis, derinti – kaip nemėgstu tokių dalykų.