Mama, kas tie vitaminai?

Mama, kas tie vitaminai?

13. Apr 2018, 07:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

“Valgyk, nes ten daug vitaminų”, - dažnai sakome vaikui, bet pamirštame, jog jis net nežino, kas tie stebuklingi vitaminai. Paaiškinkime savo atžalėlėms, kas jie tokie, kur būna ir ką naudingo mums duoda.

Vitaminai - kas tai?

Vitaminai ir mineralai yra naudingos medžiagos, dažniausiai randomos maiste. Kūnui jų reikia, kad jis normaliai vystytųsi, palaikytų gerą sveikatos būklę, neleistų susirgti, o mažiesiems - tam, kad sėkmingai augtų.

Paaugusiems vaikučiams galima paprastai paaiškinti, kad kiekvienas vitaminas ar jų grupė turi tam tikras “užduotis”. Pavyzdžiui - vitaminas D piene padeda kaulams, vitaminas A morkose - akims geriau matyti naktį, vitaminas C neleidžia susirgti, žaliuose lapuose esantys vitaminai B suteikia kūnui energijos.

Aptarkime su mažaisiais detaliau, kam jie skirti ir kur jų būna.

Aliejiniai ir vandeniniai

Aliejiniai

Yra dviejų rūšių vitaminai - tirpūs vandenyje arba riebaluose. Kai valgome riebaluose tirpstančius vitaminus, tuomet jie pasilieka mūsų kūne, ten “gyvena” ir laukia, kada mums jų prireiks. Jie ten gali būti kelias valandas, dienas ar net 6 mėnesius! Tokie yra A, D, E ir K vitaminai.

Vandeniniai

Vandenyje tirpstantys yra kitokie. Kai juos gauname, jų kūnas nepasisavina ir jie keliauja mūsų krauju, o kai nebereikia - pašalinami besišlapinant. Tokius vitaminus reikia papildyti kiekvieną dieną. Tai C ir B grupės vitaminai - B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), niacinas, B6 (pirodoksinas), folio rūgštis, B12 (kolobaminas), biotinas ir pantoteno rūgštis.

Dabar aptarkime pagrindinius mums reikalingus vitaminus.

Vitaminas A

Šis vitaminas turi didelę reikšmę mūsų regėjimui, o ypač naktį ar pavakare. Jis taip pat padeda matyti spalvas, saugo kūną nuo infekcijų ir gerina imuninę sistemą.

Kur galime jo gauti:

Oranžinės spalvos vaisiuose ir daržovėse (morkos, moliūgai, saldžiosios bulvės);

Kepenėlėse;

Piene, grietinėlėje, grietinėje;

Tamsiai žalios spalvos lapinėse daržovėse (špinatuose, kopūstuose, brokoliuose);

Kiaušinio trynyje;

Vitaminai B

Tai visa vitaminų grupė. Jie labai svarbūs metabolizmo procesuose - jie duoda mums energijos, pakelia nuotaiką. Vitaminai B svarbūs gaminant raudonąsias kraujo lasteles, kurios neša deguonį mūsų kūne. Kiekvienai kūno daliai reikia deguonies, todėl vitamino B darbas tikrai labai svarbus.

Kur galime jų gauti:

Nesmulkintuose grūduose;

Žuvyje ir jūros gėrybėse;

Vištienoje ir mėsoje;

Kiaušiniuose;

Piene, jogurte;

Žalialapėse daržovėse;

Pupelėse ir žirniuose;

Riešutuose;

Vitaminas C

Jis padeda mums palaikyti kūno tonusą, raumenų formą. Tai ypač svarbu kai įsipjaunate, susižeidžiate, nes žaizdos greičiau sugija. Vitaminas C saugo organizmą nuo infekcijų. Aišku, tai nereiškia, kad jūs tikrai tikrai neužsikrėsite, bet tai įvyks sunkiau.

Kur jo gauti:

Citrusiniuose vaisiuose

Braškėse

Pomidoruose;

Saldžiose raudonose paprikose;

Kiviuose;

Brokoliuose;

Kopūstuose;

Melionuose;

Vitaminas D

Jis svarbiausias mūsų kaulams, kurie bus stiprūs ir sveiki. Taip pat vitaminas D naudingas dantims. Būtent šis vitaminas padeda įsisavinti svarbų mineralą - kalcį. Šį vitaminą galime gauti ne tik su maistu, bet ir su saule - jis gaminasi odoje šviečiant spinduliams. Taip pat vitaminą D gauname ir su maistu.

Kur jo yra:

Piene;

Žuvyje;

Kiaušinio tryniuose;

Kepenėlėse;

Dribsniuose;

Vitaminas E

Tai tubūt sunkiausiai vaikams apibūdinamas vitaminas. Jis saugo organizmą nuo aplinkos poveikio, laisvųjų radikalų žalos, slopina žalingų medžiagų poveikį. Vitaminas E palaiko mūsų ląstelių stabilumą, itin svarbus raudoniesioms kraujo ląstelėms. Taip pat neleidžia susidaryti trombams.

Kur jo yra:

Grūduose;

Kviečių gemaluose;

Lapinėse žaliose daržovėse;

Augaliniame aliejuje (alyvuogių, saulėgrąžų)

Kiaušinių tryniuose;

Riešutuose ir sėklose;

Vitaminas K

Kada paskutinį kartą buvote įsipjovę? Turbūt kraujas nustojo tekėti po keletos akimirkų. Ir visa tai tik dėka šio vitamino. Vitaminas K padeda ir sulūžus kaulams, gerina mūsų raumenis, didiną atsparumą infekcijoms.

Kur jo yra:

Žalialapėse daržovėse;

Piene, jogurte, svieste;

Brokoliuose;

Sojų pupelėse:

Žemuogėse;

Bulvėse;

Šermukšniuose;

Tikimės, kad mistinis žodis “vitaminai” šiek tiek vaikui paaiškėjo. Kitą kartą, kai vaikui bandysite įsiūlyti žuvies, galėsite aiškiai papasakoti, kad jos suvalgius, jo dantukai ir kaulai bus tvirtesni ir sveikesni.

Ar dažnai su vaikais kalbate, kas sveika valgyti, kur yra vitaminų ir pan.?