Ką žaisti lauke vasarą: idėjos laisvalaikiui su vaikais

Ką žaisti lauke vasarą: idėjos laisvalaikiui su vaikais

14. Jun 2018, 08:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Vasara – mėgstamiausias vaikų metų laikas, kai daug laiko galima praleisti lauke, o kiemas tampa atskiru nuotykių pasauliu. Tačiau net išradingiausiems vaikams ir jų tėvams kartais pritrūksta laisvalaikio idėjų, o ir aplinka ne visur būna pritaikyta vaikams. „Šiaurės licėjaus“ ugdymo vadovė Lina Kilčiauskaitė pastebi, kad raktas į turiningą vasarą slypi sugebėjime į mus supančią aplinką pažvelgti kitaip. Tuo tarpu nuo kada vaikus jau galima palikti kieme žaisti savarankiškai, komentuoja advokatas Karolis Rugys.

Veikla pagal vaiko poreikius

Pasak ugdymo vadovės L. Kilčiauskaitės, tiek renkantis veiklas lauke, tiek patalpose, vienas svarbiausių veiksnių – vaiko raida ir jo amžius. Ieškant papildomų idėjų, tėvai neturėtų nuvertinti natūralaus vaikų smalsumo. Atsižvelgus į tai, kas vaikus domina kiekvieną dieną, galima sukurti vasaros užimtumo planą bei sugalvoti temų naujoms ir ugdančioms veikloms. 

„Kartais pamirštame, kad mus supanti aplinka ir gamta – tai tarsi didelis muziejus, kuriame daugybė nematytų ar nepažintų dalykų. Išėję į kiemą su vaikais galite stebėti, eksperimentuoti, tyrinėti ir kaskart iš naujo atrasti gamtos slėpinius. Tai padaryti padės paprastas padidinamasis stiklas ar žiūronai – kartu su vaikais iš arčiau pažvelkite į augalus ir gėles, stebėkite paukščius ir kurkite apie jų keliones istorijas. Tai ne tik puiki pramoga, tačiau ir maža gamtos pažinimo pamokėlė. Tokias veiklas jau spėjo pamėgti „Šiaurės licėjaus“ stovyklos dalyviai“, – sako L. Kilčiauskaitė.

Pasak ugdymo vadovės, per mažai laiko lauke leidžiantys vaikai turi mažesnes galimybes ugdyti socialinius gebėjimus. Be to, pastebėta, jog ilgainiui tokie vaikai susiduria su fizinės bei emocinės sveikatos vystymosi sunkumais. Laisvalaikis ir mokymasis lauke skatina ne tik vaikų aktyvumą ir smalsumą, kaip teigia L. Kilčiauskaitė, lauke nėra instrukcijų, taisyklių ar surūšiuotų žaislų, todėl tokioje aplinkoje vaikai greičiau tampa savarankiškesni.

Visgi, „Šiaurės licėjaus“ ugdymo vadovė pastebi, kad žaidžiant su vaikais labai svarbu, jog suaugę netaptų žaidimo lyderiais. Jiems tereikia užvesti vaiką ant kelio ir leisti jam savarankiškai priimti sprendimus – tokiu būdu bus ugdomas jų kūrybiškumas, o vaikas taps iniciatyvesnis.

„Vienas iš klasikinių, tačiau vis dar labai populiarių žaidimų – lobio ieškojimas. Paslėpkite smėlyje keletą nedidelių daiktų, kuriuos vaikui reikės surasti. Žinoma, prieš tai pažymėkite teritoriją, kurioje ieškosite lobio. Leiskite jam improvizuoti ir džiaugtis kūrybine laisve“, – pasakoja L. Kilčiauskaitė.

Susikurkite asmeninę žaidimų erdvę

Net jeigu lauke nėra vaikams pritaikytos aplinkos ar žaidimų aikštelės, L. Kilčiauskaitė siūlo veiklą susigalvoti patiems. Išėjus į kiemą verta pasiimti kreideles ar kitas spalvinimo priemones ir susikurti asmeninę žaidimų aikštelę. Galima spalvoti ant asfalto, pririnktų akmenukų ar ant paprastų baltų lapų, atsineštų iš namų. Svarbiausia šią veiklą perkelti iš kambario į lauką.

Pasak jos, net nuvykus poilsiauti prie vandens telkinio, verta sumąstyti papildomų veiklų nei vien maudynes. Nors dauguma vaikų mėgsta dūkti vandenyje, tačiau čia juos tenka atidžiau prižiūrėti ir pasirūpinti, jog jie nesušaltų ir padarytų pertrauką.

„Jeigu norite, kad vaikas bent trumpai pabūtų šalia jūsų ir sušiltų krante, padėkite jam statyti smėlio pilį, pastatykite vabalų viešbutį ar supinkite gėlių vainiką. Taip pat galite suorganizuoti bėgimo, futbolo ar šlapio tinklinio varžybas. Vaikai vis dar mėgsta klasikinių popierinių lėktuvėlių arba laivelių plukdymo varžybas. Muilo burbulų pūtimas – dažno suaugusiojo vaikystės žaidimas, todėl net ir pats aktyviausias vaikas kurį laiką nurims, jei pasiūlysite šią veiklą. Juolab, kad ji nereikalauja daug pastangų – burbulų skystį galite pasigaminti namuose“, – pasakoja L. Kilčiauskaitė.

Vasarą vaikams yra siūloma nemažai organizuotos veiklos: įvairūs žygiai, renginiai, išvykos ir, žinoma, stovyklos. Pastarosios – ypač populiarios, kadangi padeda praturtinti vaikų kasdienybę. L. Kilčiauskaitė sako, kad stovyklos yra puikus vasaros leidimo būdas, nes jose vaikas ne tik ilsisi, tačiau taip pat išmoksta daug naujų dalykų. 

20180604173824-16476.jpg

Ar galima vaiką palikti vieną lauke?

Tėvai ne visuomet turi laiko žaisti kartu su vaikais, o vasarą didžiausias galvos skausmas – su kuo palikti mažuosius. Apie tai, nuo kokio amžiaus vaikus jau galima palikti žaisti ir užsiimti savarankiškai, komentuoja teisininkas, advokatas Karolis Rugys. Jis pastebi, kad tėvų vieni palikti vaikai gali nukentėti tiek lauke, tiek namuose. Net ir mokyklinio amžiaus vaikai dar negali tinkamai įvertinti savo jėgų, neturi didelės patirties ir nėra tokie atsargūs, kaip suaugusieji. 

Šiuo metu Lietuvoje galiojantys teisės aktai nenumato jokių apribojimų ar konkrečių reikalavimų dėl vaikų palikimo namuose vienų. Kai kuriais atvejais tėvams gali būti taikoma tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė už vaiko nepriežiūrą, tačiau šios priemonės – kraštutinės. Todėl patiems tėvams būtina įvertinti, kada vaiką savarankiškai išleisti žaisti į kiemą ar, išvykus su reikalais, palikti vieną namuose, bus saugu, ar verčiau nerizikuoti ir rinktis vaikų laisvalaikį organizuojančią įstaigą.

Nustatyti amžių, kada galima pasikliauti vaiko savarankiškumu nėra lengva. Sudėtinga nustatyti bendrą vaiko amžiaus ribą, nuo kurios jis galėtų būtų paliktas vienas namuose, arba žaisti vienas lauke, kadangi vaikai skiriasi tiek savo brandos, tiek ir savarankiškumo lygmeniu. Pavyzdžiui, vienas dešimtmetis yra pakankamai subrendęs bei gali savimi pasirūpinti, o kitas to padaryti nesugebėtų. Ši pareiga ir yra priskiriama tėvams, kurie gali geriausiai įvertinti savo vaiko savarankiškumo lygį. Todėl nereikėtų pamiršti, kad atsakomybė už vaikų priežiūrą ir gerovę pirmiausia tenka tėvams“, – pasakoja K. Rugys.

Todėl, nors vasaros stovyklos populiariausios mažiausių vaikų tarpe, tačiau net ir vyresniam vaikui leisti laiką su organizuota veikla, kurią rengia oficiali tam teisę turinti įstaiga, yra saugiau negu likti vienam namuose ar kieme be suaugusiųjų priežiūros. 

Nors atostogos jau įsibėgėjo, vasaros stovyklos išbandyti nespėję vaikai vis dar gali prisijungti prie Šiaurės licėjaus tyrinėtojų komandos. Rugpjūčio mėnesį vyksiančios stovyklos metu vaikai galės ne tik drauge leisti laisvalaikį, bet ir tapti pasaulio tyrinėtojais, susipažinti su įdomiąja žemynų istorija ir pažinti skirtingas kultūras.