Žolininkė Rasa: „Nėra vienos stebuklingos žolelės“

Žolininkė Rasa: „Nėra vienos stebuklingos žolelės“

10. Mar 2016, 12:00 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

Mamyčių klubo mamos susitiko su „Rasoklė“ žolininke Rasa Subačiene, kuri organizuoja žoliavimus po pievas, moko pasigaminti ar siūlo įsigyti žolelių arbatas, hidrolatus, sirupus. 

Dalinamės seminaro metu išsakytomis mintimis. Kaip mamos ir Rasa juokavo, jog šis susitikimas tik įžanga kalbėti giliau ir plačiau apie žolelių naudą, savybes, žoliavimo ypatumus. 

 Kada rinkti žoleles?

Egzistuoja mitas, kad žoleles sveikatinimui ir džiovinimui galima rinkti tik iki Joninių. Išties, taip nėra, nes kai kurios pražysta tik po šios šventės. 

Pagrindinė žoliavimo taisyklė – jeigu dar nėra žalumos, tuomet naudoti šaknis, nes ten kaupiasi visos naudingosios medžiagos. Kai prasikala pirmieji lapai, augalas susitelkia į jų auginimą ir tada naudingiausia žaluma. O kai pražysta - tuomet rinkti žiedyną su žole ar vien žiedus, priklausomai nuo augalo. Kai augalas subrandina sėklas, nužydi, rinkti jo nebeverta, nebent jums reikia sėklų arba vėlyvą rudenį galite kasti šakneles.

 20160310113634-98198.jpg

Kaip jas džiovinti? 

Surinktas žoleles džiovinkite vietoje, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Taip pat nedėkite per daug storo jų sluoksnio, nes pradės juoduoti, pelyti ar pūti. Patalpa turi būti gerai vėdinama ir sausa. 

Taip pat džiovinkite kuo mažiau smulkintas, nes kuo mažesnėmis dalelėmis padalintas augalas, tuo greičiau išgaruoja veikliosios medžiagas. Geriausia susismulkinti prieš pat vartojimą. 

Kur laikyti?

Išdžiovintas žoleles dėkite į popierinius maišelius ir būtinai nepamirškite etikečių! Arbatą, kurią tuo metu vartojate, galite supilti į stiklinį indą. 

Idealiausia būtų surinktas žoleles suvartoti iki kito sezono, nors daugumą augalų galima naudoti ir ilgiau. 

20160310113823-68470.jpg

Alergijos testas

Šiais laikais kai tiek daug alergiškų vaikų ir suaugusių. Todėl Rasa pataria prieš vartojant žolinius preparatus atlikti alergijos testą. Padarykite arbatą tokią, kokią žadate vartoti patys ar duoti vaikams ir patepkite ja riešo vidinę pusę. Palaukite parą - jeigu neišberia, neparaudonuoja, galite ragauti. 

Kaip gaminti žolelių arbatą?

R. Subačienė pataria naudoti ne elektrinį plastikinį, bet nerūdijančio plieno ant kaitlentės dedamą arbatinį. Užkaitinkite vandenį iki 85-90 laipsnių ir tada užpilkite žoleles. Net jeigu neturite termometro, labai lengva nustatyti, kada vanduo užvirs iki šios temperatūros - į paviršių pradeda kilti nedideli, perlo didumo burbuliukai. Jeigu plikant žoleles vanduo yra 100 laipsnių, daugelis naudingųjų medžiagų sunyksta.

Todėl ir medų geriau valgykite užgerdami arbata, o ne tirpindami karštoje arbatoje.

Šviežių žolelių arbatai reikės daugiau nei džiovintų, nepamirškite jų šiek tiek pasmulkinti.

 20160310113652-61372.jpg

 

Kokias žoleles vartoti? 

Nėra vienos žolelės, kuri stebuklingai pagydytų. Jas reikia vartoti kuo įvairiasnes ir labiau profilaktiniais tikslais. R. Subačienė pataria pasigaminti dviejų savaičių arbatos mišinį - įberti to, ko tuo metu reikia ar norisi į stiklinį indą ir naudoti, kaip pagrindinę šeimos arbatą. Ją išgėrus - pasigaminti mišinį iš kitų žolelių. 

Profilaktiniais tikslais negalima ilgiau nei dvi savaitės vartoti vienos žolelės. 

Keletas idėjų, ką galima vartoti:

 • Dilgėlė turi priešalerginių savybių, tad dilgėlių sultimis galima patepti vaikui nosies šnerves priešalerginei slogai lengvinti.
 • Vingiorykštė (nuotraukoje žemiau) yra augalas iš kurio buvo išskirti salicilatai – pagrindinė aspirino sudedamoji dalis. Jeigu aspirinas neigiamai veikia skrandį, vingiorykštė savyje turi junginių apsaugančių skrandžio gleivinę. Šis augalas padeda vaikams nuo viduriavimo. 
  20160310113711-52147.jpg 
 • Mums įprasti čiobreliai, liepų žiedai, ramunėlės, melisos yra stiprios žolelės, kurių nereikėtų vartoti vienų ilgą laiką. 
 • Liepžiedžiai turi augalinių hormonų, todėl bręstančioms mergaitėms gali paskatinti brendimą. Netinka ir nėštumo metu. 
 • Nėštukėms nerekomenduojama nuolat gerti ir čiobrelių, raudonėlių.
 • Netrukus sužaliuos beržų lapai (nuotraukoje žemiau). Jie naudingi norinčioms išvalyti organizmą ar net sulieknėti, nes antpilas skatina medžiagų apykaitą. Netinkama sergantiems lėtinėmis inkstų ligomis.
  20160310113808-44962.jpg 
 • Kiaulpienių šaknys (nuotraukoje žemiau) yra puiki profilaktinė priemonė prieš krūtų vėžį. Sudžiovintus šaknų gabaliukus valgykite lyg riešutus - kasdien po saujalę. 
  20160310113736-79760.jpg 

Primename, kad visi patarimai yra rekomendacinio pobūdžio ir dėl jų savybių reikia tartis su gydytoju ar fitoterapeutu.

Plačiau apie žoleles, žoliavimo užsiėmimus - www.rasokle.lt

20160309162141-31758.jpg