Žindymas Lietuvoje vis dar apgaubtas mitais

Žindymas Lietuvoje vis dar apgaubtas mitais

02. Aug 2010, 00:00

Žindymo tema Lietuvoje išlieka aktuali: žindymas vis dar apgaubtas mitais ir neteisingomis nuostatomis, žindančios mamos ne visada sulaukia paramos, o sutrikusi visuomenė nežino, kaip reaguoti į prekybos centre ar Seime žindomus kūdikius.

 

Daugybė mokslinių tyrimų pagrindžia žindymo naudą mamos ir vaiko sveikatai. Apie žindymo ekonominę naudą Lietuvoje jau buvo rašyta, tačiau ši sritis nesulaukia pakankamo šalies žinybų dėmesio, o Mama-mamai savanorės, 10 metų pašventusios konsultacijoms, darbuojasi vienos.

 

Žindymo skatinimo veikla užsiimanti organizacija Pradžių pradžia mano, jog tokia nepalanki situacija Lietuvoje susiklostė dėl to, kad mes neturime vieningos žindymo politikos, kuri būtų keliama valstybės lygiu. Kad žindymu verta rūpintis, įrodo Skandinavijos, JAV ir kitų šalių praktika bei paskaičiavimai.

 

Lietuvoje Mama-mamai konsultantėmis gali tapti moterys, turinčios asmeninės žindymo patirties, išklausiusios specialius kursus, gebančios vadovauti grupei, išklausyti ir suteikti reikiamą informaciją kitoms moterims. Moterų, kurios jau tapo konsultantėmis ir sukaupė daug patirties, mintys išties įdomios:

 

Mama Virgilija, 3 vaikų mama, ikimokyklinio ugdymo specialistė: Tampi mama ir supranti, kad nebenori būti kažkam patogi.


„Gimdyvės aplinka nėra palanki žindymui. Raginimai primaitinti mišinėliais, duoti čiulptuką ar girdyti arbatėlėmis trikdo išimtinai žindyti nusiteikusią mamą. Dažnai iš gimdymo namų grįžusią šeimą supa nepalanki aplinka: nežindžiusios draugės, taip pat nežindžiusios anyta ir mama, netolerantiški arba neturintys pakankamai žinių vizituojantys medikai.

 

Žindymo pradžia gimdymo namuose retai būna palanki. Mokslo tyrimais įrodytas, bet Lietuvoje mažai gvildentas ryšys tarp žindymo ir gimdymo. Pirmų savaičių po gimdymo sunkumai gali būti medikamentinio gimdymo pasekmė. Cezario operacija, skatinamieji ir nuskausminantys vaistai gali lemti naujagimio vangumą, nenorą žįsti, krūties atsisakymą, o gimdyvė jau 2–3 parą po gimdymo patirs kritines krūtų būkles.

 

Žindymas vis dar apgaubtas mitais ir stereotipais. Labiausiai trūksta informacijos apie atjunkymą. PSO duomenimis ir mokslo tyrimais pagrįsta rekomendacija – žindyti vaiką iki 2 metų ir ilgiau, kol mažylis pats atsisakys.

 

Lietuvoje dar labai mažai mamų natūraliai ir be jokio spaudimo atjunko vaikus. Dažniausiai tai vyksta prieš vaikų norą: mama išeina miegoti į kitą kambarį, griežtai nutraukia žindymą, išvažiuoja kur nors kelioms dienoms, pasiūlo čiulptuką, buteliuką.

 

Žindymui nutraukti apstu argumentų, vienas populiariausių, kad vaikas esą ramiau miegos, nes nebeieškos nusiraminimo prie krūties. Tačiau turime suprasti, jog verkdamas, norėdamas dažniau žįsti, vaikas siunčia signalus. Jei į vaiko signalus mama nereaguoja, jis tiesiog nustoja juos siųsti.

 

Mūsų vaikai yra unikalios būtybės, kaip ir visi homo sapiens jie sugeba prisitaikyti. Mes, ikimokyklinio ugdymo specialistai pastebime, jog daugėja tokių „prisitaikiusių“ vaikų, kurie atėję į darželį, atsipalaiduoja ir tarsi grįžta į tą vaikystės etapą, iš kurio buvo ne savo valia išvaryti. Pavyzdžiui, kol bendraamžiai vedžioja pirmąsias raides, toks vaikas gali gulėti ar suptis embriono pozoje su pirštuku burnoje.

 

Priemonių ir metodų, kaip atjunkyti – gausybė, tačiau retai kur rasite informacijos, kad atjunkymo pabaigoje motinos pieno sudėtis tampa artima priešpieniui, tai tarsi paskutinė imunizacija ir apsauga vaikui, kurią suteikia motina Gamta, palydėdama mažylį savarankiško gyvenimo link. O ar daug kas gali motyvuoti pasimetusią mamą, kaip tęsti žindymą, išspręsti jos problemas? Ar kas kalba, kaip sunku pačiai mamai, ne vien kūdikiui, gedėti po priešlaikinio nujunkymo?

 

Jaunai mamai tenka spręsti dilemą: paklusti aplinkinių spaudimui, ar įsiklausyti į vaiką ir savo intuiciją. Tampi mama ir supranti, kad nebenori būti kažkam patogi. Ilgą žindymą ir gražią motinystę laimi tos motinos, kurios nebijo atrodyti negražiai ar nepatogiai prieš aplinkinius.“

 

Mama Asta, 2 vaikų mama, visuomenės sveikatos priežiūros studentė: Žindymo palaikymas JAV ir Lietuvoje kardinaliai skiriasi.


„Turiu patirties ir galimybę palyginti, kaip žindymu rūpinamasi JAV ir Lietuvoje. Manau, kad žindymo sėkmę lemia 3 pagrindiniai veiksniai: motinos motyvacija, sveikatos priežiūros įstaigų pagalba žindyvei ir visuomenės palaikymas. JAV šie veiksniai vystosi apylygiai, o štai Lietuvoje sveikatos priežiūros sistema šiuo požiūriu yra visiškai apleista.

 

Konsultuojant mamas, susidaro gan niūrus paveikslas. Matyti, kad didžiausia žala žindymui padaroma jau pačioje pradžioje, gimdymo namuose: naujagimiui ir gimdyvei gulint kartu, nepasidomima, kodėl vaikas ištisai miega, motinoms nesuteikiama paprastos informacijos, o per 3 paras, praleistas gimdymo namuose, niekas iš personalo taip ir nepasižiūri, ar teisingai kūdikis apžioja krūtį, ar taisyklinga žindymo padėtis. Dėl netaisyklingos padėties atsiranda ankstyvos spenelių traumos, po kurių mamos nebenori žindyti.

 

Galima būtų pastiprinti žindymo pozicijas Lietuvoje, įtraukiant žindymo ir laktacijos temas į visų būsimų medikų ruošimą. Šios temos aktualios ne tik ginekologijos ir akušerijos specialistams.

 

Stomatologams trūksta žinių interpretuojant žindomų vaikų karieso, trumpo liežuvio pasaitėlio problemas, pediatrus pakeičiantys šeimos gydytojai neturi reikiamų žinių apie laktaciją, žindymą ir kūdikio svorio priaugimą, o alergologams ir visiems kitiems vaikų sveikatos priežiūros specialistams trūksta žinių ne tik apie žindymą, bet ir elementarios tolerancijos".

 

Mama Daiva, 3 vaikų mama, medikė, tarptautinė žindymo ir laktacijos valdymo konsultantė: Poliklinikose vyksta žindymo motyvacijos žlugdymas.


„Mamos kreipiasi į žindymo konsultantus įvairiais klausimais, keletas jų nuolat kartojasi – tai krūtų būklės („nugriaužti“ speneliai, mastitas) ir neteisingas priaugto kūdikio svorio interpretavimas. Matau, kad medikams labai trūksta tolerancijos ir supratimo, kad pagimdžiusios mamos dėl hormonų pokyčių yra labai jautrios, todėl net intonacija ir žodžių parinkimas yra svarbūs. Tarkim, gydytojo pasakymas, jog kūdikis priaugo „tik 500 g“ arba „net 500 g“ gali būti lemtingas mamos nusiteikimui tęsti žindymą.

 

Medikas visada yra autoritetas, jo nurodymų mama laikosi, tačiau Lietuvoje jau klostosi situacija, kai mamos yra labiau apsiskaičiusios ir turi svaresnių, mokslo įrodytų žinių nei jas aptarnaujantys apylinkės medikai. Šiems ypač būdingas noras apsidrausti: jei kūdikis mažiau priaugo svorio, vietoje paskatinimo dažniau žindyti mamai pasiūloma primaitinti vaiką mišinėliais. Kitas medikų apsidraudimo pavyzdys – vaistai žindyvei: preparato anotacijoje dažniausiai būna parašyta, kad žindyvei vartoti negalima, tad medikai eina lengviausiu keliu siūlydami nutraukti žindymą.

 

Tačiau daugeliu atveju pasidomėjus vaisto veikimu paaiškėja, jog jis yra suderinamas su žindymu. Kartais užtektų pasidomėti, kokio amžiaus žindomas vaikas: tarkim, vyresni nei 1 metų vaikai žinda rečiau, tad tarpuose tarp maitinimų vaistą vartoti galima.

 

Pagaliau ir vaisto vartojimo trukmė yra svarbi – jei vaistai paskirti vartoti 5 dienas, žindanti mama gali periodiškai nusitraukinėti pieną, taip išsaugodama laktaciją, o vėliau vėl tęsti žindymą. Tačiau tokio paaiškinimo iš medikų žindyvės negauna, todėl vaisto paskyrimas dažnai tampa verdiktu nutaukti žindymą.

 

Klostosi gan paradoksali situacija – mamos ieško informacijos, šviečiasi, dalinasi patirtimi ir sukaupia daugiau žinių ir argumentų nei medikai. Tai teikia viltį, kad medikų stovykloje bus pokyčių ir galimybė tobulėti bus išnaudota.

 

Mama mamai neatlieka sveikatos priežiūros profesionalų funkcijos, tačiau būdamos arti mamos, patyrusios panašias situacijas, jos sugeba daugeliui žindančių moterų sustiprinti pasitikėjimą savimi. Todėl medikų ir mama mamai grupių bendradarbiavimas turėtų atnešti gerų rezultatų.“

 

 

Daiva Šniukaitė, VšĮ „Pradžių pradžia“ steigėja, konsultantė: Ne pinigų reikia, o daugiau bendradarbiavimo.


„2001 metais baigusi La Leche League International (LLLI) žindyvių savitarpio pagalbos grupių administratorių mokymus, siekiu, kad grupelės Mama-mamai steigtųsi ir plėtųsi tinkama linkme ir lygiu. Koordinuojant svarbu užtikrinti, kad tai nebūtų tik grupelės moterų „pasiplepėjimai“ ir subjektyviai interpretuojamos žindymo situacijos.

 

Todėl saugome vardą Mama-mamai, o grupių vadoves ne tik atrenkame ir apmokome, bet ir keliame reikalavimą nuolat gilinti žinais. Kad ir kaip žiūrėtume į žindymo palaikymą, visa tai sudaro individualūs atvejai, reikalaujantys betarpiškumo ir šiltesnio kontakto, todėl konsultantų Mama-mamai turime beveik visuose Lietuvos rajonuose ir jų skaičių bei kvalifikaciją nuolat auginame.

 

Visą Lietuvą apimantis konsultantų tinklas – ne vienerių metų darbas. Viena kitą gerai pažįstame, nors kai kurios konsultantės yra medikės, bet turime gražią tradiciją prie vardo pridėti titulą „Mama“: mama Aldona, mama Jolanta, mama Jūratė...

 

Ne visų konsultančių telefonus skelbiame, kai kurios atsakinėja į klausimus tik raštu arba konsultuoja tik tam tikrais žindymo klausimais. Pasitaiko, kad laikinai nutraukia savanorystę – gimdo, mokosi, augina vaikus, dirba. Besikreipiančios mamos visuomet gali likti anonimais, o tai leidžia būti atviresnėms.

 

Esame šalis, neturinti didelių išteklių, todėl turėtume daugiau domėtis kitų šalių patirtimi. Mama-mamai visame Pasaulyje pripažįstama kaip pati pigiausia ir efektyviausia žindymo skatinimo priemonė. Žindymui palaikyti Lietuvoje ne pinigų trūksta, bet paprasto bendradarbiavimo tarp institucijų ir vietos bendruomenės. T

 

Tarkim savivaldybės, seniūnijos ar poliklinikos galėtų leisti naudotis savo patalpomis, juolab kad daugelis šių institucijų vakarais ištuštėja, tad nedarbo laiku jose galėtų rinktis mamų grupelės. Tiek nedaug reikia, kad vieni kitiems padėtume.“


DĖMESIO! Kūdikius krūtimi maitinančios mamos, jei turite klausimų žindymo tema - kodėl, kas ir kaip - rašykite redakcijos e-paštu: redakcija@mamyciuklubas.lt ir žindymo specialistai būtinai atsakys.

04. Aug 2010, 00:33

Mano pupa iki 1 m ir 4 men valge pagrinde pieneli, kai nutraukiau dienini maitinima pradejo valgyt ir kita maista, bei gerti arbata. Pupai 1 m ir 7 men pastebejau, kad pieno praktiskai nera, tai nutraukiau ir naktinius zindimus, nes valgydavo dar 3-4 kartus. Dabar jau pora savaiciu ismiega visa nakti 😀 Pagaliau galim pamiegoti 😀
As tik uz maitinima krutimi, bet tikrai ne iki mokyklinio amziaus...

03. Aug 2010, 23:23

manoji nuo 2 men nakti nebevalge.O db vel karta keliasi.Bet jei daugiau prabunda tada neduodu valgyti, kad neiprastu.Uzmiega su soske😀tikrai nenoreciau 4 kart keltis per nakti😉

03. Aug 2010, 22:48

indrex, tie 3-4 kartai naktinio maitinimo tai: vienas pries naktini miegeli, vienas (kartais du) nakti ir vienas ryte. Nieko cia tikrai baisaus, miego man pakanka. Ir nepasakyciau, kad likes tik ciulpimo refleksas. Uzvalgom mes nakti kaip reikiant. Ryte pampersas daznai buna neatkeliamas. Vakare vaikas negeria vandenuko, tai reiskia, kad pamperse atsiduria nakti suvalgytas pienukas.

tifer tifer 03. Aug 2010, 17:34

indrex,matai kiekvienas vaikas skirtingai,vieni ismiega nuo triju men,visa nakti kitiem dar ir virs metuku reikia kruties.maniskis irgi 1m.2men.tai buna kad irgi kelis kart per nakti keliasi,kartais tik karta.ir viskas cia normalu,mazyliui reikia ne tik pienuko,bet ir mamos artumo jausmo,kuri gauna zisdamas.raimonda,o dantukam kenkia kai is buteliuko geria(net vadinasi buteliuko kariesas), o nuo kruties nebus bedu su dantukais😀

03. Aug 2010, 15:40

Tie daktarai pas mus kad tik greiciau misinuka isiult. As asmeniskai su pirma dukryte labai greit pasidaviau ir is daktaro jokio palaikimo kad tu maitink nesulaukiau. Pries 4 menpagimdziau antra dukryte ir kolkas maitinu pat ir taip bus tol kol ji to nores neklausysiu aplinkiniu nuomones man svariausia vauko gera savijauta ir vyro palaikimas. Negaliu paskyti kad tie menesiai lengvi buvo pradedant gimdimu po kurio dukryte atsidure renimacijoja, veliau operacija kuria man atliko kai vaikui buvo 1.5men kol gulejau ligonineja dukryte valge misinuka o nas kantrei kas 2 val nusitraukinejau pienuka rankomis nesvarbu kad skaudejo pjuvio vietas, stengiausi del savo mazyles. Dabar jau viskas uzsimirso. pakeitem seimos gyditoja kuris palaiko mane ir skatina maitinti dukryte is jos suliaukiu reikiamos informacijos man rupimais klausimais. Beto kaip sakiau dukrutei 4men ji jau nebesikeltu naki bet va guditoja siulo bent viena karteli ja pazadint ir pamaitint nes pas mane pienuko yra tiek daug , ir pataria del to kad nesigautu uzdegimas... BEJA NORIEU PADEKOTI SIAULIU MOTERS IR VAIKO KLINIKOS DARBUOTOJAMS UZ PALAIKIMA IR GERA ZODI O LABIAUSIAI NORIU PADEKOTI MAITINIMO KONSULTANTEI .

03. Aug 2010, 14:00

nieko cia normalaus redvelt man daktare sakydavo kad jau 3 men neturetu keltis o cia metu as isprotec

03. Aug 2010, 13:03

nakty vaikui valgyt nebereikia daug anksciau negu net nuo metu,lieka tik ciulpimo refleksas,nera gerai nakti maitint ar saldzia arbata duot,sugadinami vaikui dantys...

03. Aug 2010, 09:07

indrex, tai visiskai normalu.

03. Aug 2010, 08:52

1 metu vaias nakt valgo 3-4 kartus???? nu uzuojauta tau...

02. Aug 2010, 23:50

Mums 1 m. ir beveik 2 mėn. Vis dar sūnelį maitinu krūtimi. Tiesa žindymų skaičius jau labai sumažėjęs, valgom tik naktį apie 3 -4 kartus, dieną jau pienuko nebereikia.
Šiuo pasiekimu labai didžiuojuosi, nes nuėjau vargo kelius, beveik tikrą pragarą... Ir labai gailiuosi, kad apie tokį susibūrimą kaip "mama-mamai" išgirdau tik dabar. Matyt pirmuosius mėnesius būčiau išgyvenusi lengviau. Nes tik pagimdžius (buvo panaudoti skatinamieji vaistai) vaikutis visai neėmė krūties. Gimdymo namuose į prašymus padėti atsimušdavau kaip į sieną - vaikas neima krūties? Ai, tai jūsų speneliai blogi, nieko tokio, tuoj sumaitinsim giukozės. Neužteko gliukozės? Duosim mišinuko... Grįžom iš ligoninės, vaikas per didžiausius riksmus ir ašaras KAŽKĄ nusiurbia iš krūties. Bet kol įsiūlau krūtį rėkdinu vaiką apie porą valandų. Ir taip visą savaitę. Vyras pirmas neišlaiko įtampos. Susibaram juodai, vyras trenkęs durimis išvažiuoja pirkti mišinuko, bliaunam kartu su vaiku... Bet staiga normaliai pavalgom! Skambinu vyrui, mišinuko nepirk, pavalgėm. Taigi po savaitės kančių vaikutis pradėjo siurbti pienelį. Iš tos laimės, kad nors kažkaip paima krūtį, duodavau ją bet kaip, nors ir žinojau, kokia turėtų būti tinkama žindymo padėtis. Aišku tai privedė iki žiauriai nugraužtų spenelių. Kiekvieno maitinimo laukdavau siu siaubu. Įsikibdavau nagais į sofą, sukąsdavau dantis, ašaros kapsėdavo kaip pupos. Turėjau užsibrėžusi terminą - 4 mėnesiai. Jei ir toliau bus tokia kančia, nutrauksiu žindymą, nes matyt vaikui nereikia tokios išsikankinusios mamos. Ir labai džiaugiuosi, kad po maždaug 2,5 mėn. atėjo tikrasis žindymo malonumas, nebe kančia 😀
Taip su mamytės pieneliu sėkmingai ištraukėm virš metų. Esam labai stiprūs ir sveiki, per šiuos metus nei karto rimtai nesirgom, vos vieną kartą suslogavom.
Labai suintrigavo konsultantės mamos Virginijos mintys apie atjunkymą. Kadangi mums matyt neišvengiamai artėja atjunkymo periodas, būtų labai įdomu daugiau sužinoti šia tema. Kaip tai padaryti, kada geriausiai ir t.t. Gal MK galėtų šią temą labiau paplėtoti? Būtų labai didelis ačiū 😀

02. Aug 2010, 23:08

Maitinau iki 5 men bet p to kiek bedaviau vistiek eme mazeti ir vsaj dingo...

02. Aug 2010, 22:51

sveikos.as savo lelyte pienuku maitinau tik iki 1men.poto prasidejo bedos su krutim ir nepadejo net gydytojai,gal ne tiek nepadejo kiek nenorejo.per kucias nuvaziavau i gimdymo namus su 40temperatura,kairej kruti uzsistovejo pienas.as gydytojom pasakiau,bet jos mane apramino pasakiusios kad krutis sveikos.paeme kraujo.kraujas parode kruties uzdegima tai iki 3val.nakties pragulejau po lasaline.taip ir joss neismasazavusios man kruties paleido namo.dar tris dienos laikesi 40laipsniu temperatura ir poto vaikas atsisake kruties.tiesiog jam buvo per sunku,o gal is tingejimo zisti kruti.

02. Aug 2010, 22:26

mano maziukui metai ir 2 mn. vis dar ragauja pienuka... ir dar sekmingai ragaus 😀 aplinkiniu repliku susilaukiu, bet nekreipiu demesio. as zinau, kas mano vaikui geriausia

02. Aug 2010, 21:03

Mes artėjam prie septinto mėnesiuko, bet tikrai nesiruošiu baigti maitinimo, norėčiau bent iki metukų lėlytei duoti savo pienelio, jei pienukas mūsų nepaliks valgysim ir ilgiau 😀 ir tegul kalba kas ką nori, aš savo vaikui noriu geriausio ir jei tik yra galimybė kodėl to nesuteikti 😀 paima ir buteliuką, ir soskytę, bet taip pat puikiai valgo ir mano pienelį 😀 o man taip gera 😀

02. Aug 2010, 19:25

mums 8 menesiukai ir zadu nustoti maitinti.Jau tik 1 karta bevalgo tai manau uzteks

02. Aug 2010, 17:07

Laba diena.Aciu uz gerus zodzius maitinancioms mamoms.Nors atrodo,kad dabartiniais laikais informacijos apie mamytes kuo ilgiau maitinancias yra nemazai,daznai tenka susidurti su ivairiom nuomonen.Mano mazyliui jau beveik metukai,o as dar tebemaitinanti mamyte .Mazylis nepripazysta nei ciulptuko,nei bonkuciu.Gal tik viena problema,kai reikia palikti ilgesniam laikui,o siaip tai matau vien tik pliusus.Taigi visoms mamytems sekmes ir nepasiduokit kitu spaudimui!

02. Aug 2010, 17:02

Sveikutes, mamytes 😀 as turiu mergyte jei dabar 1metukai ir jau 4 men, as ja dar maitinu krutimi ir labai dziaugiuosi, 😀)))) kad tai darau juk viskas kas geriausia yra skiriama savo vaikui, o mama to labiausia ir lnki tad as stengiuos del savo mazyles. Todel, patarciau kitom mamom nenusuteikt blogai ir matinkit savo kudikelius kuo ilgiau, nes tai gerai ir pacei mamai (kad kruties vezio nebutu) ir jos vakuciui - glaudus rysys su mama 😀)) tad stenkites mamytes, sekmes ir kantrybes 😀

02. Aug 2010, 16:35

Laba diena. As pati laimingiausia mama, kad galiu maitinti savo pienuku leliuka, mums jau 1m. ir 3men.(auginu 4 atzalas), tai ne tik didziausia dovana ir man, ir vaikiukui, bet ir pinigu sutaupymas 😀, ir vaikucio nealergizuoja... As uz! Daug kas sako jau gal uzteks, bet matau, kad kudikiui jo dar labai reikia. Manau, kad viskas priklauso nuo pacios mamos - jei ji nori savo vaikui visko gas geriausia, tai ji taip ir darys - ieskos informacijos apie tai, kaups ja ir ja naudosis. Sekmes.

02. Aug 2010, 16:35

svarbiausia zinoti, kad kiekviena mama gali maitinti savo vaika. Retai buna paprasta pradeti, beveik visos susiduria su sunkumais. Svarbiausia nepasimesti, neklausyti aplinkiniu kalbu -"nera pieno" ir kantriai glausti kudikeli prie kurutines kada jis to nori (nesvarbu, kad po pastarojo maitinimo praejo 15min)

02. Aug 2010, 15:45

Aš taip pat tik už natūralų maitinimą.Pas mane taip pat buvo maitinimo problemų.Kreipiausi į žindymo konsultantę (bijau suklysti, bet viena iš čia paminėtų).Gerai, kad jos yra.Tik reikia platesnės info, kad tokia pagalba yra ir galima kreiptis. Bet kas man nepatiko ir gan skaudžiai užgavo, mane ,kaip naujai iškeptą mamą, išsigandusią, jautrią-tai konsultantės žodžiai.Kaip po konsultacijos pasiskundžiau, kad situacija ne pagerėjo, o pablogėjo,tai jos nuomone,kad per mažai meilės atiduodu savo kūdikiui.Kiekvieną mamą užgautų.Žinotų ,kiek aš padariau, tai kažin ar šnekėtų taip...

1 2