Žaislai vaikams ne tik pramogai, bet raidos ir įgūdžių vystymuisi

Žaislai vaikams ne tik pramogai, bet raidos ir įgūdžių vystymuisi

12. Feb 12:52 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Žaislai – neatsiejama vaikystės dalis, kuri ne tik suteikia vaikui džiaugsmo, užima jo laiką, bet ir tampa puikia priemone vystymuisi, įgūdžių tobulėjimui ir fantazijos lavinimui. Kai vaikai žaidžia, jie ne tik linksminasi, bet ir mokosi, bendrauja su žaislais, aktyviai ir kūrybingai mąsto.

Žaislai gali turėti didelės įtakos vaikų raidai įvairiose srityse – nuo kalbos ir bendravimo iki socialinių įgūdžių, emocijų atpažinimo bei gebėjimo jas aiškiai įvardinti. Be to, žaislai ne tik skatina vaikų fizinius ir intelektualinius gebėjimus, bet ir padeda jiems suvokti pasaulį, aplinką, kurioje jie gyvena.

Pateikiame pavyzdžių, kaip ir kokie žaislai gali būti naudojami siekiant įvairių vaikų vystymosi tikslų.

Žaislai, kurie tinkami kalbos ir bendravimo lavinimui

Vaikams mokantis kalbos ir bendravimo įgūdžių, svarbu naudoti žaislus, kurie skatina jų kalbą, žodyną ir sąveiką su aplinkiniais. Pavyzdžiui, įvairios kaladėlės, raidės, žaislai su spalvingomis iliustracijomis gali padėti vaikams išmokti naujus žodžius ir skatina jų kūrybiškumą. Interaktyvūs žaislai, leidžiantys vaikams susidurti su įvairiomis kalbomis ir skatinti dialogą, taip pat yra puikus būdas vystyti kalbos įgūdžius. Keletą žaislų pavyzdžių:

 • Kaladėlės su paveikslėliais ar raidžių rinkiniai leidžia vaikams kurti žodžius ir sakinius, taip ugdydami jų kalbines kompetencijas.
 • Skaitomosios knygelės su garso efektais ir iliustracijomis skatina vaikus išmokti naujų žodžių, suprasti istorijos struktūrą ir gerina jų kalbos įgūdžius.
 • Stalo žaidimai, kuriuose reikia susieti paveikslėlius su žodžiais arba sukurti istoriją, puikiai treniruoja žodyno gausumą ir sakinio konstravimo įgūdžius.
 • Elektroniniai žaislai, kurie reaguoja į vaiko veiksmus arba pateikia interaktyvias užduotis, gali būti naudingi skatinant vaikus bendrauti ir išmokti naujų žodžių.
 • Dažymas, lipdymas ar piešimas gali būti puikus būdas skatinti vaikų kalbinius įgūdžius ir leisti jiems aprašyti savo kūrinius.
 • Lėlės, įvairios figūros vaikams leidžia kurti įvairias situacijas ir vaidmenis, skatina kūrybingumą ir bendravimą per vaidmenų žaidimus.
 • Instrumentai arba muzikiniai žaislai, kurie skatina vaikus dalyvauti muzikiniuose žaidimuose ar dainuoti, padeda gerinti garsų atpažinimo ir ritmo jausmą.

Nebūtina išbandyti visų žaislų, kurie lavina kalbos ir bendravimo įgūdžius, tačiau būtų puiku, jeigu tarpusavyje būtų derinami bent keli žaislų tipai.

Žaislai, kurie skatina vaikų socialinius įgūdžius

Vaikų socialinius įgūdžius galima skatinti įvairiais žaislais, svarbu, jog jie skatintų bendradarbiavimą, empatiją, supratimą ir gebėjimą spręsti konfliktus. Pateikiame žaislų pavyzdžių ir kuo jie gali būti naudingi:

 • Lėlės ir lėlių namai leidžia vaikams įsivaizduoti įvairias kasdienines situacijas ir vaidmenis, taip skatinant empatiją, bendradarbiavimą ir gebėjimą suprasti kitų poreikius.
 • Konstruktoriai, statybiniai žaislai padeda vaikams kurti ir koreguoti savo idėjas, o kartu su kitais vaikais dirbant, jie mokosi bendradarbiauti, dalintis ir derinti savo veiksmus su kitais.
 • Stalo žaidimai, kuriuose reikia dirbti komandoje, derinti veiksmus ar ieškoti bendrų sprendimų, puikiai treniruoja bendradarbiavimo ir strategijų kūrimo įgūdžius.
 • Vaidmenų žaidimai, kuriuose vaikai įsivaizduoja vaidmenis ir situacijas, skatina bendravimą, susitarimus ir problemų sprendimo įgūdžius.
 • Komunikaciją skatinantys žaislai, tokie kaip telefonas, žaislinės racijos ir pan. leidžia vaikams praktikuoti kalbos įgūdžius ir mokytis bendrauti.
 • Muzikiniai instrumentai ar tautiniai žaislai, kurie skatina bendrą veiklą ir dalyvavimą muzikiniuose projektuose, padeda vaikams mokytis bendradarbiauti ir kurti kažką kartu.
 • Žaislai, kurie skatina kalbėti apie emocijas (kalbančios lėlės, kortelės su įvardintomis emocijomis) padeda vaikams išmokti suprasti savo ir kitų jausmus bei jų išraišką.

Labai svarbu, jog vaikams žaidžiant su žaislais, kurie skatina socialinius įgūdžius, moko emocijų atpažinimo dažniau dalyvautų tėvai ar kiti suaugę asmenys, jog jie girdėtų apie ką vaikas kalba, kaip supranta emocijas ir esant poreikiui įsitrauktų į žaidimą, paaiškintų tam tikrus dalykus.

Kokie žaislai skatina vaikų pasitikėjimą savimi?

Vaikų pasitikėjimą savimi galima skatinti naudojant žaislus, kurie leidžia jiems kurti, eksperimentuoti ir išbandyti naujas idėjas. Konstruktoriai, dėlionės ar piešimo priemonės padeda vaikams įveikti iššūkius, lavinti problemų sprendimo įgūdžius ir patikėjimą savo gebėjimais.

 • Konstruktoriai ir dėlionės leidžia vaikams kurti, eksperimentuoti ir rasti sprendimus savo idėjoms. Sėkmingai užbaigus konstrukciją ar dėlionę, vaikai jaučiasi savimi pasitikintys.
 • Dažymas, piešimas ir lipdymas suteikia vaikams laisvę išreikšti savo kūrybingumą ir fantaziją. Nesvarbu, ar tai yra spalvingas piešinys arba plastilino figūra, sėkmingai sukurti kūriniai sustiprina vaiko pasitikėjimą savimi.
 • Bėgimas, sportiniai žaidimai skatina fizinį aktyvumą ir suteikia galimybę vaikams išbandyti savo kūno gebėjimus. Sėkmingai įveikti sportiniai uždaviniai skatina pasitikėjimą savo fizine būkle ir įgūdžiais.
 • Pasakos ar savo žaidimo sukūrimas leidžia jiems turėti kontrolę ir kūrybinę laisvę, jie tampa labiau pasitikintys savo gebėjimuose.
 • Interaktyvūs mokomieji žaislai, kurie leidžia vaikams mokytis ir eksperimentuoti, suteikia jiems pasitikėjimo savimi, kai jie sėkmingai įveikia užduotis ir išmoksta naujų dalykų.
 • Vaidmenų žaidimai, kurie leidžia vaikams įsivaizduoti save kaip veikėjus ir įveikti įvairias situacijas, skatina pasitikėjimą savimi ir gebėjimą bendrauti su kitais.

Ką dar svarbu žinoti?

Be minėtų sričių, žaislai taip pat skatina kūrybiškumą, loginį mąstymą, motorikos įgūdžius ir norą tyrinėti pasaulį. Visi žaislai, tinkamai ir protingai naudojami gali tapti puikiu įrankiu. vaikų raidai ir įgūdžių vystymuisi skatinti, suteikiant jiems galimybę mokytis ir augti žaidžiant.

Kalbant apie didesnius vaikus ir kompiuterinius žaidimus, planšetes, labai dažnai pasitaiko, jog tėvai nerimauja ir pyksta ant vaikų, jog jie per daug laiko praleidžia prie ekrano. Turėti tam tikras nustatytas laiko ribas būtina, tačiau tuo pačiu reikėtų nepamiršti, jog kompiuteriniai žaidimai:

 • Skatina loginį mąstymą ir problemų sprendimų įgūdžius. Daugelis žaidimų, kuriuos vaikai žaidžia kompiuteriu ar planšetėje, skatina jų loginį mąstymą, problemų sprendimo įgūdžius ir strateginį planavimą.
 • Kūrybiškumas ir vaizduotės skatinimas. Kai kurie žaidimai skatina vaikų kūrybiškumą ir vaizduotę, leisdami jiems kurti ir koreguoti kompiuterinį pasaulį.
 • Socialiniai įgūdžiai. Kompiuteriniai žaidimai leidžia vaikams bendrauti su kitais žaidėjais internete arba net kurti komandines strategijas. Tai gali skatinti socialinius įgūdžius ir bendravimą, gali padėti užsienio kalbos lavinimui, nes žaidėjai gali būti iš skirtingų šalių.
 • Technologijų mokymasis. Gyvename pažangiame pasaulyje, todėl svarbu, kad vaikai būtų supažindinami su technologijomis ir jų naudojimu nuo ankstyvo amžiaus, tai neatsiejama šių dienų dalis.

Žinoma, svarbu nepamiršti, kad kompiuteriniai žaidimai neturėtų pakeisti tradicinių žaidimų, ypatingai laiko praleidžiamo lauke. Be to, svarbu, kad vaikai žaistų tik pagal jų amžių tinkamus žaidimus, jog jie būtų derinami su aktyvia fizine veikla ir nebūtų žaidžiami prieš pat miegą.