Žaiskite be plano. Leiskite vaikui nustatyti savo taisykles

Žaiskite be plano. Leiskite vaikui nustatyti savo taisykles

16. May 2021, 00:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Vaikas geriausiai vystosi, kai atranda pasaulį savo ritmu. Spontaniškas žaidimas, kai vaikas pats nustato taisykles ir įgyja naujų įgūdžių, duoda geriausią rezultatą. Ko imtis, kad vaikas galėtų žaisti be jokios struktūros ar konkretaus plano?

Vaikai turėtų ne tik stebėti, ką jiems rodo suaugusieji. Jie turėtų jaustis tarsi patys atrandantys naujus dalykus. Pasak psichologų, vaiko vystymuisi teigiamą įtaką daro tik laisvas žaidimas. Kasdieniame vaiko gyvenime yra mokykla, namų darbai, papildomos pamokos, papildoma veikla... Štai kodėl tėvai turėtų leisti savo vaikams žaisti be jokio plano. Tėvai turėtų tik paskatinti, o ne tapti griežtais mokytojais. Esant spaudimui žaidimo poveikis silpnėja.

Kai vaikas žaidžia be primestos struktūros, išryškėja jo nauji talentai

Tegul vaikai patys pradeda spontaniškai žaisti. Taip jie įgyja patirties, reikalingos sunkioms gyvenimo situacijoms spręsti. Be to, jie gali patys tobulinti jau įgytus įgūdžius. Laisvo, neprimesto žaidimo metu vaikai sužino, kad nėra bejėgiai. Žaidimo metu vaikai kontroliuoja savo veiksmus. Jie mokosi patys priimti sprendimus, spręsti problemas ir kurti savo taisykles.

Spontaniško žaidimo metu (kai vaikai patys planuoja savo laiką ir laisvai žaidžia) mažieji išmoksta derėtis, spręsti konfliktus ir atrasti savo talentus bei vertybes.

Kai kurie vaikai vis kartoja tuos pačius žaidimus. Tai nėra blogai. Tokiu būdu jie kaskart vis prideda kažką naujo. Kiti vaikai vieną žaidimą gali žaisti tik porą kartų ir tuomet nusprendžia imtis kitos veiklos. Tai priklauso nuo individualių poreikių ir mokymosi efektyvumo. Vienam vaikui pakanka kelių patirčių norint kažką sukurti ir pritaikyti kasdienėse situacijose, kitiems reikia tą pačią veiklą pakartoti daugiau.

Kaip sudaryti sąlygas vaikui žaisti be struktūros?

Kad vaikas galėtų laisvai žaisti ir vystytis tuo pačiu metu, turėtų būti sudarytos tinkamos sąlygos. Būtina įsitikinti, kad jis turi pakankamai laiko savarankiškai žaisti ir negalvoja, kad gali būti pertrauktas bet kurią akimirką. Turėtumėte paruošti tinkamą vietą ir laiką. Visi žaislai, aksesuarai ir priemonės turėtų būti vaiko kambaryje, kad jis galėtų laisvai jais naudotis.