Vitaminų aruodai - uogose ir daržovėse

Vitaminų aruodai - uogose ir daržovėse

25. Feb 2010, 10:00

 

Kad vaiko organizmas nepristigtų vitaminų, rūpinkitės, jog ant stalo niekada netrūktų vaisių, daržovių (ypač žalių, termiškai neapdorotų), sulčių, nes šios sodų gėrybės yra svarbus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis.

 

Tačiau kūdikį prie kiekvienos rūšies vaisių ir daržovių reikia pratinti palengva ir duodant mažai.

 

Svarbiausi uogų vitaminai:

 

Agrastas. Turi folio rūgšties ir vit.C, E, P bei B grupės vitaminų.

Avietė. Yra vitaminų C, B1, B2, PP, folio rūgšties, karotino ir kt.

Braškė. Vit.C, PP, K, H ir B grupės vitaminų šaltinis.

Gervuogė. Turi vit.C, B grupės vitaminų šaltinis.

Mėlynė. Turi vit.C, P, PP, B1 ,B2,karotino.

Serbentas (baltasis, raudonasis, juodasis).Visų rūšių serbentuose yra folio rūgšties, vit. C, P, PP, B1 ir kt. Juodasis serbentas vertingiausias iš visų. Uogose vitamino C yra daugiau nei citrinose, gausu folio rūgšties, vit.PP, K ir kt., todėl padeda gydyti avitaminozę.

Vyšnia. Uogose yra vit. C, B1 ir PP, folio ir nikotino rūgšties.

Trešnė. Trešnės turi vit. C ir P.

Žemuogė. Joje yra karotino, vit. C, K, E, P, PP, B grupės vitaminų.

 

Kada ir kiek?

 

Kūdikiui trintų uogų galima skanauti nuo 7 mėnesio ir tik 1-2 šaukštelius (vėliau tiek, kiek sveria vienas vidutinio dydžio obuolys), o naujos rūšies uogyčių – ne anksčiau kaip po 4-5 dienų. Uogytes galima sumaitinti atskirai arba jomis paskaninti košytę, varškę.

 

Braškių, žemuogių ir aviečių kūdikiui galima duoti nuo 10-12 gyvenimo mėnesio, per dieną puselę braškės ar kelias žemuoges, avietes. Nuo daugiau gali išberti. Jei keletą dienų taip nenutiko, vaikutį galite nudžiuginti 2-3 braškėmis. Jei kūdikio odelė jau paberta, šių uogų geriau atsisakyti, kol bėrimas praeis.

 

Vyšnių, trešnių luobelę nulupkite, išimkite kauliuką ir duokite paskanauti vaikui apie 10 mėn., bet tik po 2-3 uogytes (arba sulčių), vėliau - po keletą. Vyresniam vaikui luobelės lupti nereikia, nes ir joje yra vitaminų, padeda virškinimui, valo organizmą. Kūdikiui serbentų ir agrastų negalima, nes gali raižyti,pūsti pilvuką. Nebent išspausti keletą uogų sulčių arba iš tyrės paruošti gaivą ir perkošti, bet tik antroje metų pusėje.

 

Trintais serbentais skaninama košytė, varškytė, arbata. Nuo 1 metų uogų galima suvalgyti apie 50 g. Jei pilvukas jautrus, geriau tinka sultys arba džemas, drebučiai. Iš uogų pagamintų sulčių kūdikiui galima tik tada, kai jau valgo tiršto maisto ir jį nori užsigerti. Per dieną jis gali išgerti 50-100 g.

 

Tačiau jai vaikelis mielai geria mamos pienuką, sulčių nereikia siūlyti – daug vertingesnės pačios uogos. Jei kūdikis, kuriam greitai sueis metukai, dažniau ir skysčiau tuštinasi, paruoškite mėlynių, juodųjų serbentų, vyšnių sulčių. Vaikui duokite šaltu tekančiu vandeniu kruopščiai nuplautų sunokusių uogų, nes nuo žalių kyla skrandžio ir žarnyno uždegimas. Trindama uogas ir vaisius venkite sąlyčio su metalu, kad nedingtų dalis vitaminų.

 

Svarbiausi daržovių vitaminai:

 

Bulvė. Joje yra folio rūgšties,vitaminų U, C, PP, A ir B grupės

Morka. Ji labai vitamizuota, turi daug C, K, B grupės vitaminų, folio rūgšties bei karotino, kuris kepenyse virsta vitaminu A.

Kopūstas, brokolis. Kopūstų rūšis galima kaitalioti, kad vaikas gautų įvairesnių vitaminų (C, A, P, PP, K, B, U).

Žirnis ir pupelė. Pupelėje yra vit. C, K, PP, B1, B2,žirniuose vit.E, H.

Cukinija, moliūgas, patisonas. Turi daug karotino, vit.E, C, PP, B, kalcio, kalio ir kt. Patisonas, moliūgas turi mažiau vitaminų, bet jame gausiau ląstelienos.

 

Kada ir kiek?

 

Nuo pusės metų bulvė tampa kasdieniu vaiko maistu, pirmomis dienomis mažiukas suvalgo maždaug vieną puselę, o vėliau ir visą. Storuliukui į košę bulvių galima dėti mažiau. Keptų ir trintų bulvių patiekalų negalima net iki 3 m., nes keptas maistas labai sunkiai virškinamas.

 

Iki 1 metų kūdikiui negalima duoti žalios morkos ir jos sulčių, nes gali susirgti lengvu hepatitu ir pagelsti odelė. Prieš metant į puodą morkos šerdį patartina gerai išskaptuoti, nes kūdikiui jos negalima.

 

Iki 1 m. raugintų kopūstų negalima.

 

Vaikui iki 1 m. pupelių ir žirnių galima duoti, bet tik į pirmųjų metų pabaigą. Be to, prieš maitinant reikėtų luobelę gerai sutrinti per sietuką (net iki 2m.). Nuo šių daržovių alergišką vaikutį gali berti, pūsti pilvuką. Žali ir konservuoti žirneliai vaikui iki 3 m. netinka,n es yra sprangūs, luobelė sunkiai sukramtoma.

 

Atpjautos, nuluptos ir išvirtos cukinijos, aguročio, moliūgo ar patisono galima dėti į košę, kai vaikutis sulaukia 7 mėn., o nuo 1m. - į sriubą, garnyrus. Retsykiais galima iškepti trintos cukinijos blynelių.

 

Šaltinis: žurnalo priedas „Vitaminų ABC“

 

Rasa Karlonienė

 

MK: Labai prašome, nenurašykite viso teksto, o tik cituokite šaltinį, o dar būtų geriau, jei įterptumėte ir savo patirtį bei nuomonę! Ačiū.

 

25. Jun 2010, 12:58

😀

25. Jun 2010, 11:54

kaip smagu...😉

25. Jun 2010, 09:31

o kaip duodas jaunimas 😀

25. Jun 2010, 09:08

😉

01. Mar 2010, 10:01

Naudinga 😀

25. Feb 2010, 16:48

megstu morsiuka😉

25. Feb 2010, 16:14

Nera pamineta spanguoliu.
Kuo vertingos

Spanguolės (Oxycoccus) stiprina imunitetą, padeda gydyti peršalimo ligas, mažakraujystę, aterosklerozę, hipertoniją, skydliaukės negalavimus, inkstų ir šlapimo pūslės uždegimus, akmenligę, mažina uždegiminius procesus, blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Spanguolių sultys tonizuoja, didina darbingumą, gerina apetitą, virškinimą.

Jei kamuoja gastritas, skrandžio opa, kepenų ligos ar padidėjęs skrandžio rūgštingumas, spanguolių vartoti nerekomenduojama.

Kaip vartoti

Spanguolės maistui vartojamos šviežios, virtos ir džiovintos. Jas galima užšaldyti ir laikyti šaldiklyje. Iš spanguolių spaudžiamos sultys, gaminami putėsiai, uogienės, gira, kisielius, įvairūs kiti gėrimai, jos apvoliojamos cukraus pudroje ir vartojamos kaip skanėstas.
Beje, spanguolių sulčių kompresais galima gydyti pūlingas žaizdas, jie padeda ir nusideginus odą, sergant žvyneline ar sausąja egzema.

Ruošdami spanguolių gaminius nenaudokite metalinių ar aliumininių indų ir įrankių - pasikeis gaminio spalva ir suprastės kokybė. Labiausiai tinka moliniai ar emaliuoti indai ir mediniai įrankiai.

Spanguolės - nuo peršalimo, anginos ir kosulio

Spanguolių sultis sumaišykite su medumi (lygiomis dalimis). Gerkite po valgomąjį šaukštą 5-6 kartus per dieną.

Spanguolių kisielius

100 g uogų perrinkite, nuplaukite ir sutrinkite. Virkite 1 l vandens 4-6 minutes, tada nuovirą perkoškite, suberkite 1 stiklinę cukraus, užvirkite ir nugriebkite putas. Nedideliame kiekyje virinto šalto vandens išmaišykite 4 nubrauktus šaukštus krakmolo ir sparčiai maišydami supilkite į nukeltą nuo ugnies puodą. Greitai užvirinkite, pamaišykite. Kisielių išpilstykite į stiklines, galite apibarstyti cukraus pudra.

Spanguolių morsas

Morsas - nealkoholinis gaivusis gėrimas iš vaisių ir uogų sulčių, atskiestų vandeniu. Šis gėrimas dar pagardinamas cukrumi arba medumi. Vanduo turi būti tik virintas, antraip susidarys putos. Gėrimą galima paskaninti griežinėliu citrinos ar apelsino. Žiemą morsas patiekiamas šiltas, vasarą - su ledukais. Spanguolių morsas padeda gydyti pielonefritą. (Pielonefritas - bakterinės kilmės viršutinių šlapimo takų infekcija.)

200 g spanguolių nuplaukite virintu vandeniu, išspauskite sultis, uždenkite ir pastatykite vėsioje patalpoje. Išspaudas užpilkite 1 l vandens ir pavirinkite. Tada perkoškite per dvigubą marlę.
Atvėsinkite ir sumaišykite su sultimis, pagardinkite medumi ir išpilstykite į butelius. Atšaldykite. Rekomenduojama vartoti kambario temperatūros, sveikiausia išgerti 2-3 stiklines per dieną.

Spanguolių kokteilis

Apie 100 g spanguolių sutrinkite su 75 ml cukraus, į tyrę įdėkite truputį aptirpusių vanilinių ledų (150 g), gerai suplakite. Masė turi būti vientisa ir puri. Supilstykite į stiklines ir iš karto patiekite. Kokteilį galima suplakti ir iš šaldytų uogų.
TAI VA, AS MAZYTEI ARBATELE DARAU, IR SU VAISIU TYRELE LB SKANIAI 😀

25. Feb 2010, 15:23

is parduotuves tada nieko negalima duoti... morka palyginant su visais bananais mandarinais tik ziedeliai 😀

25. Feb 2010, 14:33

prasom ute:]

25. Feb 2010, 14:02

as zinojau ir visad isimu morkos serdi,skaiciau knygeleje😀

25. Feb 2010, 13:34

Aš taip pat žinau, kad mažiukams negalima duoti morkos šerdies, nes joje susikaupia visi nitratai. Kol buvo visai mažiukė išiminėdavau, vėliau ne. Žinoma, savo užauginta morka nėra tokia kenksminga, kaip pirkta prekybos centre.
Ačiū Rasyteee už info 😀

25. Feb 2010, 12:19

na taip buvo parasyta as manau jai morka uzauginta sode tai nera tokia kenksminga o kur parduotuvese tai uzauginta padedant chemikalams ir serije daugiausia ju susirenka ,visu vaiku organizmas skirtingas tad vienam nieko o kitam gali ir pakenkti.[MK kitus straipsnius butinai ir komentuosiu pati ir pilnai nenurasinesiu:] ]

25. Feb 2010, 12:04

as nemanau, kad negalima... jei ji butu vos nenuodas, tikrai ka buciau girdejus.... gydytoja galu gale butu perspejus

25. Feb 2010, 11:46

geras straipsnis,as vat irgi nezinojau,kad morkos serdies negalima...

25. Feb 2010, 11:46

as irgi apie morka pirma kart isgirdau. tai kuom ta šerdis kenksminga ???

25. Feb 2010, 10:29

Įdomu, naudinga informacija

25. Feb 2010, 10:26

pirma kart izgirdau, kad morkos serdies nbegalima.......................... kodel neparasei kodel?😉...

25. Feb 2010, 10:15

aciu uz info😀