Valio, jis jau sėdi!

Valio, jis jau sėdi!

14. Nov 2012, 00:00

Išmokti kūdikiui sėdėti nėra lengva užduotis. Galima sakyti, kad jis to mokosi nuo gimimo.

 

Vartosi ir žaidžia su kojytėmis

 

Maždaug septynių mėnesių mažylis jau moka apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai, o svarbiausia, gulėdamas ant nugaros jis žaidžia su savo pėdutėmis. Tai labai svarbus vaiko fizinio vystymosi žingsnis, po kurio netrukus sulauksite ir savarankiško sėdėjimo.

 

Savarankiškas sėdėjimas

 

Galima sakyti, kad mažylis sėdi tik tuomet, kai savarankiškai yra sėdėjimo padėtyje kelias minutes, išlaikydamas pusiausvyrą tiesia nugara be jokios pagalbos. Tai būdinga 7 – 12 mėnesių amžiaus vaikučiams.

 

Praleisti raidos etapai

 

Vaiko vystymasis labai individualus. Vieni pirmiausia išmoksta sėdėti, o tik po to šliaužioti, kiti atvirkščiai. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių, taip pat ir nuo kūdikio mokėjimo vieną padėtį pakeisti kita. Gal vienas mažylis mieliau guli ant pilvo, nuo kurio bus lengviau pasiremti „keturiomis“, o jei jis guli ant nugaros, tuomet įdomiau jam bus atsisėsti. Kaip bebūtų, sėdėjimo ir šliaužiojimo fazės yra šalia viena kitos.

 Kiekvienas vystosi individualiai

 

Vystymosi judesių eiliškumą ir kūno padėtis nulemia genų programos, tačiau vystymosi laikotarpiai ir tempai dažniausiai priklauso nuo kūdikį supančios aplinkos sąlygų bei nuo taisyklingos priežiūros.

Nustatyta, kad lytėjimo, regėjimo, klausos ir kitų dirgiklių trūkumas gali neigiamai veikti kūdikio psichomotorikos vystymąsi.

 

Ko negalima daryti?

 

Deja, kai kurie tėvai, nežinodami šių vystymosi taisyklių, stengiasi sukurti savo vaikui netinkamas sąlygas. Pavyzdžiui, per anksti ima nešioti kūdikį vertikaliai, pamažu pradeda sodinti ar, dar blogiau, sodina jį ant lovos, apkamšydami pagalvėmis. O po to dar džiaugiasi, kad vaikas visai nešliaužiojo, o iškart atsistojo ant kojyčių.

 

Pagrindinė kūdikio vystymosi taisyklė – jokiu būdu nemokinkite mažylio atlikti tų judesių, kuriems kol kas jis nėra pasirengęs (nelaikyti vertikaliai, nesodinti, nestatyti ant kojyčių, kol jis pats to neatliko)! Savarankiškai atliktas veiksmas ar judesys palieka ryškų pėdsaką kūdikio atmintyje ir labiau skatina viso judėjimo aparato vystymąsi.

 

Auksinė taisyklė

 

Na, ir pabaigoje, auksinė taisyklė, kurią dažnai kartojame ir “Mamyčių klube”: kiekvienas mažylis yra individuali asmenybė, ir jis vystosi savo tempais. Tad nesistenkite jo lyginti su kitais, o jei jums neramu, visada pasikonsultuokite su gydytoju.

 

Ar prisimenate, kelių mėnesių savarankiškai sėdėjo jūsų mažylis?

 

gintarerei gintarerei 14. Nov 2012, 20:18

na negrazu lyginti vaikucius...anau kiekvienam ateina savas laikas 😀 svarbiausia vaikai sveiki augtu, o koks skirtumas kada ka padaro 😉

14. Nov 2012, 13:00

tai ,kad zmogus zmogui ne lygus

14. Nov 2012, 12:59

Sunus aplamai beveik nesedejo is kart siauziot pradejo ir daug greiciau vaiksciot 1metu lygiai nei dukra,o dukryte jau pilnai sedejo 7menesiu maziau zliauziojo tad ir vaiksciot pradejom tik 1,3metuku 😀

14. Nov 2012, 12:22

as sakau, kai vienu mamyciu vaikiukai pradeda ka aknksciau daryt tai po to kaip varzybos gaunas 😃 "o tavo dar nesedi jau 6men ir dar nesedi" 😃 buvo tokiu pasakymu 😃

14. Nov 2012, 12:20

beveik 7men neatsiremus sededavo 😀

14. Nov 2012, 08:51

Mano dukra sedejo jau javarankiskai kokiu 10menesiu, o jau pilnai atsisesdavo virs metuku laiko.

14. Nov 2012, 08:42

10 menesiu, ir jau cia skaitesi zymus atsilikimas...