Valdorfo pedagogika ir jų žaislai

Valdorfo pedagogika ir jų žaislai

14. Aug 2017, 08:35 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

 Valdorfo vaikų darželiai gerokai skiriasi nuo įprastų mums vaikų darželių. Pirmiausia į akis krenta tai, kad čia nėra įprastinių žaislų.

Pradininkas- R.Štaineris

Valdorfo pedagogika - tai tarptautinis pedagoginis judėjimas, prasidėjęs 1919 metais Vokietijoje. Jo pradininkas - filosofas ir pedagogas Rudolfas Štaineris - Štutgarte, prie Valdorfo – Astorijos cigarečių fabriko įkūręs laisvą mokyklą. Šiandien Valdorfo darželių ir mokykloje daugiausia Olandijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse. Lietuvoje Valdorfo pedagogikos grupės veikia ne viename darželyje. O Vilniuje gyvuoja ir Valdorfo pedagogikos vidurinė mokykla.

 Pamėgdžiojimas

Tai svarbiausias Valdorfo pedagogikos principas. Vaikai ugdomi per suaugusiųjų pamėgdžiojimą, tai - namų ruošos darbai: kepimas, virimas, valymas, patalpų tvarkymas; gyvūnų globojimas, augalų priežiūra. Darželyje kasdien būna susikaupimo akimirkų. Pavyzdžiui, maldelė prieš valgį, žvakės uždegimas, pasakos pakvietimas. Prie bendro stalo sėdi ir suaugusieji, ir vaikai. Suteikiama galimybė pajusti vienas kito artumą, dėmesį, kiekvienas pasijunta laukiamas ir svarbus.  Kol nepasakomi padėkos žodžiai, niekas nepradeda valgyti. Taip mokomasi pagarbaus santykio su maistu, pratinamasi palaukti kitų.

Mišraus amžiaus grupės

Grupes lanko mišraus amžiaus vaikai - nuo trejų iki septynerių. Tai tarsi viena didelė šeima, kurioje yra įvairaus amžiaus vaikai. Didesnieji padeda mažiukams nusirengti, apsirengti, mokosi būti tolerantiškais ir nesišaipyti iš mažiau sugebančio, nerangesnio ar drovesnio draugo.

Pasakos

 Didelis dėmesys Valdorfo grupėje yra skiriamas pasakoms. Dažniausiai sekamos lietuvių liaudies, Brolių Grimų pasakos. Geriau, kai pasakos yra ne skaitomos, o sekamos. Įdomu, kad vieną ir tą pačią pasaką seka ne vieną dieną, o visą savaitę ir, sako, vaikams ji neatsibosta. 

Ryšys su gamta

 Valdorfo darželyje vaikai stiprina ryšį su gamtos pasauliu. Darželio teritorijoje yra daržas, sodas, kuriuose vaikai kartu su suaugusiai atlieka įvairius darbus: kasa, purena žemę, sėja, grėbia lapus. Taip pat auginami gyvūnai -  triušiukas, jūrų kiaulytė, žiurkėnai ir kt. Valdorfo darželyje vaikai į lauką eina bet kokiu oru - ar lyja, ar sninga. Tam skirti specialūs neperšlampami rūbai.

Žaislai

 Nepageidaujama, kad vaikai į darželį atsineštų žaislų iš namų. Mat tada vaikai puikuojasi prieš draugus, žaislas tampa kivirčų ar peštynių objektu. Be to, Valdorfo darželiuose teikiama pirmenybė natūraliems žaislams – siūtoms ar megztoms lėlėms, medinukams, medžio šakelėms, akmenukams. Taip ugdoma vaiko vaizduotė ir kūrybiškumas- juk pagalys vaiko rankose gali virsti bet kuo - ir kardu, ir burtų lazdele, ir mašinos vairu... 

 

Rubrika "Huggies® žaidimų aikštelė" - apie tai, kaip žaisti ir kokius žaisliukus rinktis

 

20170629135136-28182.jpg