Vaikų dantų priežiūros ABC +VIDEO

25. Sep 2018, 09:48 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Tvirtų ir sveikų dantų pagrindas formuojasi ankstyvoje vaikystėje, net tada, kai burnoje dar nėra dantų! Jokia paslaptis, kad mažieji mėgsta pasmaližiauti, o dantukus valyti kartais... pamiršta. Pirmuosiuose vaikų dantukuose atsiradęs ėduonis didina tikimybę jam atsirasti ir nuolatiniuose dantyse, todėl labai svarbu, kad tėveliai padėtų savo atžaloms formuoti teisingus dantų priežiūros įpročius. O nuo ko pradėti, į ką atkreipti dėmesį ir kaip nepadaryti klaidų, pasakoja jau 10 metų tėvelių ir jų vaikų dantukus prižiūrinti gydytoja odontologė Nida Aganauskienė.

20180921090141-69564.jpg

Kodėl genda dantukai? 

Gydytojos teigimu, nors dantų emalis yra kiečiausias žmogaus organizmo audinys, tačiau kartu būdamas ir viršutinis dantų sluoksnis – jis pažeidžiamas gana greitai. „Dantis „gyvena“ nelabai jam draugiškoje aplinkoje. Burnoje yra daug bakterijų, o jos higienai vaikai kartais skiria per mažai dėmesio. Vaikai linkę valgyti daugiau saldumynų ir tikrai ne visada išsivalo dantis, – sako „112 odontologų centro“ gydytoja odontologė N. Aganauskienė. –Saldumynai, gazuoti gėrimai yra angliavandeniai, kurie ne tik suteikia žmogui energijos, bet kartu tai ir mikroorganizmų maistas. Jie skaido angliavandenius iki rūgščių, skatina seilių pH mažėjimą, dėl to vyksta danties audinių demineralizacija arba, kitaip sakant, pažeidžiamas emalio sluoksnis. Nesiėmus tinkamų priemonių, gali baigtis liūdnai – danties plombavimu, esant rimtam pažeidimui – net danties nervų rovimu.“

Pats emalis atsikurti negali, bet koks jo mechaninis ar cheminis nusidėvėjimas, pažeidimas yra biologiškai negrįžtamas. Tad dar ankstyvoje vaikystėje privalu pasirūpinti jo apsauga bei stiprinimu. Kad kaip įmanoma geriau apsaugotų vaikų dantis, tėveliai turėtų ne tik pasirūpinti sveiku maistu ar saldaus maisto alternatyvomis, bet ir išmokyti vaikus prižiūrėti savo dantis. 

Pirmas žingsnis – teisinga rutina

Pagrindinis sveikų dantų receptas yra tinkama jų priežiūra. Pasak N. Aganauskienės, vaikams dantis valyti reikia du kartus per dieną: ryte ir vakare prieš miegą. Visus dantis gerai nuvalyti užtrunka apie dvi minutes. Valantis dantis šepetėlį reikia laikyti pakreipus 45 laipsnių kampu ir sukamaisiais judesiais apnašas nuvalyti nuo dantenų link kramtomojo paviršiaus. Suvalgius saldumyną ar kitą dantukams nedraugišką maistą, dantukus taip pat reikėtų valyti, jeigu po ranka nėra dantų šepetėlio ir pastos, tada burną reikia išsiskalauti bent vandeniu. Tėveliams svarbu visą procedūrą prižiūrėti, mat, gydytojos teigimu, kol vaikas nemoka rašyti, jis negali dantukų pats išsivalyti gerai, todėl tą padaryti turėtų padėti suaugusieji. 

Taip pat odontologė atkreipia dėmesį, kad vaikams pradėti valyti burnytę reikia tada, kai dar net nėra išdygę dantukai. Tam sukurti specialūs ant piršto uždedami guminiai šepetėliai, kurie gerai masažuoja dantenas. Taip pat kūdikiams burnytę valyti galima ant piršto užsivyniojus ir sudrėkinus medvilninės medžiagos gabalėlį. 

Svarbu tinkamos dantų priežiūros priemonės

Teisingą dantų priežiūrą užtikrinti padeda tinkamai parinktos dantų priežiūros priemonės. Tėveliai privalo pasirūpinti, kad vaikai turėtų tinkamą dantų šepetėlį, pagal amžių parinktą dantų pastą ir tarpdančių siūlą.

Kokį dantų šepetėlį pasirinkti?

Kai išdygsta pirmasis dantukas, reikia pasirūpinti minkštų šerelių dantų šepetuku. Gydytoja pastebi, kad tokį patį turėtų naudoti ir suaugusieji, nes jis nepažeidžia dantų emalio ir nedirgina dantenų. Šepetėlį reikėtų rinktis atitinkamai pagal problemą arba amžių, o jį keisti – kas tris mėnesius. Sunkiai prieinamoms vietoms reikėtų naudoti vieno danties šepetėlį. Maksimaliai burnos higienai užtikrinti po kiekvieno valymo svarbu nepamiršti ir tarpdančių siūlo. 

Kokią dantų pastą naudoti vaikui?

Vienas svarbiausių kriterijų, pagal kurį reikia parinkti dantų pastą vaikui, yra amžius. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad pasta turėtų veikliąją medžiagą – tai gali būti fluoras arba kita medžiaga. Odontologė džiaugiasi šiandienine technologijų pažanga – dabar yra tokia pasta, kuri tiesiogiai gali sutvirtinti emalį: „Gamintojo „Biorepair“ pasta yra vienintelė tokia. Joje esančios bioaktyviosios mikrodalelės „Microrepair“ yra analogiškos dantų emalio sudedamajai medžiagai hidroksiapatitui. Dėl unikalios savo sudėties šios dalelės gali prasiskverbti į pažeisto dantų emalio paviršiaus mikroįtrūkimus ir juos užpildyti taip sustiprindamos pažeistą emalį. Be to, ši pasta turi ir žemuogių ekstrakto, kuris lengvina dantų dygimą, kartu drėkina ir maitina dantenas.“ Gydytoja šio gamintojo dantų pastą rekomenduoja ne tik vaikams – ji puikiai tinka ir suaugusiems. 

Pasak gydytojos odontologės, svarbu vaikui valantis dantis nepadauginti pastos – jos kiekis turėtų būti labai mažas. Čia pagelbėti gali ir dantų šepetėlis – dažniausiai vaikiški šepetėliai turi spalvos indikatorių ant šerelių, kuris rodo, kiek pastos reikia uždėti.  

Jei seksite šiuos žingsnius, jūsų vaikas turės sveikus ir stiprius dantukus, o suaugęs neabejotinai džiaugsis gražia šypsena.  

Išsamesnė informacija apie vaikų dantų priežiūrą - video siužete: