Būkite kūrybingi tėvai, arba kaip mokyti vaikus žaidžiant nuo mažens

Būkite kūrybingi tėvai, arba kaip mokyti vaikus žaidžiant nuo mažens

14. Apr 2021, 08:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Pirmieji vaiko gyvenimo metai – tai visiškai naujų patirčių laikas, kai mokomasi naujų žodžių, daiktų pavadinimų, kaip juos naudoti ir kaip jie veikia, susipažinimas su spalvomis ir formomis. Tai yra pirmieji žingsniai savarankiškumo link. Pateikiame keletą patarimų, kaip derinti vaiko mokymąsi su žaidimu.

Spalvų magija

Yra daugybė užsiėmimų, padedančių mažyliams mokytis spalvų. Geriausia pradėti nuo smagios veiklos, kurią sudaro daiktų klasifikavimas pagal spalvas, pavyzdžiui, dubenėlių, kojinių ar kaladėlių naudojimas. Galite pastatyti įvairias konstrukcijas naudodami konkrečių spalvų kaladėles, pavyzdžiui, raudoną bokštą ar mėlyną namą. Vaikiškose knygose paprastai yra daug iliustracijų, todėl skaitydami kartu su vaiku atkreipkite dėmesį į pavaizduotus daiktus – įvardykite jų spalvas. Jūsų mažylis ilgainiui prisimins, kad žolė yra žalia, o saulė – geltona. Taip pat galite žaisti su spalvomis išeidami pasivaikščioti ir užduodami vaikui klausimus, pvz., kokios spalvos yra tas automobilis ar kokios spalvos yra sūpynės? Leisdami laiką su mažaisiais virtuvėje, taip pat galite vardyti matomas spalvas. Išdėliokite skirtingų spalvų daržoves ir vaisius, pvz., pomidorus ir paprikas, morkas ir mandarinus, avokadus ir agurkus, tada paprašykite vaiko juos sudėlioti poromis pagal spalvas. Paprašykite savo atžalos kaskart įvardyti tas spalvas ir pakartoti, kad labiau įsimintų.

Mokomės ABėCėlės

Raidžių mokymasis neturi būti nuobodus. Priešingai, tai gali būti labai smagu. Kaip paskatinti savo vaiką leistis į nuotykį su abėcėle? Geriausia pradėti nuo to, kas jam patinka. Jei vaikui patinka žaisti kaladėlėmis, galite jas naudoti vaizduodami raides. Jei jam patinka piešti, galite kartu nupiešti katę, kad iliustruotumėte raidę „K“. Jei jūsų atžala mėgsta padėti virtuvėje, galite užrašyti savo vardus iš makaronų arba piešti pirštu ant miltais pabarstyto stalviršio. Norėdami išmokyti mažylį raidžių naudokite daiktus, kuriuos galite rasti namuose. Galite ant popieriaus lapo užrašyti raidę „P“ ir kartu su vaiku surasti daiktus, kurių pavadinimai prasideda šia raide. Kaip ir mokantis spalvų, skaitymas yra puikus būdas išmokti raidžių. LEGO® DUPLO® rinkinyje „Alphabet truck“ yra visos abėcėlės raidės, tad šiuo atveju jis labai pravers.

Mokomės skaičių

Mokantis skaičiuoti taip pat verta pradėti nuo žaidimo. Kaip pagalbines priemones naudokite spalvinimo knygeles su skaičiais, lipdukais ir kaladėlėmis. Skaičiuokite kartu, pavyzdžiui, pasivaikščiojimų metu skaičiuokite akmenis, gėles ar kaštonus. Pabandykite įvardyti skaičius kiekviename pokalbyje su vaiku: mes turime vieną kamuolį, prašau perduoti man tris mėlynas kaladėles, tėtis per dieną išgeria du puodelius kavos. Galite paskleisti įvairius daiktus ant grindų ir paprašyti vaiko surasti ir suskaičiuoti. Padėkite tris dubenis ir ant kiekvieno jų priklijuokite lipduką su skirtingais skaičiais – tuomet paprašykite vaiko į kiekvieną dubenėlį įdėti tiek daiktų, koks užrašytas skaičius ant jo. Skaičiams išmokti taip pat galite naudoti LEGO® DUPLO® kaladėlių rinkinį „Traukinys su skaitmenimis“. Tai suteiks vaikui daug džiaugsmo ir padės išmokti skaitmenis nuo 1 iki 9.

Gyvūnijos pasaulio tyrinėjimas

Be spalvų, skaičių ir raidžių mokymosi taip pat verta papasakoti vaikui ir apie aplinkinį pasaulį. Galite pradėti nuo gyvūnijos tyrinėjimo – tai tikrai sužavės mažuosius. Kaip pagalbinę priemonę siūlome naudoti LEGO® DUPLO® rinkinį „Atogrąžų sala“, skirtą vaikams nuo 2 iki 5 metų. Tai padės iliustruoti laukinių gyvūnų gyvenimą, lavins kūrybiškumą, vaizduotę ir smalsumą. Galite parodyti vaikui, kaip juda konkretus gyvūnas, kokius garsus jis skleidžia, ką jis ėda ir kaip elgiasi.

Nepamirškite pasirinkti tinkamų žaislų, kurie padės vaikams augti intelektualiai ir emociškai. Žaislai turi atitikti vaiko amžių, sužadinti vaizduotę, smalsumą ir norą pažinti pasaulį.

„LEGO® DUPLO® kaladėlės yra skirtos 1,5 metų amžiaus vaikams. Jos gana didelės, todėl yra visiškai saugios ir lengvai paimamos mažomis rankutėmis. Spalvų įvairovė užburia ir sukuria galimybę praplėsti žodyną“, – sako vaikų ir šeimos psichologė Dorota Maciejec.

Spalvų pažinimas, formų tyrinėjimas, skaitmenų ir raidžių mokymasis bei kūrybiškumas – visa tai tėvai turėtų ugdyti savo vaikams nuo ankstyvojo amžiaus.