Tymai sugrįžta

Tymai sugrįžta

27. Mar 2013, 00:00

 

Tymai, daug dešimtmečių Europoje buvusi gana reta liga, pamažu sugrįžta. Pastaruoju metu Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje kyla tymų protrūkių. Ligonių yra ir Lietuvoje. Nors tymai paprastai laikoma vaikiška liga, tačiau ja serga ir suaugusieji.
Ligos protrūkiai
Tymais vis dažniau sergama dėl įsivyraujančio neigiamo požiūrio į skiepus.

 

Daug metų reta liga buvę tymai sugrįžta. Daugelyje Europos šalių jau dabar kyla tymų protrūkių. Tymai paprastai laikoma vaikų liga, tačiau ja serga ir suaugusieji.

 

Anot specialistų, tymais vis dažniau sergama dėl įsivyraujančio neigiamo požiūrio į skiepus.

 

 

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje taip pat stebimas skiepijimų nuo tymų skaičiaus mažėjimas. Per pastaruosius 10 metų skiepijimų skaičius sumažėjo 4,2%.

 

Kas yra tymai?

 

Tymai - tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

 

Tymų sukėlėjas priklauso Paramyxovirus šeimos Morbillivirus genčiai. Tai vieno antigeninio tipo RNR turintis virusas, mažai atsparus išorinėje aplinkoje. Tymų virusai yra ypač lakūs, todėl nesiėmus specialių priemonių, jie plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Virusas labai jautrus ultravioletiniai radiacijai, todėl lauke tikimybė užsikrėsti labai maža.

 

Kaip užsikrečiama tymais?

 

Tymų infekcijos šaltinis - sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

 

Tymų simptomai

 

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes.

 

Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu.

 

 

Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienį.

 

Anot ULAC specialistų, tymų viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant rekomenduojamų vaikų skiepų kalendorių schemų.