Trejų metų krizė pedagogo akimis

Trejų metų krizė pedagogo akimis

17. Feb 2012, 07:00

Trejų metų krizė neprasideda iš karto užpūtus tris žvakutes ant gimtadienio torto, ji gali prasidėti ir dvejų metų, ir pustrečių mažyliui. O kai kam ji praeina nepastebimai. Ką reikia žinoti apie ją tėvams, pataria pedagogė.

 

Konsultuoja vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ auklėtoja Lina Valickienė:


Kada krizė prasideda?


Kaip sako vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ auklėtoja Lina Valickienė, maždaug 2-3 metų vaikams, nors kiekvienam vaikui tai pasireiškia individualiai. Tai nutinka tada, kai vaikas suvokia save kaip asmenybę, supranta turįs savo teisių. Jis nenori, kad už jį kažkas nuspręstų, jam vadovautų, jis nori rinktis, nuspręsti pats. Mes savo darželio grupėje irgi turime tokių „atvirkštukų“ ir „prieštarautojų“ – sako pedagogė.

 

Kaip atpažinti krizę?


Lina Valickienė sako, kad tėvai šį vaiko gyvenimo tarpsnį  greitai atpažįsta: „Einam rengtis“- kviečia mama, - „Ne, neisiu“ – atsako vaikas. Atsiranda tarsi priešiškumas. Manau, tėvai tai atpažįsta ir jaučia“ – sako specialistė. Pasak jos, to nereikia bijoti.  Reikia džiaugtis, kad atėjo tokia vaiko raidos stadija. Vadinasi, vaikas auga, vystosi, gimsta jo asmenybė, tereikia tuo džiaugtis, sako pedagogė. Tai ženklas, kad nuo šiol bendraujant su vaiku mamytėms prireiks dar daugiau kantrybės, fantazijos, lankstumo. Reiks atidžiau apgalvoti, kaip bendrauti su vaiku, ką sakyti, kaip su juo susitarti.

 

Vaikas – asmenybė, į kurio nuomonę reikia įsiklausyti


„Reikia žiūrėti į vaiką kaip į sau lygų, reikia gerbti jo nuomonę. Jeigu jo reikalavimas yra protingas, leidžia jį priimti, tėvams reiktų  atsižvelgti į jį. Pasakyti: „Tu nenori, sutinku su tavimi ir gerbiu tavo nuomonę“. Pamatęs, kad jo nuomonė gerbiama, jis lygiateisis šeimos narys, vaikas jausis geriau, sumažės ir to pykčio“ – sako vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ auklėtoja Lina Valickienė.

 

Ką darysi pirmiau?


Pedagogė sutinka, kad yra situacijų, kai vaikas privalo kažką padaryti. Pasak jos labai svarbu, kokiu balso tonu mama ar tėtis pasako vieną ar kitą dalyką. Kartais vaikas prieštarauja vien dėl reikalaujančio, pakelto tėvų balso tono. Lina Valickienė siūlo tėvams „apžaisti“ situaciją, pažvelgti į ją kūrybiškiau, žaismingiau, sudominti vaiką. Pavyzdžiui, pateikti du variantus, kurie abu yra tinkami, bet vaikas rinksis, jau todėl jis jausis geriau. Ar tu dabar valysiesi dantukus, ar tvarkysiesi? Ir tas, ir tas yra reikalinga. Vaikas renkasi, ką darys pirmiau.


Vaikas turi ne tik teisių, bet ir pareigų


Vaikai turi ne tik teisių, bet ir pareigų, kurios turi būti atliekamos. Ne visada galima elgtis taip, kaip vaikas nori. Pedagogė Lina Valickienė sako, kad labai svarbu sudominti vaiką, kad jis nejaustų prievartos. Taip, vaikučiui reikia susitvarkyti žaisliukus, atsikėlus ryte pasikloti lovą. Bet mamytė gali, pavyzdžiui, paklausti:  „Ar tu pats tvarkysiesi žaisliukus, ar nori, kad aš padėčiau?“. Pasirinkimo nėra, tvarkytis teks, bet jis pats pasirenka, kas jam priimtina, su mama tvarkytis ar vienam.

 

Į klausimą, ar trejų metų krizė pelnytai pavadinama „ankstyvąja paauglyste“, vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ auklėtoja Lina Valickienė atsako, kad, ko gero, taip. Žmogaus gyvenime tam tikruose etapuose būna krizių, viena iš jų – trejų metų, kuriai labai būdingas vaiko prieštaravimas ir žodelis „Ne“.. Vėliau, vaikui augant, bus kitų krizių ir konfliktų.

 

Ar Tu jautei savo vaikučio "trejų metų krizę"?

17. Feb 2012, 16:32

manasis taipogi jau pereina sia krize.....vaje kaip man sunku :/ ziauriai sunku! isterijos isterijos ir dar kart isterijos.....turbut tuoj psichologo reiks man 😃

17. Feb 2012, 14:32

Mūsų damutei tik 2 metukai, bet esame labai aiškiai kalbančios, išsakančios savo nuomonę, mėgstame pasakyti, kad tas netinka, tas nepatinka, to nenoriu 😀 vienintelis visada norimas ir tinkamas dalykas yra mamytė 😀 ir viską norime daryti pačios, bet mes jai ir suteikiam tokią galimybę, tai vaikas lieka patenkintas, o kur reikia prašosi pagalbos 😉 sunkumų kartais būna, tačiau ramus bendravimas kaip su lygia, tarimasis ir kompromisų ieškojimas padeda išvengti didelių pykčių, tikiuosi taip seksis ir toliau 😀

17. Feb 2012, 12:09

Na pas mus jau anksčiau prasidėjo savo "aš" rodymas, ir deja, nesu iš tų "kantriųjų" mamų, vyras taip pat, tad vaikas turi žinoti savo vietą. Būna visko ir nepraeina, prieštaravimai, ožiukai, isterijos, žaislų tvarkymasisi tik gėlytės, visad nori, kad jam padėčiau, net ir tada, kai negaliu, tada imamasi kitos taktikos tėtis pradeda rinkt žaislus ir sako, kad išmes tada vistiek rėkiasi mamytės, kad padėtų, nors kartą krosnin iškeliavo flamasteriai, po to karto puola rinktis, arba pasakau, kad susirinki tik tai kas reikalinga. . . oi visko būna, dar bus visko . . .

17. Feb 2012, 08:54

Laba.Pas mus taip pat prieštaravimų periodas.Dukrytei du metai ir 5mėn.Prasidėjo tikrai anksčiau.Viskam sako"ne", "čia mano", daro priešingai.Mėgaujasi, jeigu aš supykstu.O iš kur tos kantrybės semtis, jeigu ,kaip sako Živilė,į darželį reik skubėti, o vaikas bėgioja po visus namus.

17. Feb 2012, 08:13

vaje, atrodo mum tas laikas kaip ir arteja krizei 🤔 reik buti budriai 😃