Tikrą vaiko žvairumą reikia skirti nuo pseudožvairumo

Tikrą vaiko žvairumą reikia skirti nuo pseudožvairumo

12. Oct 2010, 08:40

Jei norite ko nors paklausti apie vaikučių akių profilaktiką ar ligas - rašykite savo klausimą redakcijos e-paštu: redakcija@mamyciuklubas.lt arba per Mamyčių klubo rožinį mygtuką "Tapk Mamyčių klubo autoriumi".

 

Konsultuoja akių klinikos Lirema gydytoja Laura Bagdonaitė.

 

1

 

Žvairumas – ar tai liga?

 

Žvairumas (kilęs iš graikiško žodžio „strabismos“ – žvairuoti, žiūrėti įstrižai) – tai pastovus ar periodinis vienos akies nukrypimas nuo bendro fiksacijos taško, kai sutrikęs bifiksacijos mechanizmas.

 

Priklausomai nuo nukrypimo tipo žvairumas būna:

 

 *horizontalus-konverguojantis – kai akis nukrypusi į vidinę pusę (nosį);

 *diverguojantis – kai akys nukrypusios į išorinę pusę (ausį),

 *vertikalus – į viršų arba į apačią.

 *Torzinis – besisukantis aplink akies ašį.

 *Kombinuotas- horizontalus/ vertikalus arba torzinis.

 

Pagal fiksacijos mechanizmą:

 

*alternuojantis – fiksuoja tai viena akimi, tai kita.

*Monokulinis – fiksuoja visą laiką viena akimi, o kita – pastoviai nukrypusi.

 

Pagal atsiradimo laiką:

 

*įgimtas – kūdikystėje atsiradęs iki 6 mėnesių amžiaus;

*įgytas – atsiradęs susiformavus binokuliniam matymui po 6 mėnesių amžiaus.

 

Kas svarbu nustatant vaiko žvairumą?

 

Egzaminuojant vaiką labai svarbi visa informacija apie mamos nėštumą, gimimo laiką ir amžių, kūdikio vystymąsi. Labai svarbu išsiaiškinti, kada pastebėtas akių nukrypimas, kaip jis vystėsi (didėjo, buvo nepastovus).

 

Tokiu atveju labai padeda vaiko nuotraukos (būtina fotografuoti vaiką žiūrint tiesiai). Svarbu sužinoti, ar žvairumas galėjo būti susijęs su trauma, emociniu stresu, ar nukrypimas atsiranda žiūrint į tolį ar į artį, ar atsiranda vaikui nuvargus ar karščiuojant, ar vaikas ryškioj saulėj dažnai būna užmerkęs vieną akį, ar yra kartu ir priverstinė galvos padėtis (ant šono galvą kreipia ar žiūri pakėlęs galvą).

 

Koks žvairumo tipas dažniausiai vaikams pasitaiko?

 

Dažniausias vaikų amžiuje yra konverguojantis žvairumas. Jis gali buti sąlygotas inervacijos sutrikimų, del nekoreguotos refrakcijos ydos, akomodacijos, genetinių faktorių, anatominių sklaidos trūkumų ar mechaninių pažeidimų.

 

Į atskirą gupę reikėtų išskirti pseudožvairumą. Vaikams dažnai būna plati tarpnosė, vidinės vokų raukšlės (taip vadinami epikantai) ir mažas tarpas tarp vyzdžių centrų – todėl tokie vaikai atrodo lyg žvairuojantys į vidinę pusę, nors ju akys yra tiesios. Paprastai vaikui augant  pseudožvairumas vizualiai mažėja.

 

Kūdikiams iki 5-6 mėnesių gali būti nestabilūs, lyg plaukiojantys akių judesiai, nes tokio amžiaus vaikui dar nevisiškai išsivystęs binokulinis matymas.

 

Vėliau atsiradęs žvairumas  dažniausiai susijęs su refrakcijos yda (dažniausiai aukšto laipsnio toliaregyste) arba priežastimis, kurios trukdo vystytis vaiko matymui (kaip akies drumstos terpės – katarakta, persistuojantis stiklakūnis, navikas ir kt).

 

Ar dažnas yra įgimtas žvairumas? Ar jį įmanoma išgydyti?

 

Įgimtas žvairumas – kuomet akys yra labai nukrypę jau nuo gimimo, būdingas labai didelis žvairumo kampas. Toks vaikas objektus fiksuoja taip vadinama cross fixacija – objektus esančius dešinėje puseje fiksuoja kaire akimi, esančius kairėje – dešine akimi. 

 

Paprastai refrakcijos ydos nebūna ir akiniai tokiems vaikams nereikalingi. Tokiems vaikams būtina chirurginė žvairumo ištaisymo operacija iki 24 mėnesių amžiaus – geriausia 6-12 mėn. Dažnai vienos operacijos nepakanka.

 

Daugiau apie žvairumą su gydytoja pakalbėsime kituose straipsniuose.

 

Mamyčių klubas