Teletabiai ar senoji animacija

Teletabiai ar senoji animacija

03. Mar 2010, 00:00

 

Vieną dieną sugalvojau vaikui iš interneto atsisiųsti populiariuosius „Teletabius“. Daug mamyčių sako, kad jų vaikučiams šis filmukas labai patinka, na, o aš norėjau pažiūrėti, ar ir manajam patiks.

 

Na ir iš tiesų... Vos pamatęs besijuokiančią „Teletabių“ saulutę, vaikas pradėjo juoktis ir ploti rankytėmis...Visą filmuką vaikas žiūrėjo tarsi nemirkčiodamas, o galiausiai išmoko atsisveikindamas pasakyti įžymiąją frazę „Ate, ate“... Mano nuomonė apie šį filmuką tikrai nėra bloga ir nemanau, kad gali pakenkti.

 

Tuomet atsisiunčiau senosios animacijos filmuką „Pingvinuko Lolo nuotykiai“...

 

{pic:1}

 

Ir šis filmukas patiko mano mažyliui. Nors vaikas dar pakankamai mažas ir nesupranta senosios animacijos filmukų, taip kaip „Teletabių“, bet aš esu už senų – gerų filmukų rodymą...

 

Taip, „Teletabiai“ puikiai sukurtas psichologo Andrew Davenporto lavinamaisiais tikslais filmukas, tačiau niekas neprilygs senosios animacijos sukurtiems pamokymams apie dorą elgesį ir pan. Bet tai mano nuomonė...

 

O štai koks paauglių psichologo Lino Slušnio komentaras apie senąją ir šiuolaikinę animaciją:

 

„Teletabių“ pasaulis gražesnis nei realus. Tačiau pasakas, gražias, gerai besibaigiančias, skaitome vaikams nuo mažens. Kyla klausimas, ar jų reikia. Tai irgi tam tikras atotrūkis nuo tikrovės, kelionė į iliuzijų pasaulį. Tačiau iliuzija juk suteikia viltį. Nemanau, kad teletabiai gali būti žalingi vaikui.

 

Vaikas iš tikrųjų gali pasimokyti tam tikrų žodelių, gražaus elgesio: pasisveikinti ar atsisveikinti ir pan. Galbūt jie mums, suaugusiems žmonėms, atrodo nuobodūs, tačiau juk dešimtmetis šio filmuko nebežiūri. Žiūri tik mažiai iki trejų, o jiems teletabių pasaulis yra labai artimas, savas.

 

Žinau, kad jie yra kaltinami absurdiškiausiais dalykais, pvz., homoseksualumu. Vaikai tuo ir žavūs, kad ką mato, tą ir supranta tiesiogiai. Jiems, ko gero, net tokių minčių nešauna. O visos išvestinės filosofijos yra sugalvotos suaugusių žmonių. Daug priekaištų sulaukia „Tomas ir Džeris“. Tačiau kam tuomet, sakykite, reikalingi tėvai?

 

Tai jie turi paaiškinti vaikui, kas yra blogai ir gerai, kas galima ir ko negalima daryti. Mokyti vaiką atsargaus ir tinkamo elgesio. Nieko čia bloga, jei pvz., mergaitė užuot piešusi žmogų, nupiešė teletabį. Tuo metu jis buvo jai labai svarbus.

 

Mes iš viso per daug mistifikuojame filmukus, televizijos įtaką vaikui. Tai gal išvis tada nerodykime televizijos? Pasaulyje egzistuoja bendruomenės, kurių nariams draudžiama žiūrėti televizorių. Bet ar ką tuo pasieksime?

 

Reikia suprasti, kad televizija tėra šou, o ne auklėjimo priemonė. Vaikus turi auklėti ne televizija, o tėvai. Filmukas apie pingvinuką, kuris perėjo akmenį, manau, yra nuostabus, juk moko vaiką pažinti melą ir parodo, kokį blogį jis gali pasėti. Vaikas verkia nuo to, kad tai labai stiprus filmukas, pažadinęs jo geruosius jausmus.

 

Mama pažįsta savo vaiką, todėl gali parinkti jam filmukus, tačiau juos parenka pagal savo suvokimą. Mielieji mamos ir tėčiai, su vaiku reikia kalbėti apie tai, kas vyksta apie mus, aiškinti, kuo gali baigtis vienas ar kitas veiksmas, dalyvauti jo gyvenime. Draudimais mes nieko nepasieksime“. (iš žurnalo „Tavo vaikas“).

 

Pritardama šiems psichologo komentarams, noriu Jūsų paklausti, kokius filmukus Jūs rodote savo mažiesiems?

 

Kuriems, senajai ar šiuolaikinei animacijai, teikiate pirmenybę? Įdomu būtų sužinoti mamyčių, kurios augina vyresnius vaikus, kokius jie pasirenka žiūrėti filmukus?

 

Živilė Gibiežaitė-Bagdonienė

 

14. Jun 2010, 16:52

mano maziukui ;labai teletabiai patinka

04. Mar 2010, 18:01

O aš jau ne kartą girdėjau, kad teletabiai labai kenkia vaikams.... Tai aš labiau už senaja animacija 😀

04. Mar 2010, 14:42

mano dukrytei 1m.4men labai megsta smalsute dora.turim nemazai seriju.daug ko ismoksta,zodelius kartoja net gi skaicius .akytes net svyti kai ziuri.taip pat paslapciu soda megsta,teletabius,mazylius,mike pukuotuka.o kas del senosios animacijos.tai ji kai kuriu filmuku bijo.jai jie baisus.issigasta ir isiverkia.tamsios spalvos.manau turetu patikti kai bus didesne.

03. Mar 2010, 18:37

Mažiukams patinka teletabiai, paslapčių sodas ir panašūs filmukai. Vyresniems 2,5-3 metai pradeda patikti ilgi, senosios animacijos filmukai-Pingvinukas Lolo,Cuoliukė ir t.t.
Kol savo vaikų neturėjau, teletabių nesuprasdavau, kai vaikai gimė-papildėm kolekciją Teletabiais. Aš ten nieko blogo neįžvelgiu, bet neseniai skaičiau kad Teletabius kūrė apsinarkašinę žmonės 😃.

03. Mar 2010, 18:11

Aš džiaugiuosi, kai mano dukrytė žiūri Senąją animaciją. Man jie tokie mieli filmukai😀

03. Mar 2010, 18:03

Kol nebuvo parašyta keno, supratau tik iš to, kad straipsnio iš tavo vaikas 😀

03. Mar 2010, 17:39

as matau kad Živilės 😀

sun sun 03. Mar 2010, 17:32

mano dukrytei 1.4men..tai viena kart ijungiau jai T.T. tai 5min ,ir nepatiko jai ,parodziau dar Smalsute Dora.irgi ilgai neziurejo.....gal dar peranksti......😀

sun sun 03. Mar 2010, 17:27

as matau apacioje 😀

03. Mar 2010, 15:40

bet lyg buvo parasyta, kad ziviles straipsnis,dabar ziuriu na tikrai nera parasyta....

03. Mar 2010, 15:22

mes ziurim teletabius, labai patinka😀, o senaja animacija kartais ijungiu, tai trumpai paziuri ir bega zaisti. ziuri ir paslapciu soda, bet visada, kai gyventojai eina miegoti, mano vaikutis pradeda baisiai verkti ir negalime ziureti i pabaigos, nes paskui sunkiai nusiramina. kalbejau su viena mama, jos mergaitei irgi taip pat buna. nesuprantu, ka tie vaikai mato ne taip?

03. Mar 2010, 14:58

mano dukrytei dar tik6men. o jai kaip patinka ziureti is senosios animacijos filmukus ,ypac "ponas milijonas"aisku jai tik garsas ,balsai siu veikeju patnka, as per ta laika kol ji ziuri tai as ir pietus pasidarau😃

03. Mar 2010, 14:04

Taigi reik nepatingėti man paieškoti 😀

03. Mar 2010, 13:20

Mano mažiukei metukai. Jau kuris laikas šeštdieniais ir sekmadieniais įjungiu jai teletabius. Ji dvi serijas kaip užhipnotizuota. Nenori kad jai kas trukdytų. Visada ir atsisveikina jiems modama ir "Ate ate" sakydama ir visus siužetuose esančius pažystamus gyvūnėlius pamėgdžioja ir visad gėlytes man parodo. O ypatingai saulytė patinka 😀
Šiuolaikiniai filmukai yra baisūs, žinoma, yra ir išimčių. Ne katrą esu žiūrėjusi ir tikrai manau, kad dauguma jų turi neigiamą poveikį vaikų požiūriui į daugelį dalykų. Nepamenu filmuko pavadinimo, tačiau jame mergaitės ėjo pas būrėją, kad sužinotų savo ateitį. O ji išpranašavo: iš pradžių tu būsi labi stora, bet po dietų atrodysi puikiai. Tačiau susirgsi, pradžioj bulimija, vėliau - anoreksija. Turėsi turtingą vyrą ir puikų meilužį. Ir visa tai yra vaikiškame filmuke.....
Savo vaikui leisčiau žiūrėti "Gustavo enciklopediją " ir ten rodomus filmukus. Kiek mačiau, man nepasitenkinimo nesukėlė. "Paslapčių sodas" taip pat tinkamas. O senoji animacija, be abejo, yra tikrai puiki. Kai mažiukė paaugs, būtinai jai parsisiūsiu filmukų.

03. Mar 2010, 13:00

maniskis taip pat mieliau renkas teletabius nei senaja animacija,nes nelabai jis ja ten ir supranta, o teletabai gi tik vartos sokineja, kaip sake smiltele kad jos mazajai ypatingai saulyte patink, manajam irgi ji kelia sypsena😀 manau kad kolkas musu maziesiems tiek ir uztenka😀

03. Mar 2010, 12:43

Na ir musu mazajai patinka Teletabiai 😀 o labiausiai besisypsanti saulyte 😀
Senoji animacija ir man labai patinka, bet gal tik todel kad primena vaikyste.😀

03. Mar 2010, 12:11

Maniškiui patinka žiūrėti per tv filmukus, bet ilgai dėmesio nesukoncentruoja. O senosios animacijos neturiu ☹ bet kiek pati esu žiūrėjus, man patiko, nes tie filmukai kur kas mielesni, nei dabar kokių baisybių vaikams prikurta.

03. Mar 2010, 12:10

mano maze dar pokolkas ziuri teletabius,mazylius,paslapciu soda ,o kitus taip dar nelabai, nors trumpam sudomina 😉 Na nzn kaip jums,bet mes kadangi irgi su vyru dalyvaujame teletabiu perziuroje,tai tikrai juokemes,kad tinkis vinkis -gejus su savo tase,ir sijona noriai uzsimauna,dipsis-nigeris,nes jo visos manieros ir sokiai labai panasus,beto ir veidas tamsiausias 😃 aisku vaikai to nesupranta, beto mums irgi tas nemaiso 😉

03. Mar 2010, 11:38

kad vaikai sunkiai ziuri ta senaja anomacija ☹ geriau ziurisi teletabiai, paslapciu sodai ar aviukai sonai bet jie nera i bloga