Tas nepakeičiamas pienas

Tas nepakeičiamas pienas

11. Jan 2010, 08:00

 

Žindymas krūtimi – be ginčių, geriausias maitinimo būdas kūdikiui. Motinos pienas – vienintelis ir pats reikalingiausias maistas mažyliui pirmuosius šešis mėnesius, o kartu su papildomu maistu – ir iki pusantrų metų.

 

Mamyčių klubui pasakoja neonatologė Ilona Gulbė.

 

Mamos pienas mažyliui – idealus maistas, tiesa, kiekvienai mamai pienas – ypatingas. Jis geriausiai tinka būtent jos kūdikiui, o jos pieno sudėtis kinta priklausomai nuo mažylio poreikių.

 

Pavyzdžiui, neišnešioto kūdikio motinos pienas iš esmės skiriasi nuo pieno, kurį iš savo mamos gauna išnešiotas kūdikis. Pirmomis dienomis po gimdymo gaminasi priešpienis, o po kelių dienų jį pakeičia taip vadinamas pereinamojo laikotarpio pienas, dar po 10-14 dienų jau atsiranda tikrasis pienas.

 

Priešpienis

 

Priešpienio sudėtyje yra 7 kartus daugiau baltymų nei vėlesnio periodo motinos piene, tačiau priešpienyje mažiau angliavandenių ir riebalų, nes kūdikio virškinimo sistema dar nesugeba jų išskaidyti dėl tam tikrų fermentų trūkumo.

 

Priešpienyje taip pat gausu vitaminų, ypač А, Е ir K. Jie sumažina nukraujavimo riziką naujagimiams ir sumažina galimybę užsikrėsti infekcijomis.

 

Priešpienis skatina žarnyno vystymąsi, taip pat spartina mekonijaus pasišalinimą iš žarnyno trakto – pirmąjį tuštinimąsi. Priešpienio sudėtyje yra didžiausias imunoglobulino ir ląstelių, skatinančių imunitetą, kiekis.

 

Motinos pieno sudėtis

 

Motinos pieno sudėtis keičiasi priklausomai nuo paros laiko, maitinimo trukmės, kūdikio poreikių, o taip pat nuo ligų, kuriomis mama sirgo.

 

Mamos pienas ir biologiškai, ir chemiškai skiriasi nuo kitų, pavyzdžiui, karvės, ožkos. Motinos piene yra palyginti mažai baltymų, tačiau jų kūdikiui ne tik pakanka, bet jie labai lengvai suvirškinami dėl piene esančio specialaus serumo.

 

Motinos piene yra baltyminė medžiaga laktoferinas, kuris gerina geležies, esančio piene, įsisavinimą ir mažina patogeninių bakterijų dauginimąsi žarnyne. Be to, piene yra lizocimo, kuris naikina mikrobus.

 

Motinos piene yra padidintas kiekis aminorūgščių – cistino ir taurino. Cistinas padeda vystymuisi, jis ypač svarbus neišnešiotiems kūdikiams. O taurinas skatina centrinės nervinės sistemos vystymąsi ir akių struktūros brendimą.

 

Piene esantys riebalai – pagrindinis kalorijų šaltinis kūdikiui. Riebalų kiekis piene varijuoja – jų mažiausiai maitinimo krūtimi pradžioje, o daugiausiai – maitinimo pabaigoje.

 

Tiesa, riebalų lygis piene aukštesnis rytais nei vakarais. Jų kiekis taip pat gali skirtis priklausomai ir nuo pačios mamos mitybos.

 

57 procentus visų piene esančių riebalų sudaro nesočiosios riebalų rūgštys, svarbios smegenų vystymuisi. Be to, piene esantis fermentas lipazė greitina riebalų perdirbimą. Piene taip pat yra cholesterolio, kurio kūdikio organizmui reikia, kad formuotųsi hormonai ir tulžis.

 

Motinos piene angliavandenių (laktozė) beveik dvigubai daugiau nei karvės piene. Jų reikia galaktolipidams, kurie padeda vystytis centrinei nervų sistemai, bei vitaminų B grupei.

 

Motinos piene yra vitaminų, mikroelementų ir geležies.

 

Vandens kiekis piene yra toks didelis (87 proc.), kad sveiko vaikučio nereikia papildomai girdyti.

 

Įrodyta, kad:

 

•motinos pienas visapusiškai patenkina visu mažylio maitinimosi ir troškulio poreikius iki 6 mėnesių;

 

• motinos pienas geriausiai tinka kūdikio žarnynui;

 

• motinos pienas aprūpina organizmą imuninėmis medžiagomis;

 

•naujagimiai, maitinami motinos pienu, rečiau serga alergija karvės pienui;

 

•maitinimas krūtimi teigiamai veikia mamą – jo metu išsiskiria hormonas oksitocinas, dar adinamas „laimės hormonu“;

 

•žindymas skatina greičiau susitraukinėti gimdą ir sumažina kraujavimo pavojų;

 

• žindymas skatina prolaktino išsiskyrimą, kuris ne tik stimuliuoja pieno gamybą, bet ir padeda sustiprėti motiniškiems jausmams;

 

•maitinimas krūtimi sukuria stiprų ir betarpišką dvasinį ryšį tarp motinos ir kūdikio.

 

Pieno mišiniai

 

Jei dėl kokių nors priežasčių mama negali maitinti krūtimi arba turi jo nepakankamai, būtina kūdikį papildomai maitinti pieno mišinėliais.

 

Nė vienas pieno mišinys nepakeis motinos pieno, vienok dirbtiniai pieno mišiniai yra nepakeičiama galimybė numalšinti alkį kūdikio, kuriam nepakanka mamytės pienelio.

 

Dauguma pieno mišinių gaminami iš karvės pieno, tačiau pagal sudėtį jie iš esmės skiriasi nuo karvės ar ožkos pieno. Mišinėliai turi daug vitaminų, mineralinių medžiagų, augalinių aliejų, aminorūgščių, nukleotidų, probiotikų. Kai kurie gaminami iš sojos mišinio pagrindu.

 

Yra specialių pieno mišinių, kurie skirti neišnešiotiems arba nepakankamo svorio kūdikiams.

 

Mišinių spektras labai platus. Be sveikiems mažyliams skirtų mišinukų yra ir specialių gydomųjų. Norint teisingai pasirinkti, būtina pasitarti su vaikų gydytoju.

 

Negalima be jokios rimtos priežasties dažnai kaitalioti pieno mišinius.

 

Mažylių pieno mišinukai skirstomi pagal amžių ir žymimi atitinkamai 1/2/3.

 

Jei vienas iš vaikučių šeimoje (brolis arba sesutė) turi alerginę anamnezę (alergines reakcijas, pasireiškiančias dabar ar anksčiau), verta pirmenybę teikti pieno mišiniams, pažymėtiems NA. Pavyzdžiui, 7 mėnesių kūdikiui galima būtų pasiūlyti mišinį NA2.

 

Tėvai dažnai nerimauja dėl galimo kūdikių vidurių užkietėjimo vartojant mišinius. Kad taip nenutiktų, svarbu, kad pieno mišinių sudėtyje nebūtų palmitino rūgšties. Vienas iš tokių mišinių – Similac Advance.

 

{smallpic:similac}

 

Maitinant kūdikį pieno mišinėliais atminkite, jog:

 

•mišinį būtina gaminti tik prieš pat maitinimą, griežtai laikantis gaminimo taisyklių.

 

•paruoštas mišinys turi būti optimalios temperatūros.

 

•buteliukas ir žindukas turi būti švarūs.

 

Pradėję kūdikį primaitinti kietu maisteliu, atminkite, kad motinos pienas arba mišinėlis vis dar turi būti pagrindinis jo valgis.

 

Vaikučio mityba turi būti subalansuota ir pakankama. Neleiskite, kad vaikučiui trūktų maisto arba, priešingai, ne permaitinkite. Staigus mažylio svorio prieaugis gali ateityje paskatinti nutukimą.

 

Atminkite, mityba vaidina svarbų vaidmenį tolimesniam mažylio vystymuisi.

 

12. Apr 2010, 19:13

o kur cia tavarykymasis ir svara ? 😃

12. Jun 2010, 21:43

Pirma dalis patiko, antra nelabai. 😀

12. Jan 2010, 09:54

O musu mazylis ciumpa kruti ir ilgai nepaleizia,pakolkas nusitraukt netreikia.

11. Jan 2010, 23:38

Netinka ir maniskaim tas similakas...

11. Jan 2010, 21:02

Man ši rubrika nelabai... 😀 Nesudomino 😀

11. Jan 2010, 19:09

ir as nesuprantu cia tos reklamos.....nu ir dar tokio didumo nuotrauka ydeta,kad.......

11. Jan 2010, 19:08

o kartu su papildomu maistu – ir iki pusantrų metų..............niekaip nesuprantu to sakinio....kodel tik iki pusantru metu?

11. Jan 2010, 15:06

nusitraukinejant pamazu dingsta pienas kiek zinau,o gerai butu kad maniske gertu is buteliuku piena,,taip galeciau lengviau atpratint,bet ne ji krutines nori ir viskas,o nauda ta,kad nakti nereik kelinetis misiniu taisyt,pakisi krutine ir miegi toliau,kas nemaitina nesupras.

11. Jan 2010, 14:48

divka ir man tenka nusitraukineti pienuka ir taip maitinti maziuka, nes kaip ir tau nustojo imti kruti ir baisiai rekdavo. kadangi nenorejau taip kankinti savo vaiko ir pradejau nusitraukineti. dziaugiuosi tik tuom, kad dar ryte, po nakties miegelio nors trumpam, bet maziukas dar patraukia siek tiek is kruties, bet tik labai trumpai ir kai tik reikia stipriau pradeti traukti, tuomet ir prasideda asareles 😀

11. Jan 2010, 14:34

nezinau, ar po buteliuko ir ciulptuko, bet mano mazoji pradejo visai neimti kruties.kaip tik bandydavauzindyti,tai baisiausiai rekdavo.nutraukti maitinimo nenorejau,taip ir pradejau nusitraukti☹bent kazkiek mp gauna...

11. Jan 2010, 13:44

Divka, pienuko bus, jei daznai nusitraukinesi. Na cia tas pats principas, kuo dazniau vaikas zinda, tuo daugiau pieno gaminasi. Pieno kokybe nepriklauso nuo nusitraukinejimo. Kodel pradejai nusitraukineti ?

11. Jan 2010, 11:55

Apie pieno nauda jau seniai viskas zinoma.Bet mamytes teisios, ka daryti, kai jo "baba"...Kodel vienos mamytes gali maitinti savo kudikelius, o kitos ne?Kazkaip cia tos motinos gamtos neteisingai suredyta.juk mes visos norime savo vaikuciams duoti tik sveikiausia maista.
O del misinuko...Biznis ir vel tas biznis.Manau, ranka ranka plauna.Ka padarysi, tokie laikai.☹Matyt, vieni is pagrindiniu remeju, todel si misinuka taip inirtingai ir siulo.lyg jis butu pats geriausias.Suprasciau, kai specialiste apie ivairius misinukus konsltuotu, o dabar.Tai ka, visos mamytes imsim ir begsim pirkti similac gain😀,nes jis pats geriausias.reklamos aukos mes.tas pats kaip su aptamil.
Puikiai suprantu tave ,Svecias.As taip pat nuitraukineju 3 kartus paroje.ir taip 2 menesius☹ziauru,bet ko gi nrpadarysi del savo vaikelio...tik kad tos kantrybes ir pienuko kuo ilgiau butu...
tik man idomu,ar ir nusitraukinejant pienuko kokybe gaminasi pagal vaiko poreikius?

11. Jan 2010, 11:43

Na va visos suprantam kas ir kaip 😉 tiek to . . . 😀 😛

11. Jan 2010, 11:35

na del dantuku mums nepadeda pienukas........ sveciau, penkiagubai didziuokis 😃 kam tik dvigubai 😀 ? juk nusitraukinejimas varginantis reikalas

11. Jan 2010, 11:13

mano dukrytei metukai ir3menesiai,dar tebemaitinu savo pienuku,ir labai tuom didziuojuosi,nes jai tai tarsi stebuklo lasai,bandau jau atpratint,bet nelabai gaunasi,praso verkdama,pribegus buciuka duoda,ir kaip nenusileisiu tokiems prasymams,taip pat dantuku dygimo metu tai nepakartojamas dalykas,vaikas ramus,sveikas.

11. Jan 2010, 10:56

Pirmas vaikas nėra ragavęs mišinio (maitinau iki 2 metų), dukrytei dabar 1,8 mėn. ir iki šiol ją maitinu savo pienu. Kas gali būti geriau?

11. Jan 2010, 10:53

labai išsamiai parašyta apie mamos pienelio naudingumą, smagu, kad vis dar pati galiu maitinti savo sūnų (9,5mėn).

O, kad yra ir mišinio reklamos, tai faktas 😀 Bet nžn ar dėl to reiktų piktintis 😉 Kam reikalinga, naudinga - daugiau sužinos apie atskiros firmos mišinį. Be to, manau, kad puslapis iš kažko turi išgyvuoti, jei nieko neleis pasireklamuoti, tai gal nelabai kas ir rems (bet čia tik mano asmeninė nuomonė, nžn ar būtent taip ir yra).

11. Jan 2010, 10:43

gaila,kad neturejau to gero.... teko misinukais auginti 😀

11. Jan 2010, 10:42

asmeniskai man tai si rubrika tik misinio reklama.....

11. Jan 2010, 10:22

Nu viskas aiškiai ir suprantamai parašyta. Džiaugiuosi, kad mano pienuko užteko iki dešimto mėnesio. O va kol susiradom tinkamą mišinuką, tai teko pavargti - tai bėrė, tai atpildavo😀

1 2