Taisyklingos kūdikio priežiūros ir maitinimo paslaptys

Taisyklingos kūdikio priežiūros ir maitinimo paslaptys

09. Jun 2022, 09:29 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Neabejotina, kad pirmieji vaiko gyvenimo metai yra patys svarbiausi ir atsakingiausi, nes šiuo laikotarpiu jis sparčiai auga ir keičiasi. Vidutiniškai per metus kūdikis paauga apie 30 cm! Tai didžiulis šuolis, kuris nepasikartos jokiu kitu augimo laikotarpiu. Kartu su augimu klojami fizinės ir emocinės sveikatos pamatai, vaikas susipažįsta su išoriniu pasauliu – štai kodėl nuo pat gimimo taip svarbu tinkamai rūpintis kūdikiu.

MAITINIMAS

Žindymas

Kiekviena mama žino, kad kūdikiui nėra nieko geresnio už mamos pieną. Motinos pienas yra išskirtinis maistinių medžiagų, kurių kūdikiui reikia tinkamam augimui ir vystymuisi, sandėliukas. Jame taip pat yra imuninių ląstelių, kurios apsaugo kūdikį nuo infekcijų, kol jo organizmas dar nėra stiprus. Maitinimo metu tarp mamos ir kūdikio užsimezga stiprus emocinis ryšys, tai dar vienas būdas perteikti kūdikiui savo meilę ir rūpestį. Mamos, jei turite galimybę žindyti, neatimkite iš savęs ir savo kūdikio šio malonumo!

Kai maitinate krūtimi, turite laikytis taisyklės „pagal poreikį“, o vidutinis rekomenduojamas intervalas tarp maitinimų yra 3 valandos. Bet jei vaikui sunku ištverti tokį intervalą, nieko baisaus – galima maitinti dažniau, nes motinos pienas pasisavinimas labai greitai. Viskas priklauso nuo situacijos: galbūt ankstesnio maitinimo metu vaikas negalėjo pakankamai suvalgyti ir, žinoma, tada jis išalks šiek tiek anksčiau.

DIRBTINIS MAITINIMAS

Kad ir kaip bebūtų gaila, pasitaiko atvejų, kai mama negali žindyti. Taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių, pieno gali neužtekti arba jo visai nebūti. Tokiu atveju mama susiduria su būtinybe rinktis mišinį savo kūdikiui. Kaip išsirinkti tinkamą ir kokybišką mišinį?

Kūdikių maisto, būtent mišinių kūdikiams, rinka yra labai didelė. Visi mišiniai yra pritaikyti, tai yra, jų sudėtis yra subalansuota ir pritaikyta vaiko poreikiams, pagal amžių. Klaidinga manyti, kad tarp mišinių nėra skirtumų ir bet kuris iš jų tiks kūdikiui. Vaikai gali labai skirtingai reaguoti į mišinius net ir su panašia sudėtimi! Štai kodėl labai svarbu atsakingai žiūrėti į mišinio pasirinkimą, todėl pirmiausia pasitarkite su pediatru. Ne visada iš pirmo karto pavyksta išsirinkti tinkamą mišinį, ypač tais atvejais, kai vaikas turi polinkį į pilvo dieglius, vidurių užkietėjimą ir atpylinėjimą. Žinoma, yra mišinių, specialiai sukurtų vaikams, turintiems virškinimo sutrikimų. Tačiau jie yra labai specifinio skonio, ir daugelis kūdikių jų atsisako, ypač po to, kai jie jau paragavo įprasto saldaus mišinio.

Mamos, kaip jūs manote, iš ko gaminami mišiniai kūdikiams? Esame tikri, kad pieną įvardinsite kaip pirmąjį komponentą ir būsite visiškai teisios. Įdomu tai, kad anksčiau karvės pienas buvo naudojamas beveik visuose mišiniuose, tačiau pastaruoju metu vis dažniau jį pakeičia ožkų pienas, ir tam yra nemažai priežasčių. Taip, mums tai mažiau žinoma, bet daugeliu atžvilgių ožkos pienas lenkia karvės pieno savybes. Juk mūsų protėviai apie tai žinojo ir silpnus vaikus maitino ožkos pienu, jei mamai neužteko motinos pieno. Ir užaugę tokie kūdikiai dažnai buvo pranašesni už savo bendraamžius, kurie buvo maitinti karvės pienu. Taip buvo dėl to, kad ožkos pienas savo sudėtimi yra artimesnis motinos pienui, o vaiko organizmas jį geriau virškina.

Dabar naujagimiams skirtą mišinį ožkų pieno pagrindu rasti nesunku – priešingai, rinkoje jų yra gana dideli pasirinkimas. Šis maistas tinkamas maitinti vaikus nuo pat gimimo, jei mamai nepakanka savo pieno. Puikus ožkų pieno pagrindu gaminamas kūdikių maistas - Kabrita.

Kabrita gaminama Nyderlanduose, o šio prekės ženklo produktais prekiaujama visame pasaulyje. Kabrita produktai tinka sveikiems vaikams ir vaikams, turintiems nesunkių virškinimo sutrikimų – vidurių užkietėjimą, pilvo dieglius ir atpylinėjimą, kai šios problemos nereikalauja specialios mitybos. Kartais kūdikiams, turintiems šių virškinimo problemų, reikia pasiūlyti ožkos pieno mišinio ir šie simptomai gali išnykti. Įrodyta, kad ožkos pieną ir jo pagrindu pagamintus produktus žmogaus organizmas lengviau pasisavina, todėl ožkos pieno mišiniai tampa vis populiaresni.

Higiena

Higienos klausimas rūpinantis kūdikiu visada turėtų būti pirmoje vietoje. Dažnai bloga kūdikio nuotaika yra tiesiogiai susijusi su šia problema. Todėl labai svarbu atidžiai rinktis higienos priemones – sauskelnes, servetėles ir kitas kūdikio priežiūros priemones.

Sauskelnės

Mamytės, įsiminkite: sauskelnės nėra prekė, ant kurios galima sutaupyti, nes renkantis pigų vystyklą dažnai susiduriama su odos problemomis. Kokybiška sauskelnė pralaidi orui, pagaminta iš minkštos medžiagos (ypač viduje), turi elastines juosteles. Per tvirtai priglundanti sauskelnė, gali nubrozdinti odą, todėl sauskelnes reikia rinktis pagal dydį. Jei viską išsirinkote teisingai, tai išvengsite pratekėjimo. Sauskelnes keiskite kas 3-4 valandas arba kiekvienąkart nuėjus į tualetą. Puiku, jeigu mažylis gali bent porą valandų per dieną pabūti be sauskelnių – oda turėtų kvėpuoti. O palaikyti odos higieną padės kūdikių servetėlės.

Servetėlės

Kūdikių servetėlių yra labai daug ir įvairių. Gaila, kad ne visos yra natūralios sudėties, nes vaiko oda labai reaguoja į bet kokią chemiją. Todėl renkantis šią higienos priemonę reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kokios medžiagos yra sudėtyje. Reikėtų vengti šių komponentų: parabenų, alkoholio (etanolio), kvapiųjų medžiagų, konservantų, silikono.

Tepalai, kremai, pudros

Dažniausiai tokios priemonės naudojamos tuo atveju, kai jau yra tam tikrų odos problemų.Viena iš jų – vystyklų dermatitas. Esant tokiai situacijai, padės cinko pagrindu pagamintas tepalas, juo reikia tepti du kartus per dieną švarią, sausą odą. Norėdami išgydyti sudirgimus, įsigykite kremą su dekspantenoliu. O vystyklų bėrimo profilaktikai galite naudoti pudros miltelius, tai visiškai saugu vaikui, nes yra tik talko arba krakmolo, cinko ir augalinių komponentų. Pudros veikimo mechanizmas labai paprastas – pašalina drėgmės perteklių ir sausina odą.

Mielos mamos, pirmieji kūdikio metai yra pats nuostabiausias ir įsimintiniausias laikas. Teisingas požiūris į kūdikio priežiūrą padės išvengti daugelio problemų ir mėgautis šiomis švelniomis akimirkomis, nes ji tokia trumpalaikė!