Specialistė: "Nuo erkinio encefalito būtina skiepytis visiems žmonėms"

Specialistė: "Nuo erkinio encefalito būtina skiepytis visiems žmonėms"

07. Jan 2013, 07:00


Lietuvoje fiksuojama vis daugiau erkinio encefalito atvejų. Tačiau už augančių skaičių – žmonės, patyrę, ką reiškia nešiotis centrinę nervų sistemą pažeidžiantį virusą.

 

„Žmogus sako, kad visą gyvenimą uogavo, grybavo, erkės jį kandžiojo ir nieko. O štai viena įkando ir gydytojai vos išgelbėjo gyvybę. Jei žmogus lieka gyvas, erkinio encefalito pasekmės dažnai sunkios, tenka susitaikyti net su daliniu ar stipriu paralyžiumi”, – DELFI sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

 

Specialistės nuomone, nuo erkinio encefalito būtina pasiskiepyti visiems žmonėms, nepriklausomai kur jie gyvena, kaime ar mieste, jei jie mėgsta būti gamtoje.

 

„Nereikia net į mišką eiti – dabar jau ir vidury miesto galima pasigauti užkrėstą erkę. Yra buvę atvejų, kad ir naujuose Sostinės rajonuose vaikeliai nukenčia. Erkes perneša šunys, katės, graužikai ar paukščiai”, – sakė D. Razmuvienė, pridurdama, jog skiepytis po erkės įkandimo jau nebegalima.

 

Viruso negali įveikti joks vaistas

 

„Po erkės įsisegimo žmogus turi save mėnesį stebėti, kol praeis erkinio encefalito inkubacinis periodas. Ir tik po mėnesio, jeigu nepasireiškia liga, galima pradėti skiepijimosi ciklą. Skiepytis iš karto po erkės įkandimo draudžia vakcinos aprašas. Ir net jeigu žmogus to nepaisys, vis viena nebus nuo jo apsaugotas, imunitetas susidarys tik sekančiam erkės įkandimui”, – akcentavo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistė.

 

D. Razmuvienės teigimu, erkinis encefalitas pavojingas tuo, kad jį sukelia virusas, kurio negali „neutralizuoti” joks vaistas. Todėl susirgus gydomi tik simptomai, slopinamas skausmas, o pati liga dažnai progresuoja.

 

„Erkinis encefalitas yra galvos ir nugaros smegenis bei jų dangalus pažeidžianti liga. Sudėtingiausia jo komplikacija – paralyžius ar net mirtis. Erkiniu encefalitu užsikrėtusiems žmonėms gresia pilnas arba dalinis invalidumas arba mirtis, nes, kaip sakiau, nėra vaistų, įveikiančių virusą, kuris pažeidžia smegenis”, – sakė DELFI pašnekovė.

 

Sergamumo rodiklis per metus išaugo 41,1 proc. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per 11 praėjusių metų mėnesių erkiniu encefalitu sirgo 491 žmogus, 2011 metais per tą patį laikotarpį 355. „Per metus sergamumo rodiklis išaugo 41,1 proc. Daugiausia susirgimų registruota Kauno ir Vilniaus apskrityse”, – DELFI informavo entomologė Milda Žygutienė.

 

Anksčiau baltas plotelis raudoname erkinio encefalito teritorijų žemėlapyje buvo Ignalinos rajonas. Tačiau M. Žygutienės teigimu, jau ir čia registruota susirgimų erkiniu encefalitu, tad „švarių teritorijų”, kuriose nebūtų encefalitinių erkių Lietuvoje nebeliko.

 

M. Žygutienės nuomone, žiema – tinkamiausias metas skiepytis nuo erkinio encefalito, nes iki pavasario susiformuoja imunitetas.

Daugiau: www.delfi.lt